Pratik Yöntemler İle Dudak Yarasına Ne İyi Gelir?

Dudak yarası ufak bir yara olsa da oldukça rahatsız edicidir. Bu durumdan muzdarip olanlar  dudak yarasına ne iyi gelir diye doktora gitmeden çözüm aramaya çalışır. Bu yazımızda dudak yaranıza çeşitli alternatif ve pratik yöntemlerle sizler için çözümler sunacağız.

Dudak yarasının oluşmasının bir çok nedeni vardır. Dudağınızda oluşan yaranın nedeni bu sorunun tekrar yaşamamanız açısından çok önemlidir. Doğru teşhis doğru tedaviyi getirir. Dudak yarası neden olur? isimli makaleden faydalanabilirsiniz.

Dudaktaki yaraya ne iyi gelir?

Dudak Yarasına Ne İyi Gelir?

Dudak yarasının sebebine göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bir genelleme yapıldığında dudak yaraları basit yaralanmalar, bakteri ve virüs kaynaklı olabilmektedir. Dudak yarası nasıl geçer? sorusunun cevabı aslında kendi bağışıklık sistemimizdir. Bu tür yaraların kendi kendine geçmesi beklenir fakat dudak içinde yaralar çok sıkıcıdır ve bir an önce acısız bir şekilde geçmesini isteriz. Sizler için pratik bir şekilde ağız yarasından kurtulmanızı sağlayacak yöntemleri derledik.

Yaralanma kaynaklı dudak yaralarına ne iyi gelir? 

 • Dudak yarasının oluştuğu ilk aşamada ilk yardım uygulamak, çoğu zaman bu problemin ilerlemeden hızlı bir şekilde tedavi edilmesini mümkün kılabilir. Bu nedenle dudak yarasının meydana geldiği anda kanama olması halinde bandaj ya da temiz bir bez yardımı ile yaranın üzerine birkaç dakika boyunca doğrudan baskı uygulamak ve kanamayı durdurmaya çalışmak oldukça önemlidir.
 • Kanama durdurucu uygulamaların ardından dudak yarasının meydana geldiği bölgeyi  sabun ve su yardımı ile yutmacağınız şekilde temizlemek gereklidir. Ancak bu aşamada yaranın ovulmamasına özellikle dikkat edilmelidir.
 • Eğer Yara yarım santimden büyük ise dikiş atılması gereklidir.
 • Son aşamada ise dudak yarasının bulunduğu yere antiseptik özelliği bulunan bir krem ya da losyon sürülmelidir. Yara geçene kadar aralıklı olarak bu işlem aralıklı olarak devam edilir.

Pratik yöntemler ile dudak yarası nasıl geçer?

Evdesiniz ağzınızda bir sızı ve dudak içi yarasına ne iyi gelir diye dolapları karıştırmaktasınız. İşte derdinize derman olacak pratik bilgiler.

