Limonlu Su Zayıflatır mı?

Günümüzde özellikle pek çok kadının cevabını öğrenmek istediği konulardan birisi de limonlu su zayıflatır mı sorusudur. Bu bağlamda birçok beslenme ve diyet uzmanının da çeşitli gazete ve televizyon programlarında zayıflamak isteyen kişilere önerdikleri limonlu suyun aslında tek başına doğrudan kilo verdirici etki göstermese de destekleyici bir yöntem olarak tercih edilebileceği söylenebilmektedir. Buna göre limonlu suyun zayıflama konusunda ne gibi bir etki gösterebileceğini merak edenlere biraz daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Limonlu Suyun Zayıflamaya Etkileri

Beslenme ve diyet konusunda uzman olan pek çok doktorun da her fırsatta dile getirdiği gibi limonlu su, en zengin C vitamini kaynaklarından birisidir. Vücutta oluşan toksinlerin atılmasına olanak veren limonlu su bu nedenle zayıflamaya çalışan kişilere de sık sık önerilmektedir. Limonlu suyun vücuttaki zararlı atıkları temizleyici etkisinin yanında kilo vermeye ne gibi bir yararı olduğunu merak edenlere ise bu karışımın az miktarda olsa vücuttaki fazla yağların yakılmasına imkân verdiği söylenebilir.

Zira limonlu su, vücudun fazla yağ tutmasını engellemekte ve bu sayede kişilerin çok daha rahat bir şekilde kilo vermelerini mümkün kılmaktadır. Yapılan araştırmalar, vücudun susuz kaldığı durumlarda normale göre çok daha fazla yağ depoladığını ve bu nedenle düzenli su tüketimi gerçekleştirmeyen kişilerin her gün yeterli miktarda su içen kişilere göre kilo almaya çok daha müsait olduklarını göstermektedir. Bu nedenle normalde su içme konusunda zorlanan kişilerin sularını limon ile tatlandırmaları halinde çok daha rahat bir şekilde su tüketimi yapabilecekleri ve böylece daha rahat kilo verebilecekleri söylenebilir.

Su içimini kolaylaştırmasının yanında limon kan dolaşımını da hızlandırmakta ve böylece yine kişilerin çok daha kolay bir şekilde kilo vermelerine imkân vermektedir. Zira kan dolaşımının hızlanması zayıflamaya çalışan kadın ya da erkek herkesin gün içerisinde çok daha fazla kalori yakmasını mümkün kılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra limonlu suyun diğer faydalarını merak edenlere de aşağıdaki bilgileri gözden geçirebilecekleri söylenebilir.

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

 • Limonlu su, kan dolaşımını hızlandırması nedeniyle özellikle selülit problemlerinde iyi bir destekleyici tedavi yöntemi olabilir.
 • Bol miktarda C vitamini içeren limonlu su, cilt bakımı konusunda önemli faydaları ile bilinmektedir. Zira 1 adet limonun günlük C vitamini ihtiyacının %30’unu karşılaması, cilt için ne kadar mühim bir içecek olduğunu bizlere göstermektedir.
 • Asitli bir yapıya sahip olan limon, bu özelliği ile çeşitli yiyeceklerden alınan kalsiyumun vücut içerisinde çok daha kolay bir şekilde emilmesine ve vücut tarafından kullanılmasına imkân verir.
 • Limonun içerisinde yer alan ve antioksidan bir vitamin olarak da bilinen C vitamini, vücudu toksinlerden temizleme özelliği sayesinde pek çok kanser türüne karşı etkili bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir.
 • Limonlu su ile birçok kalp ve damar hastalığına karşı önlem alınabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren limonlu su, zengin bir potasyum kaynağı olarak beyin ve sinir fonksiyonları üzerinde de oldukça etkilidir.
 • Limonlu suyun diğer faydaları

Bu bilgilerin dışında limonlu su zayıflatır mı diyen ve bu suyu nasıl hazırlayabileceklerini öğrenmek isteyen kişilere de aşağıdaki tarife uyabilecekleri ve limonlu suyu düzenli şekilde tüketebilecekleri söylenebilir.

Limonlu Su Hazırlama Yöntemi

İlk olarak limonlu suyun hazırlık aşaması için yalnızca taze yarım limona ve 1 bardak ölçüsünde sıcak suya ihtiyaç duyulduğu dile getirilebilir. Sıcak su içerisine sıkılacak olan yarım limonun birkaç kez karıştırıldıktan sonra doğrudan tüketilmesi deetkilerini gösterebilmesi için yeterlidir. Limonlu suyun zayıflama amacıyla tüketilmesi gerekiyorsa da en iyi kullanım şeklinin sabahları aç karnına olacağı söylenebilir. Ancak mide asidinin aşırı miktarda üretimi konusunda sorun yaşayan ve ülser ya da reflü gibi problemleri olan kişilerde ise limonlu suyun kesinlikle aç karnına tüketilmemesi tavsiye edilir.

Sabahları Limonlu Su İçmenin Yararları

Limonlu su zayıflatır mı diye merak eden ve sabahları aç karnına bu karışımı tüketmeleri halinde ne gibi yararlarını görebileceklerini öğrenmek isteyen kişilere limonlu su ile güne başlayabilmeleri için farklı nedenlerden bahsedilebilir.Zira limonlu su;

 • Cildin daha berrak olmasını sağlayarak cilt üzerinde onarıcı etki gösterir.
 • Sindirim konusunda destek olur ve sindirim problemlerinin önüne geçebilir.
 • Cilt yüzeyindeki kırışıklıkların giderilmesine destek olabilir.
 • Kandaki toksinleri temizleyici etkisi ile bilinir.
 • Bağırsakları temizleyerek bakterilere karşı iyi bir destekleyici tedavi olabilir.
 • Yemek sonrasında yaşanan hazımsızlık problemlerinin önüne geçebilir.
 • Mide ekşimesi semptomlarını en alt seviyeye indirir.
 • İştah azaltıcı etki göstererek fazla kilo problemi olan kişilerde kilo verilmesini kolaylaştırır.
 • İçerdiği bol miktarda lif ile uzun süreli tokluk hissi sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • İdrar kanallarını temizleyici ve kötü bakterilerden arındırıcı özellik gösterir.
 • Antiseptik özelliği ile ağıza yerleşen bakterileri temizler ve ağızdaki kötü kokuları giderir.
 • Yüksek potasyum içeriği ile stres ve depresyona karşı iyi bir tedavi seçeneğidir.

Limonlu Su Tüketiminde Dikkat Edilecekler

Limonlu su zayıflatır mı diyen ve bu suyu daha fazla kilo verebilmek amacıyla çok aşırı miktarda tüketen kişilerde bazı yan etkilerin görülebileceği söylenebilir. Bu yan etkiler ise aşağıdaki gibidir:

 • Diş minesinde aşınma
 • Dişlerde aşırı hassasiyet
 • Mide ekşimesi
 • Sık idrara çıkma isteği

Tüm bunların yanı sıra limonlu su zayıflatır mı sorusunu yanıtladıktan sonra limonlu suyun içerisinde yer alan C vitamininin çok hızlı etkisiz hale gelebileceğinin de göz önünde bulundurulması gerektiğinden ve bu nedenle limonlu su karışımının hazırlandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tüketilmesinin oldukça önemli olduğundan söz edilebilir. Ayrıca limonlu su tüketiminde herhangi bir yan etki ile karşılaşılması durumunda da acil şekilde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Yorum yapın