Faydalı Bilgiler

Dudak Yarasına Ne İyi Gelir?

dudak yarasi

İster ufak ister büyük olsun, dudak yaraları bir kez oluştuklarında kişiler için oldukça can sıkıcı bir hale gelebilir. Yeme ve içme konusunda meydana getirdikleri problemlerin dışında konuşmada dahi zorluk çıkartabilen dudak yaraları bu nedenle ihmal edilmemeli ve belirtilerinin görülmesi halinde mutlaka vakit kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Bu bağlamda dudak yarasına ne iyi gelir sorusuna yanıt verebilmek amacıyla ilk olarak dudak yarasının nedenlerinden söz edildikten sonra en doğru ve en etkili tedavi yöntemlerine geçilebilir.

Dudak Yarası Neden Olur?

Dudak yarası neden olur sorusuna verilebilecek olan yanıtlar arasında ilk sırada darbe, kesik ve çatlamalardan söz edilebilir. Vücudun diğer bölgelerine nazaran oldukça ince bir deriye sahip olan dudak derisi bu nedenle her türlü dış etkene de vücudun geneline göre çok daha savunmasız haldedir. Dudaklarda ter bezlerinin bulunmaması da yine kolaylıkla hasar görebilmesinin diğer nedenleri içerisinde gelmektedir. Bundan ötürü dudağı yanlışlıkla ısırmak gibi basit bir harekette dahi dudak yarasının oluşabileceği söylenebilir.

Dudak yarasının nedenleri arasında güneş, rüzgâr ya da aşırı soğuk gibi farklı hava koşullarına uzun süreli maruz kalmanınyer aldığı dile getirilebilir. Uzun bir süre boyunca susuz kalmak da yine dudak yarasının sebepleri içerisinde ilk sıralarda gelmektedir.

Bunların dışında dudak uçukları da dudak yarası problemlerinin en önemli sebeplerinden birisi olarak bilinmektedir. HerpesSimplex ismindeki bir virüs nedeniyle meydana gelen dudak uçukları ayrıca güneş ışığına aşırı miktarda maruz kalma, yoğun stres altında olma, travma boyutlarında üzüntü yaşama ve bağışıklık sistemini zayıflaması gibi faktörler neticesinde oluşabilir.
Tüm bunların yanı sıra aşağıda belirtilen nedenler yüzünden de dudak yaralarının ortaya çıkabileceği söylenebilir:

 • Dudak kanseri
 • Demir eksikliği
 • Dermatit
 • Grip
 • Soğuk algınlığı
 • Ateşli hastalıklar
 • Aft
 • A vitamini yetersizliği
 • Hemofili
 • B12 vitamini yetersizliği
 • Folat vitamini yetersizliği

Dudak Yarasına Ne İyi Gelir?

Dudak yarasının nedenlerinden detaylı şekilde söz edildikten sonra bu rahatsızlık ile nasıl mücadele edebileceklerini öğrenmek isteyenlere en etkili dudak yarası tedavilerinden söz edilebilir. Bu bağlamda dudak yarasına ne iyi gelir sorusuna yanıt arayanlara aşağıdaki yöntemlere göz atabilecekleri söylenebilir.

Dudak Yarasında İlk Yardım

Dudak yarasının oluştuğu ilk aşamada ilk yardım uygulamak, çoğu zaman bu problemin ilerlemeden hızlı bir şekilde tedavi edilmesini mümkün kılabilir. Bu nedenle dudak yarasının meydana geldiği anda kanama olması halinde bandaj ya da temiz bir bez yardımı ile yaranın üzerine birkaç dakika boyunca doğrudan baskı uygulamak ve kanamayı durdurmaya çalışmak oldukça önemlidir.

Kanama durdurucu uygulamaların ardından dudak yarasının meydana geldiği bölgeyi antibakteriyel bir sabun ve su yardımı ile birkaç dakika kadar temizlemek gereklidir. Ancak bu aşamada yaranın ovulmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Son aşamada ise dudak yarasının bulunduğu yere antiseptik özelliği bulunan bir krem ya da losyon sürülmelidir.

Dudak Yarasında Nemlendirici Krem Uygulamaları

Dudak yarasına ne iyi gelir diyenlere ilk yardım uygulamalarının dışında nemlendirici krem tedavilerinden de söz edilebilir. Zira dudakların kurumaları halinde iyileşmelerinin oldukça zorlaşabileceği bilinmekte ve bu nedenle iyileşme sürecinde düzenli olarak nemlendirici krem kullanılması gerektiği söylenebilmektedir.

Dudak Yarasında Ev Tedavileri

Dudak yarasına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak bir de ev tedavilerinin gücünden bahsedilebilir. Buna göre aşağıdaki pratik ev tedavilerini uygulayan kişilerin dudak yarası problemlerini kısa sürede iyileştirebilecekleri söylenebilir.

Çay Ağacı Yağı: Değeri pek bilinmese de aslında sağlık için pek çok faydası bulunan çay ağacı yağı, dudak yaraları konusunda da iyi bir tedavi seçeneği olabilir. Dudak yaralarını hafifleten ve ağrıları dindiren bu yağın kullanımı esnasında konsantre çay ağacı yağı yerine daha seyreltilmiş ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Zira konsantre çay ağacı yağı oldukça güçlü bir yağ olduğundan dudak yaraları üzerinde yakıcı bir etkiye neden olabilir.

Macun: Gül suyu ve zerdeçalın karıştırılması ile hazırlanabilecek olan bitkisel macunun dudak yarasının bulunduğu bölgeye sürülmesi ve üzerinin ufak bir bez parçası ile kapatılması, bu macunun iyileştirici etkilerini gösterebilmesi için yeterlidir. Zerdeçalın antiseptik ve iltihap çözücü özelliği kısa sürede dudak yaralarını tedavi edebilecektir.

Bitki Çayı: Taze zencefil kökleri ve yine taze fesleğen yaprakları ile hazırlanabilecek olan doğal bitki çayları da dudak yarasına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek olan doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Söz konusu çay ile yara üzerine bir pamuk eşliğinde kompres yapılabileceği gibi doğrudan tüketimi de gerçekleştirilebilir.

Tuzlu Su: Tuzlu su ile dudak yarasını hafif bir şekilde yıkamak, yaraya neden olan bakterilerin hızlı bir şekilde temizlenmesine imkân verebilir. Bu uygulamayı yaparken bir miktar acı hissetmek, tuzun yakıcı etkilerinden ötürü oldukça doğal olarak karşılanabilir. Aynı yıkama yönteminin ayrıca taze sıkılmış limon suyu ile de yapılabileceği söylenebilir.

Salatalık: Dudak yarasına ne iyi gelir diyenlere salatalık yönteminden söz edilebilir. Yaranın üzerine bir dilim salatalık yerleştirmek ve en az 10 dakika bu şekilde beklemek, yaranın iyileşme sürecini fazlasıyla hızlandırabilir.

Zeytinyağı: Akne nedeniyle meydana gelen dudak yaralarında zeytinyağının güçlü etkilerinden yararlanabilmek mümkün olmaktadır. Buna göre yaranın üzerine gün içerisinde 2 defa olacak şekilde saf zeytinyağı sürmek ve bir müddet beklemek, yaranın neden olduğu ağrıyı azaltabileceği gibi iyileşme sürecine de olumlu katkı sağlayabilecektir. Zeytinyağının yaraya sürülmesinin ardından en az yarım saat beklemek ise bu uygulamadan alınabilecek verimi en üst seviyeye çıkarabilecektir.

E Vitamini Yağı: Dudak yarasına ne iyi gelir diye merak edenlere E vitamini yağının öneminden söz edilebilir. Dudak üstünde oluşan yaralarda E vitamini yağı kullanımı, kısa sürede yaraların kapanmasına ve dudakların eski haline gelmesine imkân verebilmektedir. E vitamini yağı ayrıca dudakları çok daha pürüzsüz ve parlak gösterme özellikleri nedeniyle de sık sık tercih edilmektedir. Son olarak bu yağın doğrudan dudak yarasının üzerine uygulanması halinde herhangi bir yan etkisinin bulunmadığı da dile getirilebilir.

Aloe Vera Jeli: Farklı pek çok cilt rahatsızlığı için en etkili doğal tedavi seçeneklerinden birisi olan aloe vera jeli aynı faydalarını dudak yaraları üzerinde de göstermektedir. Dudak yaralarının kısa bir süre içerisinde iyileşmelerine olanak veren aloe vera yönteminde yüzde yüz orijinal aloe vera kullanılması halinde ise etkisini fazlasıyla fark ettirebileceği söylenebilir. Aloe vera içeren bakım ürünleri de dudak yarasına ne iyi gelir diyenlere tavsiye edilebilecek olan tedavi seçeneklerindendir.

Leave a Response