Faydalı BitkilerManşet

Soğanın Faydaları

soganin-faydalari

Soğan birçok hastalığa iyi gelmektedir bunlar arasında soğuk algınlığı, astım, bakteriyel enfeksiyonlar, solunum problemleri ve öksürük gibi problemler de bulunmaktadır. Aynı zamanda soğanın sivrisinekleri uzak tuttuğu da yine halk arasında bilinmektedir. Bütün yararlarının ışığında soğanın, doğanın insana bir hediyesi olduğunu inkar etmemek lazım, her ne kadar zaman zaman ağlatıyor olsa da 🙂

Ağız Sağlığı: Soğanın diş çürüklerini ve ağız enfeksiyonlarını engellediğini birçok insan bilir. 2 ya da 3 dakika kadar çiğ soğan çiğnemek ağzınızdaki bakterileri öldürür ve ağzınızın enfeksiyon kapmasını engeller.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Soğanın içerisinde bulunan hatırı sayılır miktardaki fitokimyasallar vücuttaki C vitaminini uyarıcı bir etkiye sahiptir. C vitaminin etkisi ise bağışıklık sisteminizi güçlendirir, bunun yolu ise yine soğan yemekten geçer, vücudunuzu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumak için harika bir silahtır soğan.

Kalp Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır:Soğan pıhtılaşma önleyici aynı zamanda kanı inceltici etkilere de sahiptir bu sayede de kardiyak sisteminizi stresten uzak tutar ve kalp krizlerine ve felçlere sebep olan pıhtılaşmaların önüne de geçmiş olur.

Diyabeti Kontrol Eder: Soğanın içerisinde kromyum bulunmaktadır ki bu da normal şartlar altında yiyeceklerde bulunması oldukça zor olan bir mineraldir. Kromyum kan şekeri seviyelerini düzenleme konusunda oldukça etkilidir ve kaslara ve vücuda glükozun salınımının yavaş ve dengeli bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bu özellikleri sayesinde de soğan kan şekerini dengelemek konusunda oldukça yardımcı bir yiyecektir, ki kan şekerini dengelemek diyabet hastaları için oldukça önemlidir.

Kanser Önleyici: Soğanın içerisinde kanserin oluşumunu ve gelişimini başarılı bir şekilde engelleyen aktif maddeler bulunmaktadır. Küersetin oldukça kuvvetli bir antioksidandır ve kanserin azaltılmasını sağlayan ve yayılmasını önleyen etkileri de mevcuttur, soğanın içerisinde ise hatırı sayılır miktarda küersetin bulunmaktadır! Aynı zaman C vitamini de oldukça güçlü bir antioksidandır, antioksidanlar vücudumuzdaki özgür radikalleri bulur ve yok ederler. Özgür radikaller vücut metabolizmasından dolayı oluşan ve hücrelerin mutasyona uğramasına ve kansere sebep olan zararlı oluşumlardır. İçeriğindeki yüksek antioksidan seviyesi sayesinde soğanın kansere karşı etkisi de bulunmaktadır.

Öksürük Tedavisi: Eşit miktarda soğan suyu ve bal tüketmek boğaz ağrılarına iyi gelir ve öksürük gibi semptomları da ortadan kaldırır.

Anemi Tedavisi: Anemi gibi bir hastalığı bile soğan tüketerek ortadan kaldırabilirsiniz çünkü içerisinde özellikle demir olmak üzere kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkıda bulunan oldukça kuvvetli mineraller bulundurmaktadır. Bu yüzden anemi aynı zamanda demir eksikliği olarak da bilinmektedir, bu durumun önüne geçmek de sağlıklı miktarda soğan tüketmekle mümkündür.

Mide Ağrılarına Son Verir: Soğanın içerisinde mide bulantısının ve diğer gastrik sendromların önüne geçmesini sağlayan iltihap karşıtı ve antibakteriyel özellikleri olan birçok içerik mevcuttur. Bunların başında ise soğanda bol miktarda bulunan saponin bulunmaktadır. Sopaninin mide rahatsızlıklarının devamını engelleyen ve daha fonksiyonel bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlayan özellikleri mevcuttur.

4 yorum

  1. Soğan kötü kokusu yüzünden tüketilmiyor ama soğan tam bir antibiyotik deposu hem de doğal. enfeksiyonlara karşı bire bir savaçı. her türlü mikropla savaşıyor. bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler soğanı daha çokca tüketmeli.

  2. Soğan insanlara en faydalı ve yararlı yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle kış aylarında tüketilmesi gerekir ve her yemekte mutlaka kullanılması gereken yiyeceklerden birisidir.

  3. Geçenlerde dişim apse yapmıştı soğan çiğnemiştim iyi gelmişti şaşırmıştım.Annem söylemişti.
    Güzel bir yazı teşekkürler

Leave a Response