Yulaf Ezmesinin Faydaları

Yulaf ezmesinin sağlık açısından faydaları; Sağlıklı bir kalp, şeker hastalığının kontrol altına alınması, yüksek tansiyonda düşüş ve bağışıklığın artması gibi hususları içermektedir. Ayrıca kilo verme ve kabızlık tedavisinde yardımcı olmaktadır. Çölyak hastalığından mustarip olanlar, buğday esaslı ürünleri glüten içermesinde dolayı orta miktarda kepek tüketebilirler.

Yulaf ezmesi; Taneli bir tahıl çeşidi olan yulaftan elde edilir. Yulafın çekilip, parçalanıp veya öğütülmesi ile yapılır. Süt ve kaymakla veya yulaf kurabiyesi, yulaf ezmeli kurabiye veya yulaf ekmeği şeklinde tüketilebilir.

Yulaf Ezmesinin Besinsel Değeri

Yulaf ezmesi; enerji (280 kalori), protein (13 gram), yağ (6.5 gram), karbonhidrat (67 gram), diyet lifi (10 gram) ve düşük şeker içeriği (1 gram) içerir. Ayrıca içerisinde birçok vitamin ve mineral mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır.; kalsiyum (52 miligram), demir (4 miligram), magnezyum (138 miligram), fosfor (410 (miligram), potasyum ( 362 miligram), sodyum (6 miligram), çinko (3 miligram), b 2 vitamini/riboflavin (0.1 miligram) tiamin (3 miligram) niasin (1.1 miligram), B6 vitamini (0.1 miligram), folik asit (32 mikrogram), E vitamini (0.42 miligram) ve K vitamini (2 mikrogram). Ayrıca yulaf ezmesi sıfır kolesterol içerir.

Yulaf Ezmesinin Faydaları

 • Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır: Şikago Tıp Okulu Kuzey Batı Üniversitesi’nden Horn ve arkadaşları tarafından yürütülen araştırmada, yulaf ezmesinin vücuttaki serum kolesterol seviyesini azaltmada yardımcı olduğu ortaya konulmuştur. Yulaf ve yulaf esaslı ürünlerin tüketimi kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur. Yulaf Ezmesi ayrıca Amerikan Kalp Birliği tarafından da yüksek derecede tavsiye edilmektedir.
 • Şeker Hastalığı Kontrolü: Almanya Hiedelberg Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, yulaf ezmesi tüketimi tip 2 şeker hastalığında kan şekeri seviyesini önemli ölçüde azalttığı ortaya konulmuştur. Kan şekeri seviyesi, yüksek lif içerikli beslenme düzeni ve kopleks karbonhidratların sindirilmesi uzun sürmesinden dolayı kam şekeri seviyesi aşamalı olarak düşer.
 • Yüksek Tansiyon Kontrolü: Tuzsuz yulaf ezmesi, yüksek tansiyonun tedavi edilmesinde kullanılan gıdalardan biri olarak kabul edilmektedir. Araştırmalar, düzenli yulaf ezmesi tüketiminin yüksek tansiyon riskini azaltmada yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.
 • Kanser Önleyici Özellikler: Araştırma Çalışmaları, yüksek lif içeren gıdaların tüketiminin kalın bağırsak kanserini önleme ve bu kanserle mücadele etmede iyi olduğunu öne sürmektedir. Bu çalışma ayrıca, iltihaplanma kanserin gelişmesinde önemli rol oynar ve yulaf ezmesinin yüksek diyet lifi içeriği iltihap önleyici ve kanserle mücadele eden bileşenlere sahiptir.
 • Tok Hissedilmesini Sağlama: Yulaf ezmesi diyet lifi ile doludur ve düşük miktarda kaloriye sahiptir. Bu da düzenli sindirim için yulaf ezmesini ideal hale getirir. Kompleks karbonhidratlar ile yüksek miktarda lifin birleşmesi sindirimin daha uzun sürmesini sağlar. Diğer bir deyişle, mide daha uzun süre tok kalır ve sizi öğünler arasında sağlıksız atıştırmalar yemenizi engeller.
 • Kabızlığı İyi Gelir: Yulaf ezmesi, önemli miktarda diyet lifi kaynağıdır. Yulaf ezmesinde bulunan bu diyet lifi onu, sindirim sürecini destekleyerek ve gıdayı bağırsak yolu düz kasları vasıtasıyla hareket ettirerek kabızlığın üstesinden gelmede ideal hale getirir.
 • Kilo Vermede Yardımcı Olması: Yulaf ezmesi, herhangi bir sıkı rejime girmeden zayıflamak isteyen kişiler için şiddetle tavsiye edilmektedir. Yulaf ezmesi yüksek miktarda diyet lifi, besleyici öğeler, düşük kalori ve az miktarda yağ içerir. Bu da yulaf ezmesini kilo vermede en uygun seçenek haline getirmektedir.
 • Antioksidan Etkisi: Yulaf ezmesi antioksidanlar bakımından iyi bir kaynaktır. Yulafta bulunan bazı vitaminler fitik asit, fenolik bileşenler, flavonoidler ve sterollerden oluşur.
 • Cilde Faydaları: Yulaf ayrıca, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Semptomları azaltmak için cilde uygulanabilir. Yulaf ezmesinin lokal olarak uygulanması ile kontrol altına alınabilecek bu hastalıklar, akne, deri iltihabı, suçiçeği ve isilik gibi rahatsızlıkları içermektedir.
 • Menopoz Sonrası Faydaları: Menopoz sonrası göz ardı edilemeyecek çeşitli sağlık riskleri bulunmaktadır. Bu dönemde kalp hastalıkları ve felç riski artar. Amerikan Sağlık Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kalp hastalığı olan menopoza girmiş bir kadına düzenli olarak yulaf verildiğinde kalp hastalığı ve felç riskinin düştüğü belirtilmiştir.
 • Çölyak Hastaları: Çölyak hastalığı, ince bağırsak duvarının zarar gördüğü ve gıdaların sadece bir kısmının emildiği bir durumdur. Glüten, çölyak hastalığı olanların yiyemeyeceği bir besindir. Araştırmalar, yulaf ezmesinin glüten içermesine rağmen orta miktarda olacak şekilde tüketilebileceğini göstermiştir.
 • Bağışıklık Sistemini Geliştirir: Yulaf ezmesinde bulunan vitaminler, tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, E vitamini ve K vitaminlerinden oluşmaktadır. Bu besinler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemlidir.

“Yulaf Ezmesinin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. İçinde bulundurduğu yüksek protein minareller sayesinde tam bir doğal antibiyotik. Kolesterol şeker her derde deva geliyor. Yulaf ezmesi herşeye çok iyi geliyor. Kullanmanızı tavsiye ederim.

  Yanıtla

Yorum yapın