Hurma özü faydaları

Hurma Özü Faydaları Nelerdir?

Asırlardır şifa kaynağı olarak bildiğimiz hurmadan üretilen hurma özü, hurmanın sahip olduğu tüm özellikleri içermesinin yanı sıra, sıvı halde bulunması ile çok daha yoğun bir besin türü olarak nitelendirilebilir. Hurmaya göre daha kolay tüketilebilen hurma özünün, ufak şişeler halinde istenilen her yere kolaylıkla taşınabilmesi sayesinde oldukça pratik bir ürün olduğu söylenebilir. Tamamen teknolojik yöntemlerle ve hiçbir şekilde el değdirilmeden hazırlanan hurma özü, bu nedenle saf bir sağlık kaynağı olarak tanımlanabilmektedir.

Katkı Maddesi İçermeyen Özel Formül

Hurma özü faydaları incelendiğinde öncelikle hiçbir katkı maddesi içermediği için yediden yetmişe herkes tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebileceği garanti edilebilir. Sakkaroz şekerinin bu gıda türünde bulunmaması sebebiyle, şeker hastaları için de tüketilebilir bir hale geldiğini söylemek mümkündür. Çay ve kahve gibi içecekleri aşırı tüketen kişiler, bu içeceklerine atacakları beyaz kesme şekerler yerine hurma özünden birkaç damla damlatarak, hem istedikleri şekerli tada kavuşmuş hem de hurma özünün sağladığı besin değerlerinden kolay bir şekilde yararlanmış olurlar.

Enerji Veren ve Metabolizmayı Güçlendiren Hurma Özü

Hurma özü faydaları içerisinde bir başka özellik de; vücuda enerji vermesi ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisidir. Özellikle ağır işlerde çalışan ya da vücut geliştiren kişilerin günlük düzenli olarak hurma özü tüketmeleri kendilerini çok daha zinde ve enerjik hissetmelerine imkân verebilir. Metabolizmayı da güçlendiren hurma ekstresi, bu sayede kış aylarında yakalanılması muhtemel birçok amansız hastalığa karşı ciddi koruma sağlayabilir. Kilo almak isteyen kişiler, günlük beslenme düzenleri içerisinde her gün birkaç yemek kaşığı hurma özü tüketerek kalori alımını arttırabilir ve daha kolay bir şekilde kilo alabilirler. Bir nevi enerji içeceği şeklinde de tercih edilebilecek hurma özü, gün içerisinde kendini sürekli yorgun hisseden ve halsizlik çeken kişilere destekleyici tedavi yöntemi olarak önerilebilmektedir.

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları İçin İdeal

Bağırsakların olması gereken şekilde çalışmaması neticesinde ortaya çıkan çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarında hurma özü faydaları ile etkili sonuçlar alınabilir. İçeriğinde barındırdığı yüksek oranda lif ile bu ekstre, midede genişleyerek ve oradan bağırsaklara geçerek kabızlık problemi yaşayan kişilerin imdadına yetişmektedir. Kabızlık probleminde her sabah aç karnına tüketilecek olan 1 tatlı kaşığı hurma özünün çok etkili olduğu bilinmektedir.

Normal şekere göre düşük orandaki glisemik indeksi ile şekerden uzak durması gereken ancak vazgeçemeyen kişiler için ideal bir besin haline gelen hurma özü, kolay temin edilebilir olması ile de tercih sebebidir. Demir, kükürt, A ve C vitaminleri, sodyum, kalsiyum gibi vücut için oldukça önemli birçok vitamin ve mineralin en güzel kaynaklarından birisi olan hurma ekstresini genç ya da yaşlı herkes dilediği şekilde kullanabilir.

Hurma Özü Hangi Şekillerde Kullanılabilir?

Şimdiye kadar biz farkında olmasak bile baklava ve pasta gibi pek çok tatlı yapımının yanı sıra, kahve, süt ve benzeri çeşitli içeceklerin yanında da kullanılan hurma özü, sağlık için tüketilmek istendiğinde doğrudan içilmesi mümkündür. Ancak yoğun bir tada sahip olması, bazı kişiler için içimini zorlaştırabilir. Böyle durumlarda hurma özünü sulandırarak kullanmak ya da sütle karıştırarak içmek mantıklı bir çözüm yolu olarak tercih edilebilir.

Yorum yapın