Tarçınlı Suyun Faydaları

Tarçının ayırt edici bir kokusu ve tadı vardır. Son zamanların en popüler şifalı bitkilerinden biri olan tarçın, tatlı ve tuzlu yemeklerde, kahvaltılık gevreklerde, unlu mamullerde ve atıştırmalıklarda kullanılmaktadır. Bu baharat, çeşitli antioksidan ve antibiyotik özelliklerine sahiptir. Tarçın baharatının etkisini en iyi ortaya çıkaran şey suda bekletmektir. Uzmanlar tarfından tavsiye edilen tarçınlı su, sayısız iyileştirici özelliği olan harika bir içecektir.

Sizin için tarçınlı suyun faydalarını bir araya getirdik.  Zayıflatıcı, ferahlatıcı, şekeri düşürücü etkisi olan bu mucizevi suyu her gün içmenin faydalarına nelermiş bakalım.

     1.Polikistik over sendorumunun etkilerini azatlmaya yardımcı olabilir.

Polikistik over sendorumu insülin direncinin artmasına bağlı olarak vücutta gelişen hormonal dengesizliklerdir. Adet düzensizliği, çikolata kistleri, aşırı kilo alma, akne sorunları gibi bir çok belirtisi bir hastalıktır. Journal Doğurganlık ve Sterilite dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre ise tarçın suyu polikistik over sendroumu olan kadınlarda insülin direncini azaltarak bu hastalığı tedavi ve önlemede etkili olmuştur.

      2.Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tarçınlu su; bağışıklık sistemine destek veren antioksidan polifenoller ve proantosiyanidinler açısından zengindir. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile solunum yolu hastalıkları, kalp problemleri çeşitli hastalıkların tedavisinde etkilidir.

        3.Regl sancılarını azaltır.

Ulusal Biyoteknoloji Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya göre, tarçın ve tarçınlı su tüketen kadınların regl dönemi ağrıları daha az ve kısa süreli olmuştur. Her gün bir fincan sıcak tarçın suyu menstruasyon dönemi kramplarının etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

       4.Zayıflamaya yardımcı olur.

Tarçınlı su ile haftada 5 kilo vermek pek mümkün değildir. Hiç bir şekilde haftada beş kilo verilmemelidir. Normal bir kilo verme düzeninde haftada bir-iki kilodan fazla kaybetmemek gerekir. Haftada beş kilo veremeseniz bile düzenli içilen tarçın suyu zayıflamaya yardımcıdır. Henüz kanıtlanmamış olsa da, tarçın suyunun  açlık hissini yok ettiği ve bu şekilde kilo kaybettirdiği bilinmektedir.

       5.Vücuttaki iltihapları azaltır, tedavi eder

Eklem ağrısı ya da eklem iltihabından muzdarip olanlara genellikle rahatlaması için tarçın suyu içmesi tavsiye edilir. Bu suyun anti-inflamatuar özellikleri ağrıyı azaltır. Ayrıca tarçınlı su, artrit gibi durumların gelişmesini engelleyerek kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

       6.Parkinson Hastalığının Etkilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Nöroimmün Farmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, tarçın Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir. Ancak tarçın suyu içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Not: Tarçınlı suyun yararlarını İbrahim saraçoğlu gibi güvenilir bir çok uzmandan her yerde duymak mümkündür. Ancak yine de özellikle şeker hastalarının tarçınlı suyu her gün tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Tarçınlı su ne kadar tüketilmelidir?

İçinde tarçın bekletilmiş suyu günde bir bardak içebilirsiniz. Daha fazlasını içip içemeyeceğiniz konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tarçınlı su ne zaman içilmelidir?

Limonlu su gibi tarçınlı suyu içmenin de en iyi zamanı sabahlarıdır. Bu suyu sabahları aç karnına tüketebilirsiniz.

Tarçınlı su nasıl yapılır?

Tarçınlı su yapımı iki şekilde olabilir. Tarçın çayı olarak demleme yöntemi ile ve suda bekletme yöntemi ile. Çayının nasıl yapıldığı ve yararları konusunda bilgi almak isterseniz Tarçın çayının faydaları yazımıza bakabilirsiniz. Çayı dışında suda bekleterek yapılanı için, bir adet kabuk tarçını yıkayın. Sonra bir bardak sıcak ya da ılık su içine koyun. Bir kaç saat bekledikten sonra içebilirsiniz.

Tarçınlı suyun zararları nelerdir?

  • Tarçınlı su zararları bakımından da dikkatle tüketilmesi gereken bir bitkisel içecektir. Fazla tüketilmesi durumunda kalp atış hızını artıtır,solunum yolu rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir.
  • Toz tarçının susuz yutulmaya çalışılması ciddi derecede boğulma tehlikesi yaratabilir.
  • Çok fazla tüketildiği durumlarda karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.
  • Aynı şekilde çok fazla tüketilen toz tarçınlı su şeker hastalarının kan şekerinin çok fazla düşmesine sebep olabilir. Bilinçli ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Kaynak: https://food.ndtv.com

Yorum yapın