Yeşil Eriğin Faydaları

Yeşil erik, erik ağaçlarındaki olgunlaşmamış bir meyvedir. C vitamini bakımından zengindir ve yüksek miktarda lif içerir. Mevsimi boyunca her gün erik tüketilmesi bağırsağın temizlenmesinde yardımcı olur ve gıda sindirimini geliştirir.

 

Yeşil erik, lif, C vitamini, A vitamini, K vitamini, sodyum, potasyum, protein, kalsiyum, fosfor ve bitkisel gıda açısından zengindir. Ekşi ve taze iken toplanır. Çoğu insan daha iyi bir lezzet için az bir miktar tuz ile birlikte tüketir. Krema, turta ve kek gibi tatlılarda içerik olarak kullanılır. Ekşi tadından dolayı birçok insan reçel ve içecek yapımında kullanır. Mevsimi sonbahar sonları ve yaz başlarıdır.

 

Yeşil Eriğin Faydaları

 1. Sindirim: Yeşil erik tüketimi vücuttaki lif miktarını artırır ve bu da daha iyi bir sindirim için fayda sağlar.
 2. Kabızlığı Önler: Yeşil eriğin C vitamini ve sindirilebilir lif bakımından zengin olmasından dolayı bu iki birleşim kabızlığı ve şişkinliğin önlenmesinde yardımcı olur.
 3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yeşil eriğin düzenli tüketilmesi bağışıklık sisteminin doğal olarak daha güçlü olmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudun iyi durumunu korumada ve birçok sağlık probleminden de kaçınmada fayda sağlar.
 4. Diş Bakımı: Yeşil erik tüketimi sağlıklı diş etlerini muhafaza eder, dişleri daha güçlü ve sağlıklı hale getirir. Ayrıca diş etinde meydana gelen ağrı ve kanamaları azaltmada yardımcı olur ve kötü kokuyu yok eder.
 5. Kansızlıkla Mücadele Eder: Yeşil erik, kandaki demir seviyesini artıran demir emiliminde yardımcı olur. Bundan daha fazla olarak, yeşil erikteki zengin C vitamini içeriği sayesinde kırmızı kan hücrelerinin yokluğu ile bağlantılı hastalıklardan korur.
 6. Bağ Dokularının İyileştirilmesinde Yardımcı Olur: C vitamini, bağ dokularının iyileştirilmesine yardımcı olan kilit bir içeriktir. Bu vitamin vücudu daha sağlıklı ve fit tutar.
 7. Kilo Verme: Vücuttaki aşırı yağ miktarı, yeşil erikte büyük miktarda bulunan C vitamini sayesinde azalır. Spor yapmanın yanında daha fazla erik tüketimi karın bölgesindeki yağların azalmasına ve kilo vermeye de yardımcı olur.
 8. İç Hasarları Engeller: Yeşil eriğin antioksidanlar bakımında zengin olmasından dolayı beyin içi hasarları engeller. Vücut hücreleri korunmuş, sağlıklı ve genç kalır.
 9. Havayolu Sorunlarında Yardımcı Olur: Yeşil erik astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük, kronik akciğer problemleri vs. gibi rahatsızlıklarda fayda sağlar.
 10. Kas Bozulmalarını Engeller: Yeşil erik kas bozulması gibi erken yaşlanma ile ilgili problemlerle mücadele etmede yardımcı olur.

 

“Yeşil Eriğin Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Olsa da yesek dediğimdir 🙂 İçerisinde ne çok vitamin ve element barındırıyormuş maşallah bu kadarını bilmiyordumm,kas ve kemikler üzerine etkisi de ilginç geldi doğrusu.

  Yanıtla
 2. Yazları sulu sulu bunu yemek bir harika.
  Bu kadar yararının olduğunu bilmiyordum.
  Bu yazı sayesinde öğrenmiş oldum.
  Teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın