Hacamatın Faydaları

Hacamatın Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Hacamat, Müslüman ülkelerde hastalıkların tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde hacamat hemen hemen tüm hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından tanınmayan bu tedavi yönteminin Hadis-i Şerifler de geçtiğine inanılır. Hacamat uygulamasını yapan kişilere haccam ve bu uygulamalar esnasında kullanılan her türlü bardak ya da fanus türevi malzemeye demihcem ismi verilmektedir.

Hacamat Nasıl Uygulanıyor?

Hacamat ile kan alma uygulamasında vücuttaki hacamat noktalarına kan toplayabilmek amaçlanmaktadır. Bunun içinde steril bir ortamda korunan tek kullanımlık temiz bir bardak ya da kavanoz ters çevrilerek içerisine hızla sokulan ve geri çekilen bir alev ile içindeki havası alınmakta ve sonrasında havası alınan kavanoz vücuda kapatılmaktadır. Hacamat yöntemiyle uygulanan tedavide vücut içerisinden çıkarılan kan kirli ve zararlı kandır. Kirli kan damardan alınmamaktadır. Deri yoluyla vücuttan çıkarılan kirli kan, vücuttaki dengelerin normale dönmesini sağlamaktadır. Öncelikle derinin üzeri ince neşter yardımıyla çizilerek üzerine ağzı geniş bir kavanoz konulmaktadır. Kavanozun emici gücü kirli kanın vücuttan çıkmasını sağlamaktadır. Bu sayede hacamatın faydaları görülebilmekte ve çeşitli hastalıkların tedavisinde bu yöntem kullanılabilmektedir.

Hacamat için Uygun Gün Ve Şartlar

 • Hacamat Hangi Gün Yapılmalıdır: Hacamatın yapılması en uygun gün pazartesidir. Eğer pazartesi uygulanamazsa salı, perşembe ve pazar günleri uygundur.
 • Hacamat Hangi Günler Yapılmaz: Cumartesi, çarşamba ve cuma günlerinde hacamat yapılması tavsiye edilmez. Yasaklı Hadis-i Şerif’ler bulunur. Bu günlerde hacamat yaptırmaktan uzak durmalısınız.
 • Hacamat İçin En Uygun Saat Kaçtır: Güneş doğumundan 1 saat sonraki 2 saat hacamat yapılabilir. Eğer bu saatlerde hacamat yapılamadıysa öğlen ve ilkindi saatleri arasında hacamat yapılabilir.

Hacamat Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Hacamat tedavisine aç karnına gidilmelidir.
 • 2 gün önceden hayvansal gıda tüketimine son verilmelidir.
 • Hacamat yapılmadan 1 gün önce eş ile cinsel ilişki kurulmamalıdır.
 • Ekşi, acı ve tuzlu yiyecekler tüketmekten uzak durulmalıdır.

Hacamat Kimlere Uygulanamaz?

Hacamat faydalı olduğu gibi aşağıdaki özellikleri taşıyan kişilerde kötü sonuçlar doğurabilir, bu yüzden bu durumlardan herhangi biri sizde bulunuyorsa hacamat yaptırmayın.

 1. Zayıf ve ihtiyar kişilere,
 2. Kandan korkan kişilere,
 3. Kalbinde yetmezlik olanlara,
 4. Hiv ve Aids hastalarına,
 5. Ufak çocuklara,
 6. Kanı durmayan kişilere,
 7. Kansız kişilere,
 8. Düşük tansiyon hastalarına,
 9. Hamile bayanlara uygulanmaz.

Hacamatın Sağlığımıza 27 Faydası

1. Hacamat, sinüzite iyi gelir. Özellikle soğuk kış mevsiminde sinüzit problemlerinden şikâyet ediyor ve doğal bir tedavi yöntemi arıyorsanız, uzman ellerde yapılabilecek olan hacamat uygulaması sizin için ideal bir tedavi seçeneği olabilir.

2. Hacamat, baş ağrılarını giderir. Sık sık baş ağrısı problemleri ile hayatınızın zindan olduğu durumlarda sorunun kaynağının vücudunuzda dolaşan pis kan olması muhtemeldir. Buna tamamen doğal ve etkili bir çözüm arayışındaysanız hacamat uygulamasını deneyebilirsiniz.

