Paleo Diyeti Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Son zamanların en popüler diyeti paleo diyet, avcı-toplayıcı atalarımız gibi yemek yemeyi teşvik ediyor. Peki bu diyet herkes için uygun mu? Paleo diyetinin faydaları ve zararları nelerdir?

Paleo diyeti nedir?

Paleo diyet, nihai geri tepme diyetidir: Atalarımızın mağara adamı günlerinde yaptığı gibi yemeğe dönüşü teşvik eder. “Bu rejim, 10,000 yıl önce tarımın gelmesinden önce, Paleolitik çağda var olan gıdalar tarafından beslendiğinde bedenlerimizin en iyi şekilde olduğu düşünceye dayanıyor,” diyor, Mark Hyman Cleveland İşlevsel Tıp Kliniği direktörü.

Bu, şeker, tahıl, süt ürünleri, baklagiller veya kuru fasulye yok anlamına gelir. İşlenmiş kurabiye veya kek diyette yer almıyor. Eklenmiş hormon veya suni içerikli yiyecekler yok. Paleo menüsünde neler olduğuyla ilgili olarak, et, balık, sebze ve sınırlı miktarda meyve, fındık ve tohum düşünün. Besleyici lifli gıdaların hiç biri bu diyet içerisinde yer almıyor.

Paleo diyeti herkes için uygun bir diyet değildir. Bir çok kişinin metabolizmasını bozabilecek bu diyete gelin yakından bakalım.

Paleo diyeti faydaları nelerdir?

Bu şekilde yemek aşırı olabilir – sonuçta tüm gıda gruplarını kesiyorsunuz – ama yüksek oranda işlenmiş katı ve sıvı yağlarla dolu tahıl bazlı, şekerli gıdalarda yüksek olan tipik gündelik diyetlere karşı sağlıklı bir alternatif olabilir.

İşlenmiş yiyecekleri ve onların boş kalorilerini (kurabiye, patates cipsi, tereyağı, şekerleme ve şekerli içecekler gibi) keserken kilo vereceksiniz.

Paleo Diyetinin Faydaları Nelerdir?

  • Paleo diyetiyle, yiyebileceğiniz yiyecekler ve yiyemeyeceğiniz yiyecekler, sade ve basittir. Bu diyet tip iki diyabet tedavisine yardımcı olur. Rafine şeker tüketilmediği için kandaki şekeri düşürür.
  • Kimyasal ve doymuş yağlar alınmadığı için kalp damar hastalıkları riskini ortadan kaldırır. Aynı zamanda kolestrolün dengelenmesini sağlar. Ancak paleo diyeti herkesin yapabileceği bir diyet değildir.
  • Etkili bir zayıflama yöntemidir. Aynı zamanda yağları yakıp kas oluşturmaya yardımcı olur. İçerisindeki doğal proteinler sayesinde oldukça tok tutucu bir özelliği vardır. Karbonhidratın sebep olduğu açlık krizlerini engeller.

Kimler paleo diyeti yapamaz?

  • Araştırmalar, paleo diyetinin tip 2 diyabet hastalarına yardımcı olabileceğini düşündürse de, diyabet hastalarının önce bir doktora başvurmaları gerekir. Bu grupta, özellikle insülin kullananlarda karbonhidrat alımında herhangi bir ciddi azalma endişe vericidir.
  • Yetersiz kalsiyum ve D vitamini ile ilgili kaygılar göz önüne alındığında, osteoporoz riski taşıyanlar (50 yaşın üstündeki kadınlar gibi) dikkatle ilerlemeli ve bu besin maddelerinin uygun seviyelerini koruduklarından emin olmak için doktora başvurmalıdırlar.
  • Son olarak, kalp hastalığı ya da böbrek hastalığı gibi kronik sağlık sorunları olan kişilerin de bu diyete başlamadan önce mutlaka bir doktora başvurması gerekir. Bazı böbrek hastalıkları ile aşırı miktarda protein alımı böbreklerinizi zorlayabilir, işlevi azaltabilir ve sorunları ortaya çıkarabilir.

Paleo diyetinin zararları

Paleo diyeti zararları henüz tam olarak belirlenmemiştir. Diyeti yapanlar üzerinde ciddi bir yan etki görülmediği için de kesin olarak yan etki bilgisi verilmemektedir. Ancak tek tip bir beslenme olduğu için çeşitli vitamin ve mineral eksiklerine sebep olabilir. Bunun yanında sağlık problemleri olanların hastalıklarını tetikleyebilir. Bu sebeple diyete başlamadan önce mutlaka doktora görünmek gerekir.

Yorum yapın