Sütün Cilde Faydaları

Süt düzenli bir şekilde her gün içildiğinde sayılamayacak kadar çok fazla faydası olan süt, cilt sağlığı için uygulandığında da oldukça faydalı olan insanlar için çok doğal bir nimettir. Ancak faydaları görebilmek için de cilt bakımı uygulamalarında pastörize edilmemiş süt kullanılması gerekmektedir. Süt içeriği bakımından B vitamini ile alfa hidroksi asit bakımından da oldukça zengin doğal bir besindir. Ayrıca içeriğinde kalsiyumla diğer güçlü anti-oksidan bakımından da zengin bir içeriğe sahip olan süt cilt güzelliği için de çok fazla faydası bulunmaktadır.

Süt cilt hücrelerini derinlemesine beslemekte ve cildin nem oranını gün boyu korumaktadır. Sivilceye yatkın olan ciltlerde ise cilt hücrelerinin dökülmesini sağlayarak sivilceleri tedavi eder.  Yağlı cilde sahip olanların cildindeki gözeneklerin de sıkılaşmasını sağlayarak yağlı cildin aşırı bir şekilde ürettiği sebumu emer.

Süt İçeriğinde Bulunan Cilde Faydalı Olan Bileşenler

A Vitamini: Cildi pul pul olan kuru ciltlerin iyileşmesini sağlayan A vitamini cildin yenileşmesini ve hücrelerin yeniden oluşmasını sağlar.

D Vitamini: Cildin genç görünmesine ve cildin ışıl ışıl parlamasına yardımcı olan ve ciltteki kolajen üretimini artırarak ciltte oluşan ince çizgilerin ve kırışıklıkların yavaşlamasına yardımcı olan  D Vitamini bakımından oldukça zengindir.

Selenyum: Ciltte bulunan serbest radikaller cildin yaşlanmasına neden olur ki selenyum bunlarla savaşmaya büyük etkendir. Güneşin zararlı olan ışınlarından korumaya yardımcı olur ve cildin genç görünmesine her zaman yardımcı olur.

B6 Vitamini: Ciltteki hücrelerin yenilenmesi için oldukça gerekli olan bir vitamindir. Cildin nemlenmesine ve sağlıklı bir cilt olmasına yardım eder.

Magnezyum: Cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve cildin her zaman oldukça genç ve ışıl ışıl sağlamaktadır.

Biyotin: Kurumuş, solgun ve çatlamış olan cildi iyileştirmeye yardımcı olur.

Kalsiyum: Kalsiyum cildin en üst katmanlarının oluşmasına yardımcı olduğu gibi kolajen üretimini de arttırmaya yardımcı olmaktadır. Cildin elastikiyetinin artmasını sağlar ve ciltteki serbest olan radikallerle savaşmasına yardımcı olur.

Protein: Protein dokularda onarıma ve büyümeye yardımcı olur. Cildin daha güçlü ve kırışıksız bir cilde sahip olmayı kolaylaştırır.

Laktik Asit: Kuru ciltlerin nemlenmesine, su ihtiyacını gidermeye ve cildi beslemeye yardımcı olur. Ciltte bulunan serbest radikallerin vereceği hasarın önlenmesine de etkisi oldukça fazladır.

B12 Vitamini: Ciltte oluşan pürüzlerin düzelmesine, cilt rengini aydınlatmaya ve ayrıca akne izlerinin yok olmasına da büyük etkisi vardır.

Sütün En Çok Kullanıldığı 5 Güzellik Alanı

1.Doğal Yüz Temizleyici

Tahmin edilende çok daha fazla temizleyici bir etkisi olan süt tıkanmış olan gözeneklerin içinde yer alan tüm yapışmış maddelerin çıkmasını sütle sağlamak en kolay ve etkili olan yöntemlerden biridir. Bu sayede ciltte oluşabilecek siyah nokta ya da sivilce oluşumunu önleyebilmeniz sizi rahatlatacaktır. Bunun için yapılması gereken:

  • Temiz olan cilde süt hafif bir şekilde sürülür.
  • Temiz bir pamuk yardımıyla sütün yüze yayılması sağlanır.

Bu işlem sonunda pamukta oluşacak kir herkesi fazlasıyla şaşırtacaktır. Bu uygulama her gün düzenli olarak uygulanırsa ciltteki gözeneklerin her zaman açık ve temiz olması sağlanacaktır.

2.Harika bir nemlendirici

Cildi pul pul kuru olan ciltler için süt bulunmaz bir doğal nimettir. Yapısı kuru olan cildinizi düzeltmek ve yumuşatmak için sütten mutlaka yararlanılmalıdır. Bunun için:

  • Bir pamuk yardımıyla soğuk olan sütü tüm cildinize yayın ve yedirin.
  • Sütü ciltte yaklaşık olarak 15-20 dakika bekletilmesi sağlanılmalıdır.
  • Ciltte kuruyan süt hissedildikten sonra kaslar oynatılmamaya çalışılmalıdır.
  • Soğuk su ile durulanır.

Bu uygulama sonucunda cildin yumuşaklığı tüm gün boyunca hissedilecektir.

3.Ölü Cilt Hücrelerinden Kurtulma

Süt içeriğinde bulunan laktik asit ile ciltte bulunan ölü hücreler ciltten kazılıp atılır. Cilt sütle ovalandığında ölü hücrelerden arındığını ve altta kalan daha canlı ve daha yumuşacık genç bir cilt hücrelerinin belirdiği gözle görülür bir şekilde hissedilecektir.

4.Güneş Yanığı Olmuş Ciltler için Çözüm

Özellikle yaz aylarında zararlı güneş ışınlarından dolayı oluşan güneş yanıkları için süte batırılmış yumuşak bir bezi yanık olan bölgeye yayılır ve süt burada bir protein katmanı oluşturmaya yardımcı olur. Bu katman cildi korumaya yardımcı olduğu gibi ferahlatmaya ve ciltte oluşan yanma hissini azaltmaya yardımcı olacaktır.

5.Bronzluk Giderici

Koyu cilt tonuna sahip kişilerin cilt tonunu açmaya, istemeyerek oluşan bronzlukların giderilmesine etkisi oldukça fazladır. Süt ciltte bulunan ölü hücreleri ciltten atmaya yardımcı olur ve süt içeriğinde bulunan laktik asit yardımıyla cildin rengini açmaya faydası oldukça fazladır. Bunun içinde güneş yanığında olduğu  temiz, ince bir bez alarak süte batırılır ve ciltte açılması istenen bölgeye bez yayılır. Yaklaşık olarak 15 – 20 dakika kadar bekletilir.

Tüm bu uygulamalar düzenli bir şekilde yapıldığında inanılmaz bir etki gösterecektir. Her uygulamada olduğu gibi tüm bu olumlu etkilerin daimi olabilmesi için düzenli olarak yapılmasına dikkat edilmelidir. Daha güzel, genç görünmeye yardımcı olan her evde bulunan pastörize olmayan doğal sütün nimetlerinden faydalanmamak büyük bir hata olur.

Yorum yapın