3. Hacamat, kadın hastalıklarında etkilidir. Yumurtalıklarınız ya da rahim ağzı ile ilgili çeşitli sıkıntılarınız varsa hacamat uygulamasının kadın hastalıkları üzerindeki olumlu etkisinden yararlanabilirsiniz.

4. Hacamat, yorgunluğu giderir. Gün içerisinde çok fazla uyku uyuyor ve bu nedenle enerjinizin düştüğünü hissediyorsanız yorgunluğunuzu gidermek amacıyla işinin ehli kişilere hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

5. Hacamat, bel, sırt ve diz ağrılarına iyi gelir. Bel bölgenizde, sırtınızda ya da diz kapaklarınızda şiddetli ağrılar yaşıyorsanız hacamat uygulaması ile kısa sürede etkin tedavi seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

6. Hacamat, hormon tedavisinde destekçidir. Vücudunuzda meydana gelen çeşitli problemler nedeniyle hormon ilaçları kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda, bu ilaçların yan etkilerini kanınızdan ve dolayısı ile vücudunuzdan temizleyebilmek için hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

7. Hacamat, yüksek tansiyona iyi gelir. Dengesiz ve çoğu zaman yüksek tansiyondan şikayetçi olduğunuz durumlarda bu soruna neden olan pis kanı vücudunuzdan çıkarabilmek adına hacamat uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

8. Hacamat, cinsel zayıflığı giderir. Özel hayatınız her geçen gün daha da kötüye gidiyorsa ve kendinizi cinsel olarak yetersiz hissediyorsanız hem kendinizi hem de partnerinizi çok daha fazla mutlu edebilmek adına hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

9. Hacamat, kalp ve damar hastalıklarında destekleyicidir. Kalp rahatsızlıklarında ya da çeşitli kılcal damar tıkanıklıklarında hacamat uygulamasını destekleyici bir tür tedavi yöntemi olarak tercih edebilirsiniz.

10. Hacamat, beynin fonksiyonlarını arttırır. Düşünme kapasitenizi arttırmak ve beyninizin diğer organlarınızla olan iletişimini kuvvetlendirmek için hacamatın olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede beyninizi çok daha yüksek kapasitede kullanabilir ve hem iş hem de özel hayatınızda bunun büyük yararlarını görebilirsiniz.

Şu ana kadar hacamatın faydaları arasında bilinen ilk 10 faydasını okudunuz… Hacamatın çok önemli diğer 17 faydasını daha okumak için Yazının Devamı butonuna basınız.

11. Hacamat, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk mevsimlerde sık sık hasta oluyor ve yataklara düşüyorsanız bağışıklık sisteminizin zayıf olması kuvvetle muhtemeldir. Buna bir çözüm olarak hacamat uygulamasını deneyebilirsiniz.

12. Hacamat, kan üretimini destekler. Kansızlık gibi problemlerin önüne geçebilmek ve kanın vücudunuzda çok daha rahat ve sağlıklı bir şekilde üretilmesini sağlamak için düzenli hacamat uygulamaları sizin için ideal bir çözüm olabilir.

13. Hacamat, konsantrasyonu arttırır. Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği gibi problemler yaşadığınız durumlarda hacamatın muhteşem etkilerinden yararlanabilmeniz mümkündür. Uzman kişilerin ellerinde uygulatabileceğiniz hacamat ile kısa sürede bu tür sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

14. Hacamat, sivilceleri giderir. Sivilce ve sivilce izleri ile dolu bir cilde sahipseniz uzman kişiler tarafından yapılabilecek olan hacamat uygulaması ile kısa sürede çok daha pürüzsüz ve temiz bir cilde kavuşabilirsiniz. Hiçbir yan etkisi olmayan hacamat ile cilt altındaki kan akışını hızlandırarak sivilceleriniz üzerinde kesin çözüm sağlayabilirsiniz.

15. Hacamat, çıbanı söndürür. Vücudunuzun çeşitli noktalarında çıkan çıban problemlerinde tamamen doğal bir tedavi yöntemi arayışındaysanız hacamatı güvenle tercih edebilirsiniz.