 1. Tuzlu Su: Tuzlu su ile dudak yarasını hafif bir şekilde yıkamak, yaraya neden olan bakterilerin hızlı bir şekilde temizlenmesine imkan verebilir. Bu uygulamayı yaparken bir miktar acı hissetmek, tuzun yakıcı etkilerinden ötürü oldukça doğal olarak karşılanabilir. Aynı yıkama yönteminin ayrıca taze sıkılmış limon suyu ile de yapılabileceği söylenebilir.
 2. Bitki Çayı: Taze zencefil kökleri ve yine taze fesleğen yaprakları ile hazırlanabilecek olan doğal bitki çayları da dudak yarasına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek olan doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Söz konusu çay ile yara üzerine bir pamuk eşliğinde kompres yapılabileceği gibi doğrudan tüketimi de gerçekleştirilebilir.
 3. Salatalık: Dudak yarasına ne iyi gelir diyenlere salatalık yönteminden söz edilebilir. Yaranın üzerine bir dilim salatalık yerleştirmek ve en az 10 dakika bu şekilde beklemek, yaranın iyileşme sürecini fazlasıyla hızlandırabilir.
 4. Zeytinyağı: Akne nedeniyle meydana gelen dudak yaralarında zeytinyağının güçlü etkilerinden yararlanabilmek mümkün olmaktadır. Buna göre yaranın üzerine gün içerisinde 2 defa olacak şekilde saf zeytinyağı sürmek ve bir müddet beklemek, yaranın neden olduğu ağrıyı azaltabileceği gibi iyileşme sürecine de olumlu katkı sağlayabilecektir. Zeytinyağının yaraya sürülmesinin ardından en az yarım saat beklemek ise bu uygulamadan alınabilecek verimi en üst seviyeye çıkarabilecektir.
 5. Karbonat: Bir bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin ağzınızı bu suyla gargara yapın. Yada Kabartma tozu macunu uygulayın. Bir kabartma tozu macunu yapmak için 1 çay kaşığı suyu 3 çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırın. Macunu dudağınıza uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Macunu yavaşça soğuk suyla ovalayın. Birkaç saat sonra şişme ve ağrı devam ederse, bu yöntemi tekrarlayın.
Dudak yaralarına ne iyi gelir?

Dudak yarası nasıl geçer? Bitkisel tedavi yöntemleri

Bu yöntemler dudak içindeki ve dışındaki yaralara uygulanır.

 1. Çay Ağacı Yağı: Değeri pek bilinmese de aslında sağlık için pek çok faydası bulunan çay ağacı yağı, dudak yaraları konusunda da iyi bir tedavi seçeneği olabilir. Dudak yaralarını hafifleten ve ağrıları dindiren bu yağın kullanımı esnasında konsantre çay ağacı yağı yerine daha seyreltilmiş ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Zira konsantre çay ağacı yağı oldukça güçlü bir yağ olduğundan dudak yaraları üzerinde yakıcı bir etkiye neden olabilir. Dudak içindeki yaralar için uygulanır. Dudak kenarında yara bitkisel çözüm yollarından etkili olanlarından biridir.
 2. Macun: Gül suyu ve zerdeçalın karıştırılması ile hazırlanabilecek olan bitkisel macunun dudak yarasının bulunduğu bölgeye sürülmesi ve üzerinin ufak bir bez parçası ile kapatılması, bu macunun iyileştirici etkilerini gösterebilmesi için yeterlidir. Zerdeçalın antiseptik ve iltihap çözücü özelliği kısa sürede dudak yaralarını tedavi edebilecektir. Dudak içindeki yaralar için uygulanır.
 3. E Vitamini Yağı: Dudak yarasına ne iyi gelir diye merak edenlere E vitamini yağının öneminden söz edilebilir. Dudak üstünde oluşan yaralarda E vitamini yağı kullanımı, kısa sürede yaraların kapanmasına ve dudakların eski haline gelmesine imkân verebilmektedir. E vitamini yağı ayrıca dudakları çok daha pürüzsüz ve parlak gösterme özellikleri nedeniyle de sık sık tercih edilmektedir. Son olarak bu yağın doğrudan dudak yarasının üzerine uygulanması halinde herhangi bir yan etkisinin bulunmadığı da dile getirilebilir. Dudak içindeki yaralar için uygulanır.
 4. Aloe Vera Jeli: Farklı pek çok cilt rahatsızlığı için en etkili doğal tedavi seçeneklerinden birisi olan aloe vera jeli aynı faydalarını dudak yaraları üzerinde de göstermektedir. Dudak yaralarının kısa bir süre içerisinde iyileşmelerine olanak veren aloe vera yönteminde yüzde yüz orijinal aloe vera kullanılması halinde ise etkisini fazlasıyla fark ettirebileceği söylenebilir. Aloe vera içeren bakım ürünleri de dudak yarasına ne iyi gelir diyenlere tavsiye edilebilecek olan tedavi seçenekleri arasındadır. Dudak içindeki yaralar için uygulanır.
Alt dudak yarası nasıl geçer?

