Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısına ne iyi gelir sorusunu cevaplamadan önce, adet sancısı neden olur, sebepleri nelerdir onlara bakmak lazım. Bir şeyin nedeni bilinirse sonucunu iyileştirmek çok daha kolaydır.

Adet sancısı neden olur?

Adet döneminde sırtta, bel kısmında, arkada ve kasıklarda ağrı oluşur. Periyodunuz boyunca rahim kasları iç duvarın dökülmesini sağlamak için kasılmalar yapar. Bu da bu çevrede cidd kasılmalara ve ağrılara neden olur. Bazı kadınlarda bulantı, kusma, baş ağrısı veya ishal görülebilir.

Doktorlar, bazı kadınların neden ağrılı menstruasyon geçirdiğini ve başkalarının neden yaşamadıklarını bilmiyor. Fakat daha yoğun ağrı ile ilişkili bazı faktörler şunlardır:

 • Vücutta kan dolaşımı sorunu olması
 • Çocuk sahibi olmamış olmak
 • 20 yaşın altında olup henüz regl olmaya başlamış olmak
 • Prostaglandinlere aşırı yüklenme veya duyarlılık, rahminizi etkileyen bir hormon kullanmak gibi çeşitli etmenler regl dönemi ağrısını artırabilir. O halde bakalım bu ağrı ile başa çıkmanın yolları nelermiş?

Adet sancısı nasıl geçer, adet sancısına ne iyi gelir?

 1. Reçetesiz ilaçlar almak

Sadece adet sancısını geçirmeye yönelik imal edilmiş ya da adet sancısına özel olarak etki eden reçetesiz ağrı kesicileri deneyebilirsiniz. Bu ağrı kesicileri periyodunuz başlamadan önce almaya başlamalı, periyodunuz sona ermeden de bırakmalısınız. Ancak bazı kadınlar, ağrı kesicilerin onlarda regli kestiğini söyler. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

 1. Isı uygulaması yapmak

Karnınıza ve kasıklarınıza  ısı uygulamak ağrıyı hafifletebilir. Düzenli menstrüel sikluslara sahip 18-30 yaş arası kadınlara odaklanan bir çalışmada ısı uygulamasının ağrı kesiciler  kadar etkili olduğu bulunmuştur.

Sıcak su şişesi veya ısıtma yastığı yoksa, sıcak bir duş alın veya sıcak bir havlu kullanın.

 1. Bitkisel yağlarla masaj yapmak

Yaklaşık 20 dakika masaj terapisi, adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada endometriozun neden olduğu dönem ağrısına sahip kadınlara incelendi. Araştırmacılar, masajların ağrıyı derhal ve daha sonra önemli ölçüde azalttığını buldular. Menstürasyon için masaj terapisi, terapistin elleri karın, yan ve sırtın etrafında hareket ederken belirli noktalara basılmasını içerir.

Uçucu yağlar ile masaj yapmak kadınların bu dönem ağrılarını azaltırken, regl olma hızlarını da düzenlemektedir.

 1. Orgazm olmak  adet sancısına iyi gelir

Menstruasyon kramplarında orgazmın doğrudan etkisi ile ilgili herhangi bir klinik çalışma bulunmamakla birlikte, bilim yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Vajinal orgazmlar, omurilik de dahil olmak üzere tüm vücudunuzun rahatlamasını, sinirlerin hızla hareket etmesini sağlar. Vajinal orgazm, beyninizi endorfinler ve oksitosin gibi nörotransmitterleri serbest bırakmaya teşvik edebilir. Endorfinler ağrı algısını azaltabilir.

 1. Bazı gıdaları tüketmemek

Adet sancısına ne iyi gelir bitkisel çözüm nedir sorusunun cevabı hem bazı gıda maddelerini özellikle tüketmek, hem de bazılarından özellikle kaçınmaktır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Yağlı yiyecekler,
 • Alkol,
 • Asitli içecekler,
 • Tuzlu yiyecekler adet döneminde tüketilmemesi gereken gıdalardır.

