Faydalı Bilgiler

Arveles Diş ve Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Arveles, Dexketoprofen etken maddesine sahiptir bir ağrı kesicidir. Dış ve baş ağrısı gibi akut ağrılarda kullanılabilir. Eczaneden reçetesiz olarak alabileceğiniz bir ağrı kesicidir. Avreles diş ağrısı, Baş ağrısı ve kas ağrısı gibi durumlarda kullanıldığında ağrılara iyi geldiği gözlemlenir. Avreles’in ağrı kesici özelliğini bilimsel bir çalışma üzerinden inceleyelim.

Arveles dişe iyi gelir mi, diş ağrısını keser mi, diş ilacı,

Arveles Diş ve Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Yapılan klinik çalışmalar ve kullanıcı yorumları dikkate alındığında. Arveles dış ağrısı için kullanıldığında hastaların genelinde kısa zamanda ağrıyı önemli ölçüde azalttığı ve gözlemlenmiştir. Özellikle diş çekimi sonrasında oluşan diş eti ağrısını önlemede sık reçete edilir. Ayni şekilde Arveles baş ağrısı yada kas ağrısı için kullanıldığında da 15 dakika sonra etkisini göstermeye başlamıştır.

BMC Klinik Farmakol un yaptığı bir çalışmada Arveles in ağrı kesici özelliği incelenmiş hatta Novalgin e göre etkinliğine bakılmıştır. Burada çalışmanın daha özetlenmiş hali vardır.

Yapılan yedi rastgele çalışmada 994 hasta incelenmiştir. Hastalar diş ağrısı, baş ağrısı, ve kas ağrısı gibi şikayetleri olan hastalardır. Hastalara Arveles’in etken maddesi verilmiştir. Bu çalışmada deksketoprofenin yani Arveles’in ağrı kesici özelliği incelenmiştir. Yedi denemeden altısında hem rastgele hem de çift kör çalışma yapılmıştır.

arveles baş ağrısına iyi gelir mi, baş ağrısını keser mi, ağrısını geçirir mi?

  • Ağrısı bir ile beş arasında skorlandığında, Arveles’ in hastalardaki ağrı kesme oranı 4 ile 5 arasında sonuçlanmıştır. Bu deney sonucunda görülmüştür ki Arveles diş, baş ve kas ağrısı gibi ağrıları olan her 16 hastadan dokuzun da ağrının tamama yakını kesmiştir.
  • İlk dozdan dört ila altı saat sonra ağrı yoğunluğu veya ağrı hafiflemesi bildiren standart ağrı modelleri olup, başlangıçta orta veya şiddetli ağrısı olan hastalar ve altı saat boyunca ağrı yoğunluğu ve ağrı hafiflemesi ölçülmüşlerdir.
  • 20 veya 25 mg ve 50 mg’lık dozlarda Arveles (deksketoprofen), en az% 50 için NNT’lerle, plaseboya ( ilacı hiç almamış olanlar) göre anlamlı şekilde üstün olmuştur.
  • Arveles (Deksketoprofen) 12.5 mg ve 25 mg, çok dozlu bir deneyin tek doz fazında Novalgin (dipiron 575 mg’dan) daha iyi oranlarda ağrı kesici özellik göstermiştir.

Not; Arveles gibi ağrı kesici ilaçlar diş apsesi ve iltihaplı yara

gibi enfeksiyonel durumları tedavi etmez sadece ağrı kesici ve inflamatuar özellik gösterir.

Kaynakça: https://www.medscape.com/viewarticle/583782_3

https://patient.info/medicine/dexketoprofen-for-pain-keral

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11155464

Leave a Response