Doktoru Uzakta Tutan Soğanın Faydaları

Soğanın faydaları içinde en belirgini  birçok hastalığa iyi gelmesidir. Bunlar arasında soğuk algınlığı, astım, bakteriyel enfeksiyonlar, solunum problemleri ve öksürük gibi problemler de bulunmaktadır. Aynı zamanda soğanın sivrisinekleri uzak tuttuğu da yine halk arasında bilinmektedir. Bütün yararlarının ışığında soğanın, doğanın insana bir hediyesi olduğunu inkar etmemek lazım, her ne kadar zaman zaman ağlatıyor olsa da 🙂

Maddeler Halinde Soğanın Faydaları;

 1. Ağız Sağlığı: Soğanın diş çürüklerini ve ağız enfeksiyonlarını engellediğini birçok insan bilir. 2 ya da 3 dakika kadar çiğ soğan çiğnemek ağzınızdaki bakterileri öldürür ve ağzınızın enfeksiyon kapmasını engeller.
 2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Soğanın içerisinde bulunan hatırı sayılır miktardaki fitokimyasallar vücuttaki C vitaminini uyarıcı bir etkiye sahiptir. C vitaminin etkisi ise bağışıklık sisteminizi güçlendirir, bunun yolu ise yine soğan yemekten geçer, vücudunuzu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumak için harika bir silahtır soğan.
 3. Kalp Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır:Soğan pıhtılaşma önleyici aynı zamanda kanı inceltici etkilere de sahiptir bu sayede de kardiyak sisteminizi stresten uzak tutar ve kalp krizlerine ve felçlere sebep olan pıhtılaşmaların önüne de geçmiş olur.
 4. Diyabeti Kontrol Eder: Soğanın içerisinde kromyum bulunmaktadır ki bu da normal şartlar altında yiyeceklerde bulunması oldukça zor olan bir mineraldir. Kromyum kan şekeri seviyelerini düzenleme konusunda oldukça etkilidir ve kaslara ve vücuda glükozun salınımının yavaş ve dengeli bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bu özellikleri sayesinde de soğan kan şekerini dengelemek konusunda oldukça yardımcı bir yiyecektir, ki kan şekerini dengelemek diyabet hastaları için oldukça önemlidir.
 5. Kanser Önleyici: Soğanın içerisinde kanserin oluşumunu ve gelişimini başarılı bir şekilde engelleyen aktif maddeler bulunmaktadır. Küersetin oldukça kuvvetli bir antioksidandır ve kanserin azaltılmasını sağlayan ve yayılmasını önleyen etkileri de mevcuttur, soğanın içerisinde ise hatırı sayılır miktarda küersetin bulunmaktadır! Aynı zaman C vitamini de oldukça güçlü bir antioksidandır, antioksidanlar vücudumuzdaki özgür radikalleri bulur ve yok ederler. Özgür radikaller vücut metabolizmasından dolayı oluşan ve hücrelerin mutasyona uğramasına ve kansere sebep olan zararlı oluşumlardır. İçeriğindeki yüksek antioksidan seviyesi sayesinde soğanın kansere karşı etkisi de bulunmaktadır.
 6. Öksürük Tedavisi: Eşit miktarda soğan suyu ve bal tüketmek boğaz ağrılarına iyi gelir ve öksürük gibi semptomları da ortadan kaldırır.
 7. Anemi Tedavisi: Anemi gibi bir hastalığı bile soğan tüketerek ortadan kaldırabilirsiniz çünkü içerisinde özellikle demir olmak üzere kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkıda bulunan oldukça kuvvetli mineraller bulundurmaktadır. Bu yüzden anemi aynı zamanda demir eksikliği olarak da bilinmektedir, bu durumun önüne geçmek de sağlıklı miktarda soğan tüketmekle mümkündür.
 8. Mide Ağrılarına Son Verir: Soğanın içerisinde mide bulantısının ve diğer gastrik sendromların önüne geçmesini sağlayan iltihap karşıtı ve antibakteriyel özellikleri olan birçok içerik mevcuttur. Bunların başında ise soğanda bol miktarda bulunan saponin bulunmaktadır. Sopaninin mide rahatsızlıklarının devamını engelleyen ve daha fonksiyonel bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlayan özellikleri mevcuttur.

Pişmiş soğanın faydaları nelerdir?

