Sarı Kantaronun Faydaları

Sarı kantaronun, depresyonu azaltma, ruh halindeki değişikliklere iyi gelme, kaygıyı azaltma, adet dönemi öncesi semptomları kolaylaştırma, bağımlılık belirtilerini hafifletme, hormonal aktiviteyi düzenleme, kanseri önleme viral enfeksiyonlara karşı etkili olma, iltihaplanmayı azaltma, sinir sistemini rahatlatma gibi etkileri mevcuttur.

Sarı Kantaronun Diğer Faydaları

Antidepresan Özellikleri: Muhtemelen sarı kantaronun en iyi bilinen etkilerinden biri antidepresan özelliğidir. Birçok jenerasyon boyunca depresyon belirtilerini hafifletmek için kullanılmıştır ve şimdi de psikiyatristlerin ve doktorların sık sık başvurduğu bir çözüm halindedir. Sarı kantaronun içerisinde serotonin dopamin, nörepinefrin gibi nörotransmitterların salımını uyaran ve etkisinin geçmesini engelleyen bazı antidepresan kimyasallar bulunur bu sayede de vücuda ekstra enerji ve mutluluk verilmiş olur, depresyon belirtileri ise ortadan kaybolur.

Diğer Mental Etkileri: Depresyon üzerinde olan etkileri en bilinen etkisi olsa da, kaygı ve ruh halindeki değişikliklere  de iyi gelen özellikleri mevcuttur sarı kantaronun. Vücuttaki hormon dengesini düzenlemeye yardımcı olarak, sarı kantaron vücudu ve iç dengeyi düzene sokar, uykusuzluğa yardımcı olur ve kronik halsizliğin çaresi de yine sarı kantarondadır. Vücuttaki kronik stres hormonlarını azaltarak genel olarak sağlığa ve bilince faydalı olurlar ve organ sistemlerinin üzerindeki stresi de kaldırarak daha iyi çalışmalarına yardımcı olur.

Menopozal Ruh Hali Değişiklikleri: Kadın cinsel sağlığı konusunda ruh hali değişiklikleri açısından zorlayıcı olabilecek iki dönem vardır; adet öncesi dönem ve menopoz dönemi. Sarı kantaron kadınların bu iki dönemi süresince de kullanımı oldukça fazla önerilen bir bitkidir, çünkü etkileri arasında menopoz dönemindeki kaygı ve ruh hali değişiklerinin azaltılmasını sağlamak da vardır içerdiği kimyasallar sayesinde, aynı zamanda adet öncesi dönemdeki depresyon ve krampları da azaltma gibi özellikleri mevcuttur.

Bağımlılık: Her ne kadar bu etkisi üzerindeki araştırmalar hala devam ediyor olsa da, yapılan bazı çalımalar sarı kantaronun yokluk sendromuna iyi geldiği ve sigara, alkol ya da diğer bağımlılık yapan maddelerin bırakımında oldukça yardımcı bir bitki olduğunu göstermiştir. Bu etkisi de oldukça önemlidir çünkü bağımlılığı yok edecek ve yokluk sendromunu azaltacak materyaller şu an bilimde mevcut değildir.

Antiviral Etkileri: Yapılan yeni araştırmalar sarı kantaronun antiviral özellikleri olduğunu ortaya çıkardı, bunların arasında AIDS hastalığının önlenmesi ve azaltılması, hepatitin önlenmesi ve azaltılması gibi birçok ciddi viral durumlara olan etkisi de mevcut. Bu konudaki tek problem böyle bir etkinin oluşumu için oldukça yüksek dozlarda sarı kantaron alımı gerekir ki bu da muhtemelen istenmeyen yan etkilere sebep olacaktır. Bu konudaki dengenin sağlanması için araştırmalar hala devam ediyor.

Hormonal Denge: Daha önce de açıklandığı gibi sarı kantaronun antidepresan özellikleri mevcuttur ve bunun yanında içerisindeki aktif maddeler vücuttaki hormonal düzenlenme üzerinde de oldukça etkilidir. Hipotroid, tiroid bozukluklarının en yaygın olanlarından biridir ve sarı kantaron bu rahatsızlık üzerinde azaltıcı bir etki gösterir çünkü tiroid bezinin normal seviyede hormon salgılamasına yardımcı olur.

“Sarı Kantaronun Faydaları” üzerine bir yorum

  1. Uzun süreli depresif ataklar yaşıyordum. Kullandığım anti depresanlar işe yaramadı ama bi arkadaşın tavsiyesi ile sarı kantaron kullandım gerçekten de iyi geldi kaliteli sarı kantaron bulursanız muhakkak kullanın

    Yanıtla

Yorum yapın