16. Hacamat, vücuttaki kortizon seviyesini yükseltir. Böbreküstü bezleri tarafından salgılanan ve bir tür steroit şeklinde de tanımlanabilen kortizon hormonu, vücut için önemli birçok hayati görevi üstlenmektedir. Bu nedenle hacamat uygulaması ile vücudunuzda üretilen kortizon seviyesini yükseltebilir ve bunun yararlarını hem kısa hem de uzun vadede görebilirsiniz.

17. Hacamat, hafızayı güçlendirir. Unutkanlık problemleri yaşıyor ve bu nedenle özellikle eğitim hayatınızda büyük zorluk çekiyorsanız hacamat uygulaması ile hafızanızı güçlendirebilir ve çok daha verimli bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Hacamat ayrıca okuduğunu algılama konusunda da önemli bir destekleyici tedavi yöntemi şeklinde tanımlanabilmektedir.

18. Hacamat, ödem gidericidir. Çeşitli nedenlerle vücudunuzda meydana gelen ödem problemlerinde hacamat uygulaması yaptırabilir ve kısa sürede ödem atıcı etkilerine gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

19. Hacamat, vücuttaki şişlikleri dindirir. Vücudunuzun farklı bölgelerinde sizi fazlasıyla rahatsız eden şişlik problemlerinde deri altındaki kan akışını hızlandırabilmek ve şişlikleri dindirebilmek amacıyla hacamat uygulamasından yararlanabilirsiniz.

20. Hacamat, çocuklarda beyin gelişimini destekler. Küçük yaşlarda en azından bir kez bile hacamat uygulaması yaptırılması, gelecek zaman içerisinde çocuklardaki beyin gelişimini fazlasıyla etkilemektedir. Bu nedenle küçük çocuklarınıza işinin ehli kişiler tarafından hacamat yaptırabilirsiniz.

21. Hacamat, vücutta meydana gelen gazı atar. Yediğiniz yemeklerden sonra ya da gün içerisinde herhangi bir zamanda gaz problemleri nedeniyle kendinizi huzursuz ve mutsuz hissediyorsanız hacamatın olumlu etkilerinden bu sorunu gidermek amacıyla faydalanabilirsiniz.

22. Hacamat, toksin temizliğinde kullanılır. Kandaki toksinlerin temizlenebilmesi ve etkin bir şekilde vücuttan dışarı atılabilmesi için olmazsa olmaz tedavi seçeneklerinden birisinin de hacamat uygulaması olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

23. Hacamat, tümör ve kistlere karşı etkilidir. Vücuda yerleşen ve çoğu zaman kanser gibi ciddi ve ölümcül hastalıklara yol açabilen tümör ya da kistlerin temizliği için doğal bir tedavi seçeneği olarak hacamatı tercih edebilirsiniz.

24. Hacamat, zehirlenmelere karşı kullanılır. Besin, ilaç ya da farklı nedenlerle meydana gelen zehirlenmelerde vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atabilmek için en etkili tedavi yöntemlerinden birisi olan hacamatı gönül rahatlığı ile uygulatabilirsiniz.

25. Hacamat, romatizmayı iyileştirir. Romatizmal ağrılar günlerinizi kabusa çeviriyorsa ve sık sık yerinizden kalkacak gücü dahi kendinizde bulamıyorsanız hacamatın iyileştirici etkilerinden yararlanabilirsiniz.

26. Hacamat, bağırsak enfeksiyonlarını giderir. Çoğu durumda ishale neden olan bağırsak enfeksiyonlarını vücudunuzdan etkili bir şekilde atabilmek için hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

27. Hacamat, mide problemlerini iyileştirir. Midede ülser ve daha farklı pek çok hastalıkta destekleyici bir tür tedavi yöntemi olarak hacamatın olumlu etkilerini adeta bir şifa kaynağı niteliğinde tercih edebilirsiniz.

“Hacamatın Faydaları” üzerine 56 yorum

 1. Hacamat hamdolsun Her derde deva yalnız ca şu bilinsin eğer kemoterapi gördüyseniz bunu bir doktor eşliğinde yapılması makbuldür Farabi hastanesi de hacamat yapan doktorla muhakkak irtibata geçin ve kanser hastası olan birine kesinlikle sülük yaptırmayın bu kanser hücrelerinin dağılmasın â neden olur ama normal rahatsızlıklarda hacamat ve sülük şiddetle tavsiye ederim Rabbim şifasını versin şimdiden diyelim fakat bilinki bu seanslı bi yöntem Bir defa yaptırıp bırakmayın kaç seans olursa olsun sonuna kadar gidin selam da ile kalın İnşllh 🙂

  Yanıtla
  • İZMİR DE HACAMAT DÜŞÜNENLER VARSA EGE ŞİFA KADİR BEYİ ÖNERİRİM İŞİNDE UZMANDIR.TEL : 0551 248 62 63

   Yanıtla
 2. Arkadaşlar fatih teki hacamatcinin adını yazarsanız sevinirim bende gitmek istiyorum fatihteki çok iyi olduğunu duydum

  Yanıtla
  • Hacamat hamdolsun Her derde deva yalnız ca şu bilinsin eğer kemoterapi gördüyseniz bunu bir doktor eşliğinde yapılması makbuldür Farabi hastanesi de hacamat yapan doktorla muhakkak irtibata geçin ve kanser hastası olan birine kesinlikle sülük yaptırmayın bu kanser hücrelerinin dağılmasın â neden olur ama normal rahatsızlıklarda hacamat ve sülük şiddetle tavsiye ederim Rabbim şifasını versin şimdiden diyelim fakat bilinki bu seanslı bi yöntem Bir defa yaptırıp bırakmayın kaç seans olursa olsun sonuna kadar gidin selam da ile kalın İnşllh 🙂

   Yanıtla
 3. Hacamat gerçekten hastalıkları önlemek için koruyucu hekimlik bir olay.Faydası çok, HİÇ BİR ZARARI YOK.
  DENİZLİ-0552 225 53 19

  Yanıtla
 4. geçen yıl tüm vücuduma hacamat yaptırdım çok şükür hiçbir rahatsızlığım yok çok rahatım, zaten bu sünnettir !!! her müslümanın yaptırması gerektiğine inanıyorum , avrupa bu hacamatı parayı çok seven bazı doktorlarımıza millete yasaklatarak yıllardır bu milleti hastane kapılarında süründürdüler ! ilaç satabilmek için ! şimdide aynı doktorlar hacamat tedavi merkezi açamaya başladılar !!!! hiç düşünmeyim hemen yaptırın , bu millet yılda bir defa hacamat yaptırsa inanın hastanelere gelen hastaların yüzde 70 i şifa bulur hastanelerden kurtulur ! aynı konu un meselesindede geçerli yok kepekli yok az kepekli , ya arkadaş allah bu buğdayı olduğu gibi yaratmış sizde doğal haliyle tüketin , kepeksiz , kepekli takılmayın doğal undan şaşmayın , adam profesörmüş o demişmiş kepek zararlı diye ! kaç para almış bunu söylemek için acaba ! bir şey sünnetse hemen yaptırın ,allah neyi nasıl yaratmışsa olduğu gibi tüketin ama israf etmeyin !!!!!

  Yanıtla
  • Anksiyete bozukluğu var sürekli mide bulantısı kalp çarpıntısı yaşıyorum hacamatın faydasını gören varmı Allah rızası için yazsın

   Yanıtla
   • evet cok faydası var ayda bir düzenli hacamat yaptırın bir de güvenilir bir hocaya gididn. psikolojik hastalıklar uç harflilierden ortaya çıkıyor.

    Yanıtla
    • hacamat faydalıdır fakat siz hocaların eline kaldıysanız hacamat için ve hala üç harfliler deyip her şeyin cinlerden kaynaklandığını zannederseniz zaten siz doğuştan psikolojik rahatsızsınız demektir .

     Yanıtla
   • Ben onun sayesinde kortizonu biraktim romatizma hastasiyim iltihap orani dustu tavsiye ederim ama duzenli sekilde yaptirirsaniz

    Yanıtla
   • Sinir yatistirici bitkiler var caylarinida icin. Cok iyi olacak sizin icin. Rezene anason gibi caylar….. hic olacak gibi degilse selectra ilaci isteyin psikologtan…….

