Deve Dikeni Tohumu Faydaları

Faydalarına her geçen gün daha çok şahit olduğumuz, gazete köşelerinden ya da internetten bilgi edindiğimiz, çevremizdeki insanların tavsiyeleriyle kullanmaya başladığımız bitkisel gıdalar, günümüz hastalıklarının birçoğu için tedavide önemli bir alternatif olarak akıllara gelmektedir. Bitkisel gıdaların bu denli ön plana çıkması, hiç şüphesiz ki, faydalarının insan sağlığına olan etkisinden kaynaklanmaktadır.

Neredeyse her bir hastalığa karşı mucizevi faydaları bulunan bu gıdalardan bugün ele alacağımız bitki ise; halk arasında Şevkülmeryem, Deve kengeri, Uslu kenger, Sütlü kengel, Akkız ve Meryemana dikeni olarak da bilinen deve dikeni tohumu olacak.

Karaciğer hastalıklarına iyi gelmesiyle tanınan deve dikeni tohumunun ömrü 1 ya da 2 yıldır. Bu bitki; boy itibariyle 1 metreye kadar ulaşabilen, yaprakları dikenli ve yeşil renkte olan, sapının ucunda da mor çiçekleri bulunan bir bitki türüdür. Genellikle yol kenarlarında yetişen bu bitki, ülkemizin hemen hemen birçok bölgesinde kendiliğinden yetişmektedir. Vücuttaki rahatsızlıklara olan faydalarının yanında lezzetiyle de bilinen bu bitki; köküyle, gövdesiyle ya da tohumlarıyla salatalarda veya yemeklerde de kullanılan bir bitki türüdür.

Deve dikeni tohumu ile alakalı genel bilgileri aktardıktan sonra şimdi de bu mucizevi bitkinin faydalarını maddeler halinde sıralayabiliriz.

Deve Dikeni Tohumu Faydaları

  • İçerisindeki silymarin maddesinden dolayı karaciğerin biricik dostu olan bu mucizevi bitki, hepatit hastalığından karaciğer yağlanmasına kadar birçok kronik karaciğer rahatsızlıklarının modern tıpta dahi kullanılan faydalı bitkisi olarak adlandırılmaktadır.
  • Böbreklerin sağlıklı çalışmasında da oldukça etkili olan bu bitki, idrar yollarında oluşan sorunlara karşı tam anlamıyla tedavi edici nitelik taşımaktadır.
  • Uzun yıllardan bu yana, modern tıp başta olmak üzere, hakkında birçok araştırmanın yapıldığı bu bitki; prostat kanseri, cilt kanseri ve akciğer kanserine karşı da önemli etkiler sağlamaktadır.
  • İştah açıcıdır ve kuvvet verici etkisi bulunmaktadır.
  • Mide problemlerine karşı da tedavi edici özellik taşıyan deve dikeni tohumunun; mideye kuvvet verdiği, hazmı kolaylaştırdığı ve sindirim sistemini düzenlediği bilinmektedir.
  • Safra salınımını arttırdığından dolayı safra kesesi rahatsızlıklarında da oldukça önemli faydalar sağlamaktadır.
  • Vücuda kuvvet verip direnci arttırdığından dolayı migrene ve varislere karşı da koruyucu işlevi bulunmaktadır.
  • Süt arttırıcı özelliği de bulunan bu bitkinin anneler tarafından da kullanılması sütün artmasına yardımcı olmaktadır.
  • Alkol, kabız gibi sebeplerden dolayı oluşan yüzdeki kızarıklıklara fayda sağlamaktadır.
  • Kan temizleyici özelliği ile de bilinen deve dikeni tohumunun damar tıkanıklıklarını engellemeye de yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

Deve Dikeni Tohumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Kapsül ve sıvı ekstrakt olarak da satışı yapılan deve dikeni bitkisi, çoğunlukla tohum ya da çay olarak tüketilmektedir. Tohumunun havanda ezilmesi suretiyle sıcak suda haşlanan bu bitki, 10- 15 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç defa tüketilmelidir. Sabah aç karnına, öğle yemeğinden yarım saat sonra ve gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Not: Çok tüketildiği takdirde ishal yapma gibi yan etkisi olacağından dolayı yeterli miktarlarda kullanılmalı; düzenli ilaç kullanan kimselerin ise doktor bilgisi dahilinde tüketmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yorum yapın