Tavuk Etinin Faydaları

Tavuk Etinin Faydaları

Tavuk eti oldukça zengin bir protein kaynağıdır, içerisinde önemli birçok vitamin ve mineral bulunur, kilo vermeye yardımcıdır, kolesterol seviyesini kontrol altına almanıza yardımcı olur, kan basıncını kontrol eder ve kanser riskini azaltır.

Yüksek Protein İçeriği: Birçok insanın tükettiği ve protein bakımından oldukça zengin olan bir yiyecektir tavuk eti. 100 gram tavuk etinin içerisinde tamı tamına 18 gram protein bulunmaktadır, ki bu da oldukça yüksek bir rakamdır. Protein günlük olarak bol miktarda tüketmemiz gereken bir besin türüdür. Amino asitler proteinleri oluşturduğu gibi aynı zamanda kaslarımızın da yapı taşıdır. Günlük olarak tüketmemiz gereken protein miktarı kilo başına 1 gramdır. Bu rakamlar normal insanlar için geçerli, örneğin atletlerin daha fazla protein tüketmeleri gerekiyor, yaklaşık günlük miktarın iki katı kadar.

Vitamin ve Mineral Kaynağı: Tavuk eti yalnızca protein açısından zengin değildir, aynı zamanda oldukça zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır da. Tavuk etinin içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler vücudumuzda birçok önemli sürecin sürdürülmesi için oldukça önemlidir. Örneğin B vitamini kataraktı önler, cilt problemlerinin önüne geçer, bağışıklık sistemini güçlendirir, halsizliği ortadan kaldırır, sindirim sistemini düzenler, sinir sistemini güçlendirir aynı zamanda migreni ortadan kaldırır, kalp rahatsızlıklarının önüne geçer, saçların beyazlamasını önler, yüksek kolesterole ve diyabete de iyi gelir.

D vitamini ise kalsiyum emilimini artırır ve kemikleri güçlendirir. A vitamini göz sağlığı açısından oldukça önemlidir, demir gibi mineraller ise hemoglobin üretimi, kas aktivitesi ve aneminin önüne geçilmesi açısından oldukça yararlıdır. Potasyum, sodyum ve fosfor gibi elektrolitler ise kemik sağlığına faydalıdır, beyin fonksiyonlarını güçlendirir, ağız sağlığını geliştir ve metabolik problemlerin de önüne geçer.

Kilo Verme: Protein bakımından zengin olan diyetlerin kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir bu yüzden de tavuk eti -içerisinde yüksek miktarda protein bulunduğu için- kilo vermeye oldukça yardımcıdır. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tavuk eti tüketen insanların kilo kontrolünde daha başarılı oldukları görülmüştür.

Kan Basıncının Kontrol Edilmesi: Tavuk etinin tüketilmesi aynı zamanda kan basıncının kontrol edilmesi açısından da oldukça önemlidir. Bu sonuca varılmak için birçok hipertansiyon hastasının üzerinde gözlemler yapılmıştır. Tabii bu diyetin içerisinde aynı zamanda bol miktarda yemiş, sebze ve meyve de bulunmaktadır.

Kanser Riskini Azaltır: Yapılan araştırmalara göre kırmızı et tüketen kişilerde, tavuk eti tüketen kişilere oranla kolorektal kanser riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Her ne kadar sonuçlar bunu gösterse de bu konuda kesin bir yargıya varılamamaktadır.

Kolesterol Birikimi Riskini Azaltır: Tavuk eti, balık eti ve sebzenin içerisinde, kırmızı et ve kuzu eti gibi etlerin içerisinde bulunandan daha düşük seviyelerde doymuş yağ ve kolesterol bulunmaktadır. Bu yüzden de Amerikan Kalp Sağlığı Derneği’nin önerdiği üzere yüksek kolesterol seviyesi olan kişilerin ve kalp krizi riski olan kişilerin tavuk eti tüketmesi önerilmektedir. Yine Amerikan Kalp Sağlığı Derneği’ne göre tavuk etinin de diğer yararlı yiyeceklerin de tüketilmesi normal seviyelerde tutulmalıdır, çok aşırı tüketildiği zaman bütün yiyecekler kalp için zararlı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