    Yanıtla
  • Az bile anlatmışsınız 4 senedir devamlı oluyorum peygamberimiz vücudunuza bir delik açtırın hava aldırın diyor hacamatta kirli kan ile birlikte toksinlerin oluşturduğu gazlarda çıkıyor boncuk boncuk bu yıl kafama yaptırdım saçlarımı 3 numara kestirdim kulak çınlamam yok oldu hafifliyorsunuz yeni doğmuş gibi oluyorsunuz belime de yapıldığı için dizlerim dahat kireçlemem yok oldu adeta tavsiye ediyorummmmmmmmmmmmmmm

   Yanıtla
 5. Sirt agrilarim vardi hacamat yaptirdim,azaldi.Butun vucudumda rahatlama hissettim.Tekrar yaptiracagim.

  Yanıtla
 6. Merhabalar bir buçuk ayı doldurduktan sonra tekrar gittim 1 hafta oldu gideli bu ikinci gidişim 34 yaşındayım tam 2 yıldır cesaret edip gidemedim annem açık kalp ameliyatı olunca o sürecide yanında yaşayınca hemen gittim biz eşimle birlikte neşter vs.kesici birşeyler diye gittik gittiğimizde iğne olduğunu öğrendik hiç iz kalmıyor şeker iğnesi gibi hiç korkulacak birsey değil rahat olun biraz elimdeki uyuşmalar azaldı herkese şifa diliyorum ben ve eşim memnunuz fatih te yaptırıyoruz

  Yanıtla
 7. merhabalar tam 1 ay oldu ve yine gidicem ben çok memnun kaldım sol tarafıma hiç yatamazdım ve aldığım nefes bana yetmezdi tekrar tekrar alırdım bir türlü rahatlayamazdım ilk seferde bu şikayetim kayboldu aslında bir buçuk ay sonra gelin dediler ama ben bir an önce gidip daha ne faydasını görücem merak ediyorum ellerimde uyuşmalar oluyor bu sınkıntımda geçerse tekrar yazarım iyi günler

  Yanıtla
 8. Ehli sünnet tam takva sahibi olanlara yaptırın duada okutturuyor cok kolay işlem rahat olun fatihde bunu yapanlar var 4 kupası 40 sonuçta peygamber efendimizin (as) sünneti her şeye sifa olmazmı

  Yanıtla
 9. Bende meniskus var dizlerimden hacamat yaptrdim merdivenleri dizlerim hiç yanmadan cikabildim ama 1 hafta kadar boyle surdu sonra eski halini almaya basladi haccam 4-5 seans yaparsak bsey kalmaz dedi artik 4-5 seans yaptrmanin vakti geldi dizlerden yaptrmak biraz acitiyor sirt gibi degil eklem yeri oldugu icin ama oyle dayanilmayacak bseyde degil Allah dileyene şifasini versin şifa Allah’tan hacamat sebep.

  Yanıtla
  • Hicbir zarari yok aksine cok faydali tabi inanmak gerekir ben on yildir yilda 5 6 kez yaptiriyorum.faydasini goruyorum sizede tavsiye ederim.saglikla kalin.

   Yanıtla
  • Din emretti diye reddediyo olmayasınız ferhat bey 🙂 yoksa gerçekten beyni olan (veya olduğuna inanan) hiçbir kimse hacamatın zararlı olduğunu söylemeyi bırak idda bile edemez.. İlkokul 1. sınıfa giden bir çocuğa bile “Deri içinde biriken kanlar zararlıdır ve bunların alınması büyük faydalıdır” diye söylendiğinde çocuk aklıyla mantıklı bulur. Yani ZARARLIDIR diyeceğine ne için zararlıdır onu yaz baride bir mantık arıyalım..

   Yanıtla
    • Adam pis kan vermekten soz ediyor, kan vermekten değil. Kan vererek tabiki sağlığa kavuşursun. Hacamattaki mantik; vücuttaki pis kanı atmaktır, kaldı ki temiz kanı vermekte de yarar vardır; hem vücudun kanı yenilenir, hem de ihtiyaci olan birine kan sağlamış olursun.

