Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Karıncalardan nasıl kurtulunur sorusu özellikle sıcak yaz aylarında pek çok ev hanımının aklını kurcalayan en önemli konulardan birisi haline gelir. Zira havaların ısınması ile birlikte toprak altından çıkarak kendilerine daha kolay besin bulabilecekleri evleri hedef alan karıncalar, her ne kadar küçük ve sevimli gözükseler de özellikle yemek yenen alanlara dadandıklarında ev sahiplerini bıktırabilir. Bu nedenle bu küçük canlılardan en etkili şekilde nasıl kurtulabileceğini bilmek isteyenlere ilk olarak evlerde görülen karıncaların nedenlerinden bahsedildikten sonra temizleme yöntemlerine geçilebilir.

Evlerde Görülen Karıncaların Nedenleri

Evlere dadanan karıncaları temizlemeden önce ilk olarak problemin kaynağına inmek oldukça önemlidir. Zira sorunun kaynağı çözülmeden yapılacak olan karınca temizliği eve yayılmış olan karıncaları öldürecek ancak yerine yenilerinin gelmesinin önüne geçemeyecektir. Bu nedenle evlerindeki karıncalardan kalıcı olarak kurtulmak isteyen kişilerin öncelikle karıncaların neden evlerine dadandığını tespit etmeleri gerekir.

Tüm bu bilgiler ışığında karıncaların evlerde görülmesinin belli başlı bazı sebepleri olduğundan söz edilebilir. Bunlar arasında en önemli etkenin yiyecek kalıntıları olduğu söylenebilirken diğer nedenlerin de nem ve evde bulunan bitkiler olduklarından bahsedilebilir.

Yiyecek kalıntılarının dışında evlerde açıkta yer alan yiyeceklerin de yine karınca istilasına neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle yerlere dökülen ve özellikle şeker içeren her türlü yiyecek ya da içeceğin vakit kaybedilmeden temizlenmesi oldukça önemlidir. Bunun dışında yerlerde ya da masalarda kalan yemek kırıntılarını sık sık temizlemek ve yerleri düzenli olarak deterjanla silmek de yine yiyecek kaynaklı karınca istilalarına karşı iyi bir önlem olabilmektedir.

Çöp kovalarını ağızları açık şekilde açıkta bırakmak, evlerde görülen karıncaların nedenleri arasında başka bir tanesine örnek olarak verilebilir. Bu nedenle çöplerin özellikle sıcak yaz aylarında evlerde uzun süre tutulmamaları tavsiye edilir.

Tüm bunların yanı sıra sulu ya da nemli ortamlar da karıncalar için ideal bölgeler arasında gelmektedir. Bu nedenle banyo ve mutfak gibi alanların nemli bırakılmasının evlere dadanan karıncaların en büyük sebeplerinden birisi olduğu söylenebilir. Söz konusu bölgelerde karınca istilasını önlemek içinse sık sık havalandırmanın büyük önem teşkil ettiği dile getirilebilir.

Evlerde yer alan bitkilerin bakımı ise üzerinde titizlikle durulması gereken bir diğer konudur. Bitkiler çoğu zaman karıncalara davetiye çıkardıkları için düzenli olarak kontrol edilmeleri, arada sırada balkona çıkarılarak hava aldırılmaları ve nemden arındırılmaları önemlidir.

Evlerde görülen karıncaların nedenleri ve basit çözüm yöntemlerinden bu şekilde bahsedildikten sonra karıncalardan nasıl kurtulunur diyenlere de aşağıdaki yöntemleri deneyebilecekleri söylenebilir.

Sirke ile Karıncalardan Kurtulma Yöntemi

Doğal elma sirkesi ve su ile hazırlanabilecek bir karışım, karıncalardan kurtulabilmek amacıyla tercih edilebilecek iyi bir çözüm olabilir. Bu yöntem için sirke ve suyun 1/3 oranında karıştırılması ve daha sonra bu karışımın karıncaların görüldüğü bölgelere bir sprey yardımı ile sıkılması yeterlidir. Sirke kokusu, pek çok böcek türü gibi karıncaların da nefret ettiği kokular arasında gelmektedir ve bu kokunun eve yayılması karıncaları ev içerisinden uzaklaştırmaya yetmektedir. Hazırlanan karışımdan daha fazla etki almak isteyen kişiler sirkeli su ile mutfak masalarını ve tezgahlarını da silebilir. Söz konusu karışımın karıncaların geçtiği yollar üzerine sıkılması da yine evlere dadanan karıncaları temizleyebilmek için iyi bir yöntemdir.

Boraks ile Karıncalardan Kurtulma YöntemiBoraks isimli bir madde, son yıllarda karıncalardan kurtulma konusunda pek çok kişinin tercih ettiği yöntemler arasında gelmektedir. Oldukça etkili olan bu madde, karıncaların sindirim sistemlerine ve iskeletlerine etki ederek toplu şekilde ölmelerini sağlaması ile de bilinmektedir. Çoğunlukla koloni halindeki karıncalar üzerinde uygulanan boraksın kullanımı için bir miktar şekerli su alınarak içerisine boraks karıştırılmalı ve sonrasında karınca görülen tüm bölgelere bu karışım sürülmelidir. Sürme aşamasının ardından karıncaların şekerli su içerisindeki boraksı yuvalarına taşımaları ve akabinde yuva içerisinde topluca ölmeleri ile evlerdeki karınca problemi de kolay bir şekilde çözülmüş olabilecektir.

Baharat ile Karıncalardan Kurtulma Yöntemi

Karıncalardan nasıl kurtulunur diyen kişilere bir de çeşitli baharatlar ile yapabilecekleri uygulamalardan bahsedilebilir. Özellikle tarçın ve karanfilin karıncalar için oldukça itici olduğu ve bu baharatların yuvalarının önüne ya da geçtikleri yollara dökülmeleri halinde karıncaların söz konusu bölgeleri terk etmelerini sağlayabilecekleri bilinmektedir. Bu nedenle mutfak dolaplarına, çekmecelere ve kuytu köşelere bol bol tarçın ya da kuru karanfil dökülmesi, bir müddet sonra evlerin karıncalardan temizlenmesine imkân verebilecektir. Tüm bunların yanı sıra nane yağının da yine karıncalar için oldukça etkili bir temizleme yöntemi olduğundan söz edilebilir. Evin her tarafına bir şişe yardımı ile nane yağı püskürtmek birkaç gün içerisinde dahi karınca sayısında büyük oranda azalma sağlayabilir.

İlaçlama ile Karıncalardan Kurtulma Yöntemi

Yukarıda bahsedilen her yöntemi denemesine rağmen halen karıncalar ile mücadele eden ve karıncalardan nasıl kurtulunur diyen kişilere de piyasada satılan karınca öldürücü ilaçları tercih edebilecekleri söylenebilir. İlaçlama firmaları ile iletişime geçerek evleri ilaçlatmak da yine evleri istila eden karıncalardan kesin olarak kurtulma yöntemleri arasında gelmektedir.

Yorum yapın