 • Bu soru daha çok şöyle gelmektedir. Çiğ soğan mı yoksa pişmiş soğan mı daha sağlıklıdır.
 • BBC’ye göre soğan, çiğ soğan ya da pişmiş soğan olsun ikisi de son derece sağlıklıdır, ancak çiğ soğanların birçok fayda sağlayan organik sülfür bileşikleri daha yüksektir .
 • Bu kükürtlü organik birleşikler nedir? Neden önemlidir? Soğanlar, kesildiğinde veya ezildiğinde enzimatik bir reaksiyon yoluyla kükürt bileşikleri oluşturur. Araştırmalar, bu kükürt bileşiklerinin kansere karşı koruyabildiğini, kan şekeri düşürdüğünü ve vücuttaki sağlıksız kolesterol üretimini azalttığını gösteriyor. Bu kükürt bileşikleri ayrıca trombosit pıhtı oluşumunu engelleyebilir ve kan pıhtısı parçalanmasını artırabilir, bu da kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olur. Soğanlarınızı maksimum kükürt içeriği için çiğ olarak yiyin, çünkü pişirme soğanları bileşik miktarını önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte, bu kükürt bileşiklerinin bir dezavantajı vardır. Soğana keskin kokusunu verirler ve kesildiğinde göz yaşları içinde kalmamızı sağlar.
 • Pişmiş soğanında sağlıklı yönleri vardır. Pişmiş soğan ağrıyı aldığı bilinmektedir.
 • “Sülfürün yanı sıra soğanların kendileri için başka bir sağlıklı özelliği var: Dış tabakalar vücuttaki zararlı serbest radikallerle savaşan bir antioksidan olan quercetin içerir. Bilim adamları, hafifçe pişirilmiş soğanların aslında bu besinin konsantrasyonunu artırabileceğine inanıyor.
 • Bakınız soğan kürü ve faydaları

Kuru soğan zayıflatır mı?

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu nun dediği şekilde soğan kürü şeklinde tükettiğiniz de zayıflatıcı etkisi vardır fakat tek başına soğan zayıflatmaz.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu kuru soğanın faydaları

 • Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kuru soğan hakkında verdiği bilgiler aşağıdaki gibidir
 • Soğan çin ve japonya da ilaç olarak görülür.
 • Hamilelik döneminde kullanılması çok yararlıdır.
 • Şidetli prostat ve prostatite bağlı ağrılara iyi gelir. Prostat hastalıklarına karşı koruyucu ve önleyicidir.
 • Soğan kürü sayesinde kışları gribe karşı direnç kazabilrisiniz.
 • Kist ve miyomlara iyi gelir
 • İltihaplı sivilcelere
 • Kulak ağrısına
 • Özellikle polikistik over için mükemmeldir. Soğan kürünü uygulayan kadınlarda ameliyatlardan dönülmüştür.
 • Zayıflamaya yardımcı olur. Ama Sadece Soğan suyu sayesinde zayıflayamazsınız.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun soğan kürü tarifi

 • Orta boy yemeklik bir soğan
 • Soğanın ince kahve rengi kabuğunu soyun
 • 4 e bölün.
 • 1-1,5 bardak suda 5 dk kaynatın
 • Ilıktan sıcak içmeniz gerekir. çünkü içindeki organik sülfür bileşikler çabuk bozulur.
 • Özellikle adet düzensizliği yaşayan genç bayanlarda mücizevi etsi vardır.
 • Her sağlıklı kadının 6 ayda bir 15 gün uygulamasında fayda vardır.
 • Çikolota kistlerinde çok etkilidir.
 • Adet bitiminden 2 gün sonra başlanır.

“Doktoru Uzakta Tutan Soğanın Faydaları” üzerine 4 yorum

 1. Soğan kötü kokusu yüzünden tüketilmiyor ama soğan tam bir antibiyotik deposu hem de doğal. enfeksiyonlara karşı bire bir savaçı. her türlü mikropla savaşıyor. bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler soğanı daha çokca tüketmeli.

  Yanıtla
 2. Soğan insanlara en faydalı ve yararlı yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle kış aylarında tüketilmesi gerekir ve her yemekte mutlaka kullanılması gereken yiyeceklerden birisidir.

  Yanıtla
 3. Geçenlerde dişim apse yapmıştı soğan çiğnemiştim iyi gelmişti şaşırmıştım.Annem söylemişti.
  Güzel bir yazı teşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın