Sperm Sayısını Artıran Besinler

Sperm, neslin devamı ve sağlıklı bir üreme sistemine sahip olmanın ana temasıdır. Sperm sayısı ve sperm kalitesini normal seviyede tutmak için doğru beslenmenin bilincinde olmak gerekir.

Yaşadığımız bu modern çağda, zararlı birçok etken spermin sayısını ve kalitesini düşürmektedir. Hayatın verdiği psikolojik yükten tutun da, hayatı kolaylaştıran birçok teknolojik ürüne kadar, spermi doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Her türlü hastalığın kapısını açan sağlıksız beslenme ve gündelik yaşam içindeki zararlı birçok etken farkında olmadan sperm sayısı için de bir risk teşkil eder.

Spermin maruz kaldığı tehditleri ortadan kaldırmak pek mümkün olmasa da, destekleyici besinlerle bu denge sağlanabilmektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallere göre besinler, sperm sayısını arttıran besinler listesine girmiştir. A, C ve D vitamini, protein, folik asit, omega-3, selenyum ve çinkogibi bileşenlerin yüksek oranda olduğu besinler, sperm sağılığını koruyan ve destekleyen etki yaratmaktadır. Peki sperm sayısını arttıran besinler nelerdir?

1) Bitter Çikolata

Güçlü bir afrodizyak etkisi olan bu çikolata çeşidinde, L-Arginin adındaki amino asit türü bulunur. Bu bileşen sayesinde testosteron seviyesi yükselir ve sperm sayısı artar. Kişi de büyüme hormonu da dahil olmak üzere birçok faydası olan bitter çikolatanın, aşırıya kaçmadan tüketilmesi halinde cinsel sorunları ortadan kaldıran bir etkisinin olduğu kanıtlanmıştır.

2) İstiridye

Çinko, testosteron seviyesinin artması ve sperm kalitesi için gerekli minerallerden biridir. İstiridyede bulunan çinko, cinsel istek ve enerjinin gelişmesini sağlamakla birlikte, sperm sayısını da arttıran büyük etkiye sahiptir. İstiridye, aynı zamanda gebe kalma oranını da arttıran bir sperm sağlığına kavuşmaktadır.

 

3) Yumurta

Yapısındaki protein ve E vitamini sayesinde, sperme etki edecek zararları korur. Sperm sayısını arttıracak daha güçlü bir üreme sistemine sahip olmanızı sağlar.

4) Muz

Cinsel isteği arttırıcı bir etkisi olmakla birlikte, yapısında bulunan bromelain enzimi sperm kalitesini arttırıp cinsel ilişki sırasında yüksek enerjiye sahip olmanızı sağlar.

5) Ispanak

Sperm sayısı ve kalitesini pozitif yönde etkileyen folik asit için yüksek oranda bir depodur. Metabolizmanın folik asit yönünden zayıf olması, gebelik için spermin güçsüz bir yapıya sahip olması demektir. Güçsüz sperm, yumurtaya ulaşsa bile döllenme olmayacaktır.

6) Kuşkonmaz

C vitamini içeriği zengin olan sebzenin, sperm sayısındaki etkisi büyüktür. Özellikle sperm sayısını azaltacak tehditlere karşı koyar. Vücudun sperm deposunu devamlı dolu tutar.

7) Sarımsak

Kalp hastalıkları ve solunum yolları enfeksiyonları için yüzyıllardır tedavi aracı olarak kullanılan sarımsak, çok bilinmese de üreme sistemi için de hatırı sayılır bir faydaya sahiptir. Yapısında bulunan alisin adındaki uçucu yağ, sperm sayısını arttıran, cinsel organa kan akışını arttıran bir etkiye sahiptir.

8) Nar

Soğuk algınlığı ve grip için faydası kanıtlanmış olan meyvenin, antioksidan özellikli etkisi sperm sayısını arttırdığı tespit edilmiştir. Günlü olarak tüketilen bir bardak nar suyunun, sperm kalitesini yüksek seviyelere çıkaracağı bilinmektedir.

9) Ceviz

Sperm üretiminde, yapısında bulunan arjinin adındaki amino asit ile fayda sağlamaktadır. Vücut tarafından üretilmeyen bu amino asit türü, sperm sayısını dışarıdan desteklemektedir. Ceviz, ayrıca kan akışını hızlandıran omega-3 yağ asidi de içerir.

10) Meyve Salatası

Portakal, kiraz, çilek, muz ve diğer antioksidan etkili meyvelerden oluşan bir kokteyl, sperm sayısını arttırmada ve sperm hasarına yol açacak tehditleri yok eder. Her gün 100 mg. alınan C vitamini, sperm sayısını arttırır, gebelik şansını arttıran sperm kalitesine kavuşturur. Özellikle kırmızı renkli meyveler, likopen adındaki pigmente sahiptir. Likopen, vücut tarafından üretilmeyen bir besin kaynağı olduğu için tüketilmesi vücut için antioksidan etkisi yaratır. Buna domates gibi kırmızı renkli sebzeler de dahildir. Bu pigmente sahip olan besinler, sperm sayısını arttıran besinler arasında tanımlanır.

11) Kabak Çekirdeği

Çinko zengini kabak çekirdeği, testosteron hormonu ve sperm sayısını üst seviyelerde tutmaya yarar.

12) Havuç

A vitamini kaynağı sebzenin, sperm sayısı ve hareketliliği için faydası vardır.

13) Goji Berry

Anavatanı Çin olan kırmızı meyvenin, spermler için etkisi göz ardı edilemez. Yapısında 19 çeşit amino asit, C vitamini bulanan meyvenin sperm hareketliliğini arttırarak gebelik oranını yükselttiği kanıtlanmıştır.

14) Kırmızı Et

Bir diğer çinko kaynağı da kırmızı et. Sperm kalitesi ve sürekliliği için ihtiyaç olan çinko miktarının karşılanacağı bir besin çeşididir.

15) Fındık

Sperm üretimi için büyük etkisi olan L-Arginin amino asidini yapısında bulundurduğundan, sperm sayısını arttıran besinler listesinde yerini almaktadır. Fındık, sperm kalitesi için günlük tüketilmesi gereken en önemli besinlerdendir.

 

Yorum yapın