Susam yağının faydaları ve kullanımı

Dört bin yıllık tarihsel geçmişiyle sağlıklı kullanım alanlarına sahip susam özellikle çay ile tükettiğimiz çıtır simitlerle, börek, çörek ve tatlıların üzerinde sofralarımızı süslemektedir. Bu eşsiz lezzet oldukça şifalı bir yağa da sahip olup özellikle güzellik alanında da karşımıza çıkmaktadır. İçerdiği demir, magnezyum, fosfor, bakır, kalsiyum, B6 ve çinko içeren bu eşsiz tohum zenginliğiyle önemli sağlık sorunlarına da iyi gelmektedir.

Susam Yağının Faydaları

Susam yağı denilince akla ilk gelen özellikle cilt ve saç bakımıdır. Çeşitli kürlerde yerini alan susam yağı cildi nemlendirir, gözenekleri açar, daha pürüzsüz bir tene sahip olmamızı sağlar. Saç bakımında da önemli bir yere sahip susam yağının aynı zamanda dişler ve kemikler içinde önemli faydaları bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunan susam yağı aynı zamanda kansızlığa karşı etkili bir besindir. Beyin ve sinir hücreleri için yenileyici etkisi olup, bağırsak kanseri gibi rahatsızlıklara karşı vücudun direncini arttırır. Kalp sağlığı için yararlıdır, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür. Güneşten koruyucu etkisi bulunan susam yağı, eklem sorunlarından romatizmaya bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Susam Yağının Saça Faydaları Ve Kullanımı

Susam yağı daha çok saç derisini nemlendirerek saç köklerini güçlendirmek suretiyle fayda sağlamaktadır. Özellikle pul pul dökülen saç derileri ve kepek sorunu için oldukça etkili bir çözüm olarak öne çıkan susam yağı, kekik yağı, adaçayı, badem yağı ve sirke gibi faydalı ürünlerle birleştirilip saç diplerine masaj yapmak suretiyle kullanılabilir. Evde uygulayabileceğiniz tamamen doğal susam yağı uygulamasıyla saçların daha canlı, parlak ve dolgun görünmesini sağlamak mümkündür.

Susam yağını saçlarınıza uygulamak gayet kolaydır. Sekiz çay kaşığı susam yağına 1 çay kaşığı adaçayı yağı ve 1 çay kaşığı kekik yağı ekleyerek iyice karıştırıp öncesinde yıkanmış olan saçlarınıza karışımı dip masaj yöntemiyle yedirin. Bu şekilde birkaç saat bekleyip saçlarınızı güzelce yıkayın. Yine aşırı tahriş olmuş, pul pul dökülen saç derisini tedavi etmek için hızlı ve basit bir çözüm arayanlar için limonlu susam yağı uygulaması da kullanılabilir. Karışım için bir çay kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyunu bir tutam tarçın ve dört çay kaşığı susam yağıyla karıştırın ve bekletmeden saç derinize on dakika boyunca masaj yaparak sürün. Yarım saat saçlarınızda beklettikten sonra bol su ve şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu tür uygulamalarda asla sıcak su kullanmayın. Saçlarınızı daima ılık su ile yıkamanızı öneririz. Saç derinizde iyileşme görene kadar bu masajı günlük olarak yapabilirsiniz. Yine aşırı yıpranmış ve zayıflamış saçların bakımı için de susam yağı önerilmektedir. İki çay kaşığı dulavrat otu yağıyla on çay kaşığı susam yağını karıştırarak saç derinize masaj yaparak yedirin ve yarım saat sonra güzelce saçınızı durulayın. Günlük olarak kullanabileceğiniz bu kürler buzdolabında saklandığında iki ay kadar tazeliğini korumaktadır.

Susam Yağının Kaşa Faydaları Ve Kullanımı

Asıl görevi elbette gözleri korumak olan kaşlar tarih boyunca şekilleri ve kalınlıkları yüzünden kadınlar için güzellik, cezbedici bir görünüm olarak kullanılmıştır. Ancak kaşların da bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Zaman zaman kötü beslenme alışkanlıkları, hormonal değişiklikler, alerji ve benzer durumlarda kaşların döküldüğüne şahit olabilirsiniz. Ayrıca birçok kadın kaş tüylerinin ince ve zayıf telli olmasından şikayetçidir. Susam yağının kaşları besleyerek daha sağlıklı bir hale getirdiği bilinmektedir. İçeriğindeki vitaminler sayesinde kaşlar daha çabuk uzayacak, hatta kalınlaşarak daha dolgun bir görünüme kavuşacaklar. Birkaç damla susam yağını parmak uçlarınıza çok hafif helezonik hareketlerle masaj yaparak kaşlarınıza yedirin. Bu hareket aynı zamanda kan dolaşımını da hızlandıracak ve kaş köklerine oksijen gitmesini sağlayacaktır. Bu uygulamayı her gün birkaç kez sürdürebilirsiniz. Uyumadan önce susam yağını kaşlarınıza uygulamanız cildin susam yağını sindirmesine neden olacaktır. Susam yağının düzenli uygulaması sonrasında kaşlarda gözle görülür bir kalınlaşma yaşanacaktır. Alerjik bir reaksiyonla karşılaşmanız durumunda susam yağı uygulamasını keserek mutlaka bir hekime baş vurmanız önerilmektedir.

Susam Yağının Yüze Faydaları Ve Kullanımı

Sağlıklı bir cilt için gereksinim duyulan karajon, susam yağında bulunan çinko sayesinde vücut tarafından yeterince üretilmeye başlamaktadır. Daha yumuşak, pürüzsüz ve ışıl ışıl parlayan yüzler için susam yağının önemi büyüktür. Çinkonun özellikle yanık tedavisinde, yüzde oluşan çatlaklar ve kırışıklıklarda da etkisi önemli derecededir. Cildi sıkılaştıran susam yağı, antioksidan etkisiyle detaylı bir temizlik de sağlamaktadır. Özellikle duş öncesinde cilde masaj yoluyla yedirilecek susam yağı cildin rahatlamasına yol açacaktır. Etkisini kısa sürede gösteren susam yağı diğer sağlıklı yağ çeşitleri ile karıştırılarak da kullanılabilir. Gerek cildiniz gerekse yüzünüz için evde susam yağı ile hazırlayabileceğiniz bir çok kür bulunmaktadır. Susam yağını yüze ya da cilde uygulama sonrasında mutlaka bol sabunlu ılık suyla duş alınması önerilmektedir. Yarım fincan susam yağı, yarım fincan elma sirkesi çok az suyla karıştırılıp duş öncesinde on dakika boyunca masaj şeklinde yüze ve cilde uygulanabilmektedir.

Yorum yapın