Safranın Faydaları

Safranın Faydaları

Bağışıklık Sistemi Sağlığı: İnsanlar genelde baharatları yemeklerini lezzetlendirmek dışında pek dikkate almıyor olsa da, baharatların da içerisinde yüksek derecede besin ve vitamin C gibi önemli içerikler mevcut. Askorbik asit insan sağlığı için çok önemli bir içerik, çünkü bağışıklık sistemini tetikliyor ve beyaz kan hücrelerinin üretimini artırıyor, hastalığa karşı vücudun ilk savunma mekanizmasını oluşturuyor ve ayrıca hücresel ve dokusal boyutta oldukça önemli olan kolajenin yapısında da yine kullanılan bir içerik. Ayrıca yaraların iyileşmesi, kasların gelişmesi, kan damarlarının tamiri ve doku üretiminde de oldukça etkili.

Dolaşım Sistemi: Safran enerji verici bir besin olarak da kullanılabilir ve kan dolaşımınızı artırarak metabolizma hızınızı yukarı çekebilir. Safranın içerisindeki yüksek demir miktarı kırmızı kan hücrelerinizin artması anlamına gelir, bu da kan dolaşımını uyarır ve vücudunuzdaki organlara ve uç noktalara oksijenin daha kolay iletilmesi anlamına gelir. Bu durum da dokularımızın ve organlarımızın fonksiyon kalitesini, metabolizma aktivitesini artırır ve kansızlığın sebep olduğu semptomları önler.

Kan Basıncı ve Kalp Sağlığı: Kalp sağlığının olabildiğince iyi olması günümüzde de oldukça önemli bir yere sahip, ve bunu yapmanın en basit yollarından biri de günlük potasyum alımını artırmanız. Potasyum bir damar genişletici olarak görev görür ve kan damarlarınızdaki ve damar sisteminizdeki stresi ortadan kaldırarak kan basıncın düşmesini sağlar bu da kardiyovasküler sisteminizin rahatlaması anlamına gelir. Bu sayede de damar tıkanıklığı, kalp krizleri ve felç gibi tehlikeli durumlardan uzak durabilirsiniz.

Diyabet: Doğru miktarda manganez kan şekeri seviyesinin optimal bir düzeyde kalmasını sağlayabilir. Diyabet günümüzde oldukça tehlikeli ve yaygın bir sağlık problemi, dünya çapında miltonlarca insanı pençesine almış durumda. Kan şekerimizi, kanımızdaki insülin ve glükoz seviyelerini kontrol ederek tip iki diyabetten uzak durabilir ve bu hastalığın getirdiği semptomlardan da kurtulabiliriz.

Mod ve Kaygı: Safranın hafif depresyon üzerinde pozitif bir etkisi olduğu bilinir ve düzenli olarak tüketen kişilerin ruh halinde pozitif bir değişiklik olduğu gözlemlenebilir. Safranın içeriğindeki birçok maddenin iç salgı bezleri üzerinde etkisi vardır ve bizi sağlıklı ve mutlu tutan hormonların salgılanmasını uyarabilir. Kadınlar için aynı etkinin afrodizyaklar tarafından elde edildiği de görüşmüş. Birçok organizasyon tarafından yapılan birçok araştırma sonucunda safranın doğal bir antidepresan olduğuna karar kılınmış.

Kemik Sağlığı: Safranın içeriğindeki bazı maddeler besin alımını artırır bu besinlerden önemli bir tanesi de kalsiyumdur. Vücudumuzun yiyeceklerden emebileceği kalsiyum miktarını yükselterek, kemiklerimizdeki mineral yoğunluğunu artırabilir ve kemik erimesi ya da yaşlılığın getirdiği diğer kemik problemlerinden uzak durabiliriz.

Sinir Fonksiyonu: B vitamini insan sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir ve sinir sistemi üzerinde de oldukça önemli etkileri mevcuttur. Daha spesifik olmak istersek safranda bulunan B6 vitamini sayesinde sinir sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlayabilir, sinir sistemindeki problemlerden kaynaklanan birçok tehlikeli ve ölümcül hastalıktan uzak durabiliriz.

“Safranın Faydaları” üzerine bir yorum

  1. sindirim ve özellikle solunum sistemi için faydaları oldukça fazla. öksürük veya hazımsızlık problemi olan kişilerin kullanması oldukça faydalı olacaktır. ilaçların yan etkilerinden kurtulmak için doğal bir yöntem. tavsiye ederim.

    Yanıtla

Yorum yapın