Nohut Suyunun Faydaları

Nohut yaklaşık olarak 8000 yıllık tarihe sahip olan oldukça eski bir besin kaynağımızdır. Orta Doğu kökenli olduğu düşünülen nohut 50 – 60 santimetreye kadar büyüyen bir bitkidir ve senede yalnızca bir kez ürün vermektedir. Krem rengine sahiptir. Nohut çok kıraç topraklarda da yetişebilen bir üründür. Bu nedenle ülkemizin kral kesimlerinde bol miktarda yetişmektedir. Su kıtlığı çekildiği zaman verim düşmektedir. Nohutlar daha çok kurutularak yemeklerde tüketilmektedir. Bununla birlikte nohut sularını da tüketmek oldukça faydalıdır. Nohutlar da A, C, K, B 6, B 12 ve E vitaminleri bulunmaktadır. Özellikle de barındırdığı A vitaminleri açısından fazlaca zengindir. Bununla beraber beta karoten bakımından da fazlaca zengindir. Ayrıca çok sayıda mineral içeren kalsiyum, magnzeyum, potasyumca da oldukça zengindir. Demir, selenyum ve bakır da içermektedir.

Nohut ve nohut sularının çok fazla faydalı alanları vardır. Doğal sağlık ve güzellik anlamında yaşatmış olduğu sonuçlara inanamayabilirsiniz. Cilt bakımı, zayıflamak ve daha enerji dolu hissetmeniz adına nohut sularından faydalanmakta geç kalmayın. Vücudunuzda oluşan ödemi atmakta olan nohut suları bağırsakları yumuşatan bir etkisi vardır. Sindirim sistemlerini temizleyen ve de bununla birlikte kabızlığı önleyen şifalıkda, sağlıklı bir şekilde kilo verme süreçlerinize yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Besin değeri bir hayli yüksek olan nohutlar, günlük enerji miktarlarınızı karşılamaktadır. Nohutların içermiş olduğu mineraller, yağların yanmasını ve kolay bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Metabolizmalarınızı hızlandırmayı sağlayan nohut suları sizlere sağlıklı bir beden yapısı sunmaktadır.

Cilt bakımı husunda doğal bir güzellik kaynağı olan nohut suları sivilce ve siyah noktaları yok eden bir yapısı vardır. Cilt güzelliğiniz adına çok sık nohut suyu tüketin ya da cildinize nohut suyu sürün. Yaşlanmaya karşı ve hücreleri destekleyen etkisiyle bilinir. Sigara içmekte olan herkesin akciğerlerin temizlenmesi hususunda, nohut sularından yararlanmak gereklidir. Diş ve diş eti hastalıkları adına iltihap önleyici bir görevi olan nohut suları dişlerinize iyi gelecektir. Bağırsak da bulunan kurtları ve de parazitleri düşüren nohut suları, bağırsaklarınızı temizleyecektir.

Nohut suyunun hazırlanışı

Nohut sularının mucizevi etkilerinden faydalanmak adına iki bardak sıcak su ve bir avuç nohut sizler için yeterli olacaktır. İlk önce suyu kaynatarak kavanozun içine dökün. Daha sonra içine nohutları da ilave ederek kavanozun kapağını kapatın ve sabaha kadar bekletin. Sabah kavanozun kapağını açıp şifa niyetine içebilir ya da cildimize sürebilirsiniz. Nohut suları kısa zaman içinde olumlu etkilerini göstermeye başlayacaktır. Cildimize pamuk yardımıyla sürüp, 30 dakika sonra ılık suyla yıkamanız cildinizin güzelleşmesini sağlayacaktır. Zayıflamak ve sağlıklı bir yaşam adına bir hafta uygulayıp, bir hafta ara verecek sistemde devam edelim. Şifasını çok kısa sürede hissedeceksiniz.

Nohut suyunun faydaları

 • Nohut suları cildinizdeki sivilceleri gidermek adına çok faydalıdır.Haşlanmış nohut suları sivilcelerinizin üzerine sürün. Bununla birlikte cildinizdeki lekelerin yok edilmesinde oldukça faydalıdır.
 • Akciğerlerinizin sağlığı açısından faydalı bir besin kaynağıdır.
 • Aç karnına içilen nohut suları cinsel gücü artırır.
 • Diş ağrılarını geçiren bir besin kaynağıdır. Diş eti hastalıklarında da oldukça faydalıdır.
 • Vücudunuz da ki yaralara  iyi gelebilecek bir besin kaynağıdır.
 • Sırt ağrısına iyi gelmektedir.
 • Nohut suları ödemler için oldukça faydalıdır.
 • Karaciğer ve dalak tıkanmaları yaşayan hastalar açısından  yemek aralarında nohut suları içmek faydalıdır.
 • Nohut suları bağırsakları yumuşatma etkisi göstermektedir.
 • Diyet döneminde olan kişiler için kolay kilo vermesini sağlamaktadır.
 • Nohut suları yaralarınızın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Farklı çeşitleri bulunan humus hastalığına iyi gelmektedir.

Yorum yapın