     Yanıtla
    • Doktorum yazmışsın Ekrem ben profum sana tavsiyem kimseye doktorluk yapma yada bişey yazmadan önce ne olduğunu bil. Öyle herşeye zıplama yere çakılırsın. Hacamat kadar yararlı birşey yok. Melekler Efendimize ümmetine hacamatın yararlı olduğunu ve yaptırmalarını söyle demişler. Beyinsizler hacamat zararlı der. Bazı yasak günleri var ve bazı hallerde olan insana yapılmaz.

     Yanıtla
 10. Rahmetli babam 2000 yılın da 81 yaşın da vefat etti.hastaneden emekli hasta bakıcıy dı dr viziteye hiç çıkmadı periyodik olarak hacamat yaptırır dı bize tuhaf gelirdi.ben 53 yaşın da şeker hastasıyım.tip iki. 5 yıldan bu yana yaptırıyorum. Şekeri gayet düşük seyrediyor ve allaha şükür çok zindeyim.İzmir bayraklıda ki arkadaş bu işin ehli eli çok hafif ve klinik ortamın da gayet hijyen.bir mekan.tavsiye ederim

  Yanıtla
 11. Artik hacamat hastanelerde yapiliyor ben bugun yaptirdim korkulacak bi durum yok 10 dk bile surmuyor rabbim herkese siga versin

  Yanıtla
 12. Gece körlügü ve gözlerde daralma var bugün yaptırdım başımdan bundan dolayı hacamat yaptıran varmı acaba şifa bulan varmı rabbim herkesin şifasını versin

  Yanıtla
 13. Bende 5 tane boyun fıtıgı vardı hacamat yaptırdım çok iyi geldi bygünde başımdan yaptırdım gözlerim için gece körlügü ve daralma var inşallah şifa olur daha önce bu hastalıktan hacamat yaptıran varmı

  Yanıtla
 14. kısırlığa iyi geldiği iddaa ediliyor öyle okudum bir tanıdığımın çok istediği halde çocuğu olmuyor hacamat’ın bu konu ile faydalarını gören duyan veya bilen varsa yardımcı olabilir mi ?

  Yanıtla
 15. Epilepsi hastalığına iyi geldiğini bir başka haccam dan duydum ama nette hicbir yazida denk gelmedim bu yüzden kafamda soru işaretleri oluştu

  Yanıtla
 16. Dün arkadaşımıntavsiyesi ile yaptırdım..
  Herkese kesinlikle tavsiye ederim.. belim çok ağrıyordu..
  Midemde sorunlar vardı..
  Klinikten çıkarken sanki bütün ağrılarımıda orada bırakıp çıktım..

  Yanıtla
 17. Bel fıtığım var ağrılı şu an. Bende onun için yaptırıcam inşallah şifasını görürüm.

  Yanıtla
 18. Merhabs sinirsel kasılmalara nadıl geliyor acaba …
  Yatarken tam uyumak üzere ürpererek yada kolum ve vucudumda atmalar olarak uyanıyorum …Bunlarla ilgili yararları varmıdır acaba …
  Dr.gittim bir sure iyi geldi sonra tekrar başladı…

  Yanıtla
 19. Çevremden sıkça duyduğum fakat yaptırmak için cesaretimi toplayamadığım bir işlem. Bana korkutucu geliyor. Belki de işinin ehli birisine denk gelememekten korkuyorumdur. Faydaları inanılmaz çokmuş, ne zaman deneyebilirim bilmiyorum.

  Yanıtla
 20. Hacamat her derde deva. Benim romatizmam vardı bu yaşta erken yakalandım bu hastalığa, kullandığım hiçbir ilaç fayda etmedi ama hacamat sayesinde romatizmadan kurtuldum. Eğer sizinde benzer şikayetleriniz varsa tavsiye ederim.

  Yanıtla
 21. Sinüzit ve baş ağrıları için yılda 1 kere yaptırıyorum. Çok yararlı bir makale olmuş yaptırdığım ama daha birçok faydasını bilmediğim hastalığa iyi geldiğini makalen sayesinde öğrenmiş oldum.

  Yanıtla
 22. Hacamatın faydalarını çoğu yerde duydum ve okudum.
  Yakın zamanda yaptırmayı planlıyorum.
  Avrupada başka bir ad ile bu tedavi özel hastanelerde uygulanıyormuş.
  Yararını gören onlarca insan gördüm.

  Yanıtla

Yorum yapın