Dudak yarasına hangi merhem iyi gelir?

Bu yöntemleri daha çok dudak içi yarası nasıl geçer? sorununuzun çözümü olarak kullanabilirsiniz. Fakat dudak dışına uygulamasında bir sakınca yoktur.

 1. Kenacort-a orabase pomad: KENACORT-A,kortikosteroidler olarak adlandırılan ve enflamasyonu azaltan bir ilaç grubuna dahildir. Etkin madde bir patın içerisindedir ve ağız içerisindeki nemli bölgelere yapışarak koruyucu bir film tabaka oluşturur. KENACORT-A, ağızda takma diş ya da yaralanmalar sonucu oluşan yaraların, diş etlerindeki ağrı ve iltihaplanmanın tedavisinde kullanılır.
 2. Protefix Ağız İçi Yara ve Koruma Jeli: Ağız içi ve çevresi için, yara ve koruma jeli. Agız içi ülser ve aftöz tedavisinde bitkisel içerikli bir jeldir. Dudak içi yarasına ne iyi gelir sorunuza bir çözümdür.
 3. Urgo Aft Ve Küçük Ağız Yaraları Pansumanı 6 ml: Bu ürün ağız mukozasına uygulandığında esnek ve ince koruyucu bir film tabakası oluşurarak yarayı dış etkenlerden korunmasına yardımcıdır.
Dudak kenarında yara bitkisel çözüm

Dudak Yarasına İyi Gelen Eczane Ürünleri

 1. Majezik oral sprey: Antiinflamatuar özellikte olup. Ağrı kesicidir. yaranın olduğu yere püskürterek uygulanır.
 2. Tantum Verde Gargara: Antiinflamatuar özelliktedir. Yaranın mikrop kapmaması için uygulanır.
 3. imuneks plus: Bağışıklık açısından bir probleminiz varsa tercih edilecek bir üründür.
 4. Piraldyne solüsyon: Ağızda oluşan yaralarda kullanılır. Ağrı ve intihabın giderilmesinde etkilidir. İçerisinden salisilik asit ve alkol vardır. Dudak içi yarası nasıl geçer? Sorununuza çok iyi bir çözüm yoludur.
 5. Karadut özü: Yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesini teşvik eder. Dudak içindeki yaralar için uygulanır. İç dudak yarasına ne iyi gelir, dudak içindeki yara nasıl geçer soruları için en iyi bitkisel cevaplardan biridir.
 6. Fucidin krem. Antibakteriyel bir kremdir. Dudak üstündeki yaralar için kullanılır. Bu dudak yarasına iyi gelen krem çeşitlerinden biridir. Dudak kenarı yarasına ne iyi gelir diye merak içindeyseniz tam olarak cevabı bu kremdir.
 7. Modecossol Krem: Yara iyileştirici bitkisel bir kremdir. Dudak üstündeki yaralar için kullanılır. ( Dudak yarasına hangi krem iyi gelir?)
 8. Bepanthen Krem:Yara iyileştirici bitkisel bir kremdir.Dudak üstündeki yaralar için kullanılır.

Dudak yarası için hangi doktora gidilir?

Dudak yarası için durumunuza uygun açıkladığımız tedavilerden bir sonuç alamazsanız. Aile hekimi yada dermotoloji doktoruna görünebilirsiniz.

 

Bu yazımızda Dudak yarası nasıl geçer?, dudak yarasına ne iyi gelir? gibi sorularınıza medikalnewstoday gibi otoriter sitelerden, NCBI (Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi) gibi bilimsel araştırma yayınlarından yararlanarak cevap aradık. Bu yazımız biyolog lisanslı uzman kadromuz tarafından kaleme alınmıştır. Sağlıkla kalın…

Yorum yapın