Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın Cinnamomum adlı yabancı uyruklu ağaç türünün dallarından elde edilen bir türdür. İngilizcesi de Cinnamon olarak geçer. Karayip, Güney Amerika, Güneydoğu Asya’ya (özellikle Hindistan) özgüdür ve Çin’de de yetişen türü bulunmaktadır.

Tarçın iki türden oluşur bunlardan ilki Seylan tarçını ikincisi ise Cassia/Çin Tarçınıdır. Tatlı, dinginlik veren, baharatlı, oldukça egzotik bir tattır. Hem tatlı, hem tuzlu besinlere uyum gösterebilmesi ile bilinir.

Tarçın Çayının Mucize 10 Faydası

  1. Boğaz ağrısını yumuşatır, burun tıkanıklığını açar, soğuk algınlığına iyi gelir.
  2. Diş ve diş eti sağlığı açısından yararlıdır, ağızdaki mikrop ve bakteriler ile savaşır.
  3. İçerisinde bulunan öjenol doğal bir ağrı kesicidir.
  4. Öjenol kan basıncını düşürdüğü için Hipertansiyona iyi gelir.
  5. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı korur, iltihabı atmaya yardımcıdır.
  6. İçerisindeki lif ve manganez sayesinde fazla tuzu vücuttan atar.
  7. Midenizi yatıştırır.
  8. Vücut ısınızı dengeler.
  9. Alzheimer ve parkinson hastalıklarının günümüzde modern tıpta dahi tedavisi bulunmazken, bu hastalıklara karşı savaşır hafızayı güçlendirir.
  10. Kesin olmaması ile beraber kilo verdirdiği iddialar arasındadır.

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır ?

1. Yaz günleriniz için soğuk tarçın çayı

Bu tarçınlı çay seçeneği, sıcak yaz günleri için mükemmeldir. Yukarıda anlattığımız avantajlardan yararlanmak için öğle yemeğinden sonra, bir atıştırmalık olarak veya akşam yemeğinden sonra bu çaydan bir bardak içebilirsiniz.

2. Siyah çay ile beraber tarçın çayı

Su ile çubuk tarçını bir kaba koyup kaynatın. Karıştırın ve 10 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra siyah çayı ekleyerek 1-2 dakika daha kaynatın. Eğer istenirse şeker ve ya benzeri bir şeyle tatlandırılıp içilebilir.

Tarçın Çayının Yan Etkileri Nelerdir ?

Direkt olarak neden olduğu kesin bir zarar tespit edilmemiştir.Lakin dozuna çokça dikkat edilmesi gerekir. Uzun süreli kullanımda kabızlığa neden olabilir. Uzun süreli kullandığınız bir ilacınız varsa ya da tansiyon hastasıysanız fazla tarçın çayı içmemenizde yarar var, tarçının kan inceltici özelliği sayesinde ilacınızın etkisi artacaktır.

Tarçının çeşidi de ziyadesiyle önemlidir.Çin tarçını karaciğerinizi olumsuz etkiler.
Kan şekeri düşürücü etkisi vardır. Ameliyat öncesi kan şekeri problemi yaşamamak için o günlerde dikkatli olunmalıdır. Kalp atışını az da olsa hızlandırdığı için kalp ve damar hastaları içerken dikkat etmelidir.

Yorum yapın