Yeşil Soğanın Faydaları

Yeşil Soğanın Faydaları

  • Kanser Riskini Azaltır: Yeşil soğan, kolon kanser oluşum riskini azaltmada yardımcı olan alil sülfür olarak adlandırılan güçlü sülfür içeren bileşenler bakımından zengindir. Ayrıca flavonoidler, serbest radikal üreterek DNA ve hücre dokusuna zarar veren ksantin oksidaz enzimi üretimini engelleyerek kanseri önlemede yardımcı olur. Kanserle mücadele eden gıdaları tüketmeye ek olarak yeme alışkanlığını değiştirme kanseri önlemeye yardımcı olur.
  • Normal Görmeyi İdame Ettirir: Yeşil soğan gözü koruyucu etki sağlayan lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler içerir. Bu yeşil sebze ayrıca normal görmeyi sürdürme ve göz sağlığını korumada önemli rol oynayan A vitamini de içermektedir. Ayrıca, gözü iltihaplanmadan koruma ve görme kaybına neden olan bir klinik durum olan sarı nokta hastalığına karşı mücadele etme özelliği bulunmaktadır.
  • Solunum Fonksiyonunda Yardımcı Olur: Anti bakteriyel ve anti virüs özellikleri ile bilinen yeşil soğan, viral enfeksiyonları, nezle, soğuk algınlığı vs. gibi rahatsızlıkların doğal tedavisinde yaygın olarak en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Ayrıca solunum sistemi aktivitesini harekete geçirir ve salya salınımında yardımcı olur.
  • Kemik Yoğunluğunu Artırır: Yeşil soğan yüksek seviyede c vitamini ve K vitamini ile doludur. Bu iki vitamin kemiklerin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için önemlidir. C vitamini, kemikleri güçlü hale getiren kolajen sentezinde yardımcı olurken K vitamini ise kemik yoğunluğunu sürdürmede kilit rol oynar.

 

  • Kalp Sağlığını Geliştirir: Yeşil soğanda bulunan antioksidanların varlığı, serbest radikallerin hareketini kısıtlayarak DNA ve hücre dokusunun hasarını engellemede yardımcı olur. C vitamini, yüksek kolesterolü ve tansiyon seviyesini düşürmede yardımcı olarak kalp hastalıkları riskini azaltır. Yeşil soğanda bulunan sülfür bileşenleri de ayrıca koroner kalp hastalığı riskini azaltmada fayda sağlar.
  • Kan şekeri Seviyesini Düşürür: Araştırmalar yeşil soğanda bulunan sülfür bileşenlerinin kan şekeri seviyesini düşürmede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, kandaki şekerin vücut hücrelerine ulaşımı için önemli bir hormon olan insülin seviyesinin artırılması ile gerçekleşir.
  • Mide Komplikasyonlarını Önler: Yeşil soğan, diyare ve diğer mide komplikasyonlarını önlemek için doğal bir güçlü ilaç görevi görür. Buna ek olarak iştahı artırır. Yüksek miktarda lif ile dolu olmasından dolayı yeşil soğan, sindirim sisteminin fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesinde yardımcı olur.
  • Enfeksiyona Karşı Korur: Yeşil soğanda bulunan bir mineral olan sülfür, mantar büyümesini önler. K vitamini ise kanın pıhtılaşmasında yardımcı olur. Ayrıca kan sirkülasyonunu ve B1 vitamini emilimini artırır. Böylece stres ve yorgunluğu azaltır. C vitamini ise vücut hücrelerini zarar ve iltihaplanmadan koruyan güçlü bir antioksidan görevi görür.

“Yeşil Soğanın Faydaları” üzerine 3 yorum

  1. Küçüklüğümden beridir yeşil soğan tükeetiyorum ve nerdeyse hiç bir zaman büyük bir hastalığa maruz kaldım,hakikatten çok faydalı herkese tavsiye ediyorum,kullanın mutlaka.

    Yanıtla
  2. yeşil soğanın kansere bile iyi geldiğini ilk defa bu yazıda gördüm ve çok şaşırdım, yine faydalı bir yiyecek ve mutlaka tüketilmesi gereken bir yiyecek olarak düşünüyorum.

    Yanıtla

Yorum yapın