Peynir ve süt ürünlerinin faydaları

Süt ile peynir mayasının karıştırılmasıyla birlikte elde edilen peynir, yine sütün içermiş olduğu kalsiyum, protein, diğer vitaminler ve mineralleri yine aynı oranda bize sağlamaktadır. Fakat ilave olarak içermiş olduğu karbonat genelde peynir altı suyuna geçtiği için daha çok proteinden ve yağdan zengindir. Bu açıdan günlük alınan yağ oranını azaltmak için peynir tüketimimizde mümkün olduğunca sarı renkli olan alternatiflerden kaçınılmalı yerine beyaz renkte peynirler tüketilmelidir.

Özellikle beyaz peynirde bile yarım yağlı veya yağsız peynirlerin tüketilmesi en azından yağ alımını büyük ölçüde düşürmemize yardımcı olur.

Süt Ürünlerinin Faydaları

Sütün içermiş olduğu bütün besin değerleri aynen peynirin içerisinde de bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 2 kibrit kutusu büyüklüğündeki peynirin 1 su bardağı süt veya 1 kase yoğurda tekabül ettiğini düşünürsek ve günlük ihtiyacımızın da 2-3 su bardağı ölçüsünde süt olduğunu düşünürsek en azından kahvaltıda 1-2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir tüketmenin faydalarından bahsedebiliriz.

Burada önemli olan konulardan birisi aynı zamanda içermiş olduğu kolesterol değeridir. Kolesterol problemi olan kişiler tulum peyniri, kaşar, veya buna benzer yağlı peynirlerden kaçınıp yerine yağsız beyaz peynir, light krem peynir gibi peynirler tüketilmesi daha çok faydalı olacaktır.

“Peynir ve süt ürünlerinin faydaları” üzerine bir yorum

  1. Süt ürünlerinin hepsi faydalıdır fakat peynirinde özel faydaları olduğunu düşünüyorum yine sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmezlerinden 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın