Pekmezin Faydaları

Günümüzde özellikle kış aylarının enerji veren besini olarak bilinen pekmez dut, üzüm, tahin pekmezi gibi farklı meyvelerin suyunun sıkılarak kaynatılması ile elde edilir. Halk arasında enerji değeri yüksek olarak bilinen pekmezin bilmediğini bir çok faydası vardır. İçeriğinde bulunan protein, mineral, karbonhidrad, magnezyum, fosfor, demir, çinko maddeleri metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan sistemler üzerinde çok etkilidir. Pekmezin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Pekmezin 12 faydası

1 ) Enerji değeri yüksek olmasından dolayı vücut direncini artıran pekmez, bağışıklık sisteminin de güçlü olmasını sağlar.

2 ) Karaciğerde biriken atık maddeleri ve toksinleri temizleyen pekmez karaciğer hastalıkları oluştuğunda karaciğerin iyileşmesine ve kan yapımına yardımcı olur.

3 ) Yeni doğum yapmış annelerde süt oluşumu yeterli miktarda olmadığında doktorlar tarafından tavsiye edilen pekmez anne sütünün artmasını sağlar.

4 ) Kan dolaşımının sağlıklı olmasını sağlayan pekmez, karaciğer hastalıkları oluştuğunda tedavi edici bir besin olarak kullanılır. Ayrıca kan yapan pekmez karaciğerde bulunan toksinlerin atılmasında da aktif olarak görev alır.

5 ) Balgam söktürücü özelliği bulunan pekmez kış aylarında oluşan gribal salgınlarda hem balgam sökmesi hem öksürük oluşmasını önlemesi hem de enerji vermesi nedeniyle doktorlar tarafından tavsiye edilir. Kış aylarının sert geçtiği günlerde bağışıklık sistemini gribal enfeksiyonlara karşı güçlendiren pekmez her birey tarafından tüketilmelidir.

6 ) Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kanser riskini en aza indiren pekmez kanserli hücrelerin yayılma ve büyüme hızını da azaltır. Yüksek kalsiyum oranına sahip olması nedeniyle tüm kanser tümörlerine karşı koruyucu kalkan görevi görür.

7 ) Oldukça fazla sayıda antioksidan içerdiği için hem bağışıklık sistemini destekler hem de kanser oluşumunu önler. Ayrıca vücudunuzda oluşmuş olan ölü hücreleri ve toksinleri kan yolu ile vücudunuzdan dışarı atar.

8 ) Sahip olduğu karbonhidrad oranı ile enerji kaynağı olarak görülen pekmezin faydalarından biri de kanda bulunan demir miktarının eksikliğini gidermektedir. Pekmez içinde bulunan demir insan vücudunun ihtiyacı olan demir mineralini karşılar.

9 ) Pekmez; demir, kalsiyum, magnezyum içermesi nedeniyle kemik ve iskelet sistemi sağlığının korunmasında etkilidir. Ayrıca kemik gelişimi döneminde tüketilmesi kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar.

10 ) Kardiyovasküler rahatsızlıkların oluşmasını önleyerek kalp ve damar sağlığını korur. Manganez içermesi ve demir oranının fazla olması nedeniyle vücudunuzda oluşabilecek damar sertliklerini önleyerek kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olur.

11 ) Kolon kanseri oluşmasında etkili olan toksinlerin biriktiği ve çoğaldığı kolon lenflerine etki eden pekmez antioksidanları kolon lenflerinin toksinlerden korunmasını ve toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlar. Bu özelliği ile kolon kanseri oluşumunu önler.

12 ) Mide içinde oluşan asit ve baz dengesini koruyarak mide ekşimesini önler. Ayrıca mide de bulunan sindirim enzimlerinin düzenli salgılanmasında etkilidir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan pekmez demir oranı le mide çeperinin zarar görmesini de önler.

Pekmezin zararları

Pekmezin faydaları olduğu gibi fazla tüketilmesine bağlı olarak, diyabet hastalarının kullanımına bağlı olarak zararları da oluşabilir. Pekmezin zararları arasında;

1 ) Fazla tüketilmesine bağlı olarak kan şekerinin yükselmesine neden olur. Ayrıca kan basıncının azalmasına neden olan pekmez tansiyonunuzun düşmesine de neden olabilir.

2 ) Fazla pişirilmesine bağlı olarak kanserojen etken maddeler oluşmasına neden olan pekmez tüketildiğinde tümör oluşmasına neden olabilir.

3 ) Açıkta muhafaza edilmesine bağlı olarak etkisini yitiren pekmez tüketildiğinde ishal oluşumuna sebep olur.

4 ) Fazla tüketildiğinde mide de şişkinlik, ve göğüs ağrısına neden olan pekmez yapımında kullanılan toprak çeşidine göre de bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.

“Pekmezin Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. Günde 1 yemek kaşığından fazlası zararlı galiba. Acaip başımı ağrıtmıştı geçen gün. Bu arada sabah alınan pekmez bütün gün enerjinizi yüksek tutuyor.

    Yanıtla

Yorum yapın