Bu yiyecekleri azaltmak veya kesmek, krampları hafifletmeye ve gerilimi azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yerine, sakinleştirici (kafeinsiz) zencefil veya nane çaylarını veya limonla tatlandırılmış sıcak suyu deneyin. Bir şeker düzeltmesine ihtiyacınız varsa, meyvelerden çilek veya ahududu gibi bir şeyler yiyin.

 1. Regl ağrısına iyi gelen bitkiler tüketmek

Bu bitkisel ilaçlar anti-enflamatuar ve antispazmodik bileşikleri içerir ve kas kasılmaları ve adet ağrısı ile ilişkili şişlikleri azaltabileceğine inanılır.

Bunlar; papatya çayı, rezene tohumu, tarçın, zencefil, dereotu. Bu bitkilerin çaylarını periyodunuz boyunca tüketebilirsiniz.

Adet sancısına iyi gelen ilaçlar hangileridir?

Eğer düzenli olarak her periyodunuz boyunca korkunç ağrılar içerisinde kıvranıyorsanız, kesinlikle doktora görünmelisiniz. Ağrının kaynağı bir rahim ya da yumurtalıklarınızdaki bir kist olabilir. Farklı bir sağlık sorunundan dolayı bu ağrıları da yaşıyor olabilirsiniz. Bu sebeple doktorunuzun sizi muayene ettikten sonra durumunuza uygun bir ilaç vermesi daha uygundur. Bunun dışında zaman zaman ağrılı regl dönemi için reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.

Adet sancısına kesin çözüm nedir?

Adet sancısını bıçak gibi kesebilecek herhangi bir çözüm yoktur. Ağrı kesiciler bile herkeste aynı etkiyi yapmayabilir. Ancak, adet sancısını kesen en etkili yöntemlerden biri şekerli su, rezene çayı gibi doğal yöntemlerdir. Bunları sıcak havlu veya sıcak duş ile birleştirirseniz çok daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Adet sancısına iyi gelen egzersizler nelerdir?

Egzersiz yapmak endorfin salgılanmasına neden olur. Endorfin hormonu da daha önce belirttiğimiz gibi ağrıların azalmasında oldukça etkilidir.

Araştırmalar, egzersizin ağrı kesici ilaç ihtiyacını da ortadan kaldırabilecek veya azaltabileceği ölçüde menstrüel ağrının azaltılmasında etkili olduğunu göstermektedir. Yürüme gibi ılımlı aktiviteler, daha yorucu aktiviteler yerine geçen süre boyunca faydalı olabilir.

Yoga, aynı zamanda, endorfin salgılatan ve adet semptomlarını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olan hafif bir egzersizdir.

Düşük tempolu yürüyüş ağrıların azaltılması konusunda çok faydalı olurken, hareket sebebiyle kanamayı artırabilir. Bazı kadınlar, uzun yürüyüşler yaptıktan sonra adet kanamalarının daha fazla olduğunu belirtmiştir.

Adet sancıları yüzünden ne zaman doktora gidilmelidir?

Adet sancıları bazen kontrol edilemez bir hale gelir, bu durumda hiç zaman kaybetmeden hastaneye ya da doktora gidilmesi gerekir. Aşağıdaki durumlarda kesinlikle doktora görünülmesi gerekir;

 • Eğer ağrı günlük aktivitelerinizi yapmanızı engelliyorsa,
 • Gün içerisinde kanamada artış olursa,
 • Ağrı normalin dışında farklı bir hal alırsa,
 • 25 yaşının üzerindeyseniz bu tarz bir ağrı ile daha önce hiç karşılaşmadıysanız,
 • Ağrı kesiciler hiç bir şekilde işe yaramadıysa hiç zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

kaynak: https://www.healthline.com/health/womens-health/menstrual-cramp-remedies

Yorum yapın