Avokadonun Saça Faydaları

Süper besin olarak adlandırılan avokadonun saça faydaları saymakla bitmiyor. Avokado içeriğindeki B, C, E vitaminleri ve antioksidanlar ile saçları korurken, yıpranan saçları da canlandırıyor. Hem besinlerinizde hem de saçınızda kullanabileceğiniz avokado, doğal bir besin olmasından ötürü herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmuyor.

En değerli aksesuarlarımızdan olan saçların, sağlıklı ve canlı olabilmeleri için düzenli bakım istiyor. Sürekli kullandığınız şampuanlar, saç maskeleri, kuaför bakımları içerdikleri zararlı kimyasallar ile uzun süre kullanıldığında saçı yıpratıyor. Evde kendi hazırlayacağınız avokado maskeleri ile hiçbir kimyasal kullanmadan saçınızı nemlendirip canlandırırken, aynı zamanda çok daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Avokadonun Faydaları

Avokadonun saça faydaları, içerisindeki antioksidanlar ve E vitamini sayesinde saçı koruyup nemlendirmesi ile sınırlı değildir. Avokado içerisindeki antioksidanlar sayesinde, saçı dışarıdan gelen zararlı etmenlerden korur. E vitamini olması nedeniyle de saç köklerini nemlendirip, saçı besleyecektir. Avokado, doğal bir süper besin olmasından ötürü, saçta kullanıldığında herhangi bir alerjik reaksiyona da neden olmayacaktır.

 • Saçı Nemlendirir

Avokado, içerikleri ile doğal bir nem kaynağıdır. Potasyum, magnezyum, B6 ve E vitaminleri avokadonun nemlendirici özellikli olmasını sağlayacaktır. Avokadonun nemlendirici özelliğinden faydalanmak istiyorsanız günlük öğünlerinizde avokado ve avokado yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca haftada 2 kere tüm saçınıza uygulayacağınız avokado maskeleri ile saçlarınızı güçlendirip canlandırabilirsiniz.

 • Saç Gürleştirme

Avokado, içerisindeki E vitamini ile doğal bir saç gürleştirme besinidir. Saçınıza haftada 2 gün avokado maskesi uygulaması yapın. Avokado maskesini saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. Bu sayede saç derisindeki kan dolaşımını arttıracaksınız. Bu uygulama sayesinde seyrelme görülen bölgelerde saç gürleştirmeyi de sağlayabilirsiniz.

 • Saç Kırıklarını Düzeltir

Saç gövdesinde oluşan kırılmalar, vücutta C vitamini eksikliğinin belirtisidir. Avokado içeriğindeki antioksidanlar ile saça dışarıdan gelebilecek zararlı etmenleri engeller. Ayrıca C vitamini sayesinde de saç gövdesinin zarar görmesini engeller. Bu sayede saçta var olan kırıklar düzelirken, yeni oluşabilecek kırıklar da engellenmiş olur.

 • Saç Derisinde Oluşabilecek Sorunları Önler

Saç derisinin nemsiz kalması, cilt hücrelerinin ölmesine ve bununla birlikte kafa derisinde oluşabilecek sorunlara neden olur. Avokado içerisindeki E vitamini ile saç derisini nemlendirirken, B vitamini ile vücudun ihtiyacı olan demiri karşılar. Kepek oluşumu, egzama, saçkıran gibi saç derisi hastalıklarını düzenli olarak yapacağınız avokado maskesi ile düzeltebilirsiniz.

Avokado Saç Maskeleri

Avokado, içerisinde bulunan yüksek oranda E vitamini sayesinde saçları besler. Evde hazırlayabileceğiniz doğal saç maskeleri ile çok daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

 • Avokado Saç Maskesi: Olgunlaşmış 1 avokadoyu ezerek püre haline getirin. Avokadoyu, saç köklerinizden başlayarak tüm saçınıza uygulayın. 20 dakika boyunca bekleyip saçlarınızı durulayın. Bu maske ile avokadonun içerisindeki E vitamini sayesinde kurumuş olan saç derisi nemlenecek, saçlarınız çok daha canlı ve parlak gözükecektir.
 • Muz ve Avokado Maskesi: 1 olgun avokado ve 1 muzu ezin. 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak maske haline getirin. Saçınızın tamamına uygulayıp, yarım saat bekleyin. Avokado, saçı nemlendirip canlandıracak. Muz ise demir, çinko, B6 ve C vitaminleri sayesinde saç köklerini güçlendirecektir.
 • Zeytinyağlı Avokado Maskesi: Hem zeytinyağı hem de avokado doğal E vitamini depolarıdır. Bu maske ile cansız ve mat görünen, kırılgan saçları güçlendirebilirsiniz. 1 adet olgun avokadoyu ezin. 1 çay bardağı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı limon suyu ile karıştırıp maske haline getirin. Karışımı saçınızda yaklaşık yarım saat bekletin ve soğuk su ile durulayın.
 • Ballı Avokado Maskesi: 1 adet olgun avokado ve 2 yemek kaşığı balı ezerek karıştırın. İçerisine 1 çay bardağı zeytinyağı ve birkaç damla lavanta yağını, hazırladığınız karışıma ekleyin. Bu karışımı haftada 1 uygulayıp, saçınızda 1 saat bekletebilirsiniz. Özellikle saç gürleştirmede kullanılan bal, saç köklerinizi güçlendirip kalınlaştıracaktır. Lavanta yağı ise saç derisini nemlendirerek, saçtaki kepeklenme ve egzama gibi problemleri çözecektir.
 • Yağ Kürü: Hindistan cevizi yağı ve avokado yağını karıştırarak haftada 3 gün saçınıza uygulayın. Kürü saç derisine masaj yaparak uygulayın. Karışımı 1 gene saçınızda bekletip, sabah durulayın. Bu sayede hem hindistan cevizi hem de avokado yağının içerisindeki vitaminler saç derisindeki kan dolaşımını arttırıp, saçın beslenmesini sağlayacak ve çevresel etkilerden dolayı saçta oluşan yıpranmaları onaracaktır.
 • Yulaflı Avokado Maskesi: Yulaf ezmesi, doğal nemlendirici etkisi ile bilinir. Kuru saç derisine sahip olan kişiler bu maskeyi uygulayarak, saç derisini nemlendirebilir ve kepeklenme sorununu çözebilirler. 1 adet olgunlaşmış avokado, yarım su bardağı yulaf ezmesi, 1 bardak süt ve 2 çorba kaşığı zeytin yağını blender ile karıştırın.
 • Sirkeli Avokado Maskesi: 1 adet olgun avokado, 1 yemek kaşığı doğal bal, 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 1 adet tavuk yumurtasını karıştırın. Hazırladığınız karışımın içerisine 3 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Karışımı macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve saçınızda 30 dakika bekletip durulayın. Elma sirkesi saç gövdesini canlandırırken, saç gürleştirmeyi de sağlayacak.

Yorum yapın