Vücuttaki parazit belirtileri

Birçok canlının üzerinde yaşam sürdüren ve onlardan beslenerek ciddi zararlar verebilen parazitler, günümüzde insanlar için de önemli tehlikeler arz etmektedir. Yaşayabilmek için sürekli olarak başka canlıların dokularını yiyerek gelişen ve üreyen bu zararlılar, özellikle insan vücuduna bir kez girdiklerinde tedavi edilmedikleri müddetçe ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Yerleştikleri canlıların genel sağlığını bozarak birçok yaşamsal fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyen parazitler, ayrıca halk arasında asalak olarak da bilinmektedirler. Çeşitli büyüklüklerde olabilen parazitler, konakladıkları canlıların besinlerine de ortak olarak bir müddet sonra söz konusu canlıların güçsüzleşmesine ve yeterince beslenememesine de yol açmaktadırlar. Birçok türü olan bu zararlı canlılar arasında amip, tenya ve kıl kurdu isimleriyle bilinenleri, insan vücudunda en sık görülen oldukça tehlikeli canlılardandır. Fark edildikleri anda mutlak tedavi gerektiren bu zararlılara erkenden müdahale edebilmek içinse vücuttaki parazit belirtilerine dikkat etmek gerekmektedir

Vücuttaki Parazit Belirtileri

Çoğunlukla bağırsaklara yerleşen ve burada enfeksiyona neden olan parazitler, en çok da mikroskobik boyutlara sahip olduklarında dışarıdan fark edilmesi oldukça güç bir hale gelebilirler. Tüm dünya üzerinde en yaygın olarak görülen parazit türlerinden olan bağırsak parazitleri en çok da yeterince hijyen sağlanamayan yerlerde ve kirli su kullanımının yaygın olduğu bölgelerde görülmektedirler. Parazitler sadece çeşmelerde kullanılan kirli sular ile değil, içme sularından, belediyelerin halka dağıttığı sulardan, işletmelerin yüzme havuzlarından, ortak kullanım alanı olan SPA, jakuzi ve kuyulardan da kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde insanlara bulaşabilmektedirler.

Parazitler ayrıca insanlar arası ya da yiyecek yoluyla da başka vücutlara yerleşebilmektedirler. Görüldüğü üzere farklı birçok etken nedeniyle insan vücuduna yerleşebilecek olan parazitler, zamanında tedavi edilmedikleri müddetçe vücudun genelinde büyük çapta hasarlara neden olabilmektedirler. Bu nedenle tıp uzmanları tarafından açıklanan vücuttaki parazit belirtilerine dikkat etmek ve bu zararlıların en önemli belirtilerine karşı her daim tetikte olmak oldukça önem arz etmektedir.

Kötü Kokan Dışkı ve Sulu İshal

Vücuttaki parazit belirtileri içerisinde en çok bilinen bulgulardan birisi kişilerde aniden başlayan sulu ishal ve aşırı şekilde kötü kokan dışkı sorunlarıdır. İnce ve kalın bağırsaklara yerleşen parazitler, normalde belirli bir düzen içerisinde işleyen sindirim sistemini bozarak dışkının normalde olduğundan çok daha sıvı bir hale gelmesine ve kötü denebilecek şekilde kokmasına neden olurlar.

Sıtma ve Bitkinlik Durumu

Bağırsaklarda bulunan parazitler, vücuda giren bütün besin maddelerine ortak oldukları için kişilerin yeterince beslenememesine ve buna bağlı olarak bir müddet sonra halsiz kalmalarına sebebiyet verirler. Bağırsakların vücuda gelen besinleri yeterince absorbe edememelerine de neden olan parazitler, besinlerden diğer doku ve organların faydalanmalarına engel olarak uzun vadede ciddi problemlere yol açabilirler. Vücuttaki organların yeterince beslenememesi sonucunda ise ateşlenme, titreme ve benzeri sıtma belirtileri gözlemlenebilmektedir. Özellikle sıtma sorunu vücuttaki parazit belirtilerinin en önemlilerindendir.

Bağırsaklarda Gaz ve Şişkinlik

Bağırsak parazitleri sindirim sistemini tamamıyla bozdukları için mide ve bağırsaklarda ciddi derecede gaz problemlerine neden olarak hastaları fazlasıyla rahatsız ederler. Gaz sorunlarının yanı sıra midede meydana gelen anormal şişkinlikler de yine vücuttaki parazit belirtilerine örnek olarak verilebilmektedir.

Şiddetli Karın Ağrısı

Karın bölgesinde bazı zamanlarda hafif olan ancak çoğunlukla oldukça şiddetlenen karın ağrılarına neden olan parazitler, bağırsak dokularına hasar verdikleri için hastalarda sürekli devam eden ve ağrı kesiciler ile dahi geçmeyen karın ağrısı problemlerinin baş göstermesine yol açabilirler.

Aşırı Mide Bulantısı

Vücuttaki parazit belirtileri arasında yer alan ve hem bağırsakların hem de genel sindirim sisteminin işleyişini bozan parazitler, besinlerin tam anlamıyla parçalanabilmelerine de engel oldukları için mide bulantısı sorunlarına sebebiyet verebilirler.

Ani Kilo Kaybı

Vücuda giren her türlü yiyecek ve içeceğe ortak olarak yaşamlarını sürdüren parazitler, bu nedenle bir müddet sonra hastalarda ani kilo kayıplarına sebep olabilirler. Normalde vücudun yararlanması gereken besin maddelerini tüketen bu zararlılar, midenin yeterli besin alamaması yüzünden kişilerin sürekli yemek yemelerine rağmen hızlı şekilde kilo kaybetmeye devam etmelerine neden olabilirler.

Anal Kaşıntı

Bazı durumlarda mide ve bağırsaklardan çıkan parazitler anüs bölgesine kadar ilerleyebilmekte ve burada yaşamlarını sürdürebilmektedir. En çok da dişi parazitlerde görülen bu durum, vücuttaki parazit belirtileri arasında en çok dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Anüs bölgesine gelen parazitler genellikle genital ve anal bölgede meydana gelen şiddetli kaşıntılar ile fark edilebilirler.

Genel hatlarıyla bu şekilde açıklanabilecek olan vücuttaki parazit belirtileri normalde vücuda girdikleri andan itibaren birinci haftanın sonu ila altıncı hafta arasında rahatlıkla tespit edilebilmektedirler. Ancak bazı hastalarda parazitlerin belirtileri daha gizli şekilde ilerleyebilmekte ve hastalar birkaç ay boyunca vücutlarındaki parazitlerden habersiz şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Yorum yapın