Hava Nemlendiricilerinin Faydaları

Nemlendiriciler havaya nem katar, bu da solunum semptomları veya kuru ciltli olan insanlara faydalı olabilir.
Evde veya ofiste nemlendiricilerin kullanılmasının birkaç yolu vardır, ancak bazı riskler de vardır.

Bu yazıda, nemlendiricilerin yararları, bunların doğru bir şekilde nasıl kullanılacağı ve alınacak önlemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kuruluk ve Nem

Kuru hava, ciltteki nemin buharlaşmasına ve solunum semptomlarının zamanla kötüleşmesine neden olabilir. Hava nemlendiricisi kullanmak bu problemleri giderebilir.

Hava nemlendiricisi kullanması önerilen kişiler şöyle sıralayabiliriz:

 • Kuru cilt tipine sahip olanlar
 • Gözleri tahriş olan kişiler
 • Boğazında veya hava yollarında kuruluk yaşayan kişiler
 • Alerjik bir bünyeye sahip olanlar
 • Sık sık öksürük yaşayanlar
 • Burnu kanayan kişiler
 • Sinüziti olan ve baş ağrıları ile mücadele edenler
 • Çatlak dudakları olan kişiler

Hava nemlendiricisi Kullanmanın 6 Faydası

Bazı insanlar, hava sıcak olduğunda ve hava daha fazla alerjen içerdiğinde, yaz aylarında solunum semptomları yaşarlar. Klimalar ve fanlar kuru havayı odanın içinde dolaştırabilir ve klimalar havadaki nemi giderir. Bu mevsimde bir nemlendirici faydalı olabilir.

Bununla birlikte, soğuk hava kuru olduğu için, akciğerler, burun ve dudakları kuru olan insanlar hava nemlendiricisinden faydalanmalıdır. Ayrıca, bazı merkezi ısıtma sistemleri havayı kurutabilir.

Bir nemlendiricinin faydaları şunları içerebilir:

1- Grip (İnfluenza) Önlenmesi
Hava nemlendiricileri gribe yakalanma riskini azaltabilir . Araştırmacılar yüzde 40’ın üzerindeki olan nem seviyesinin virüs parçacıklarını hızla etkisiz hale getirdiğini ve bu nedenle bulaşıcı olma ihtimallerinin çok daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

2-Öksürüğün Daha Hızlı İyileşmesi

Kuru hava, kişinin kuru bir öksürüğe sahip olmasına neden olabilir. Havaya nemin eklenmesi, hava yollarına daha fazla nem alabilir ve bu da öksürüğü daha yumuşak getirebilir. Hava yolları daha iyi nemlendiği için kuru öksürük azalır ve balgamla birlikte öksürük daha çabuk iyileşme gösterir.

3-Horlama Azalır

Havadaki nem miktarını artırmak horlamayı azaltabilir. Hava kuru ise, bir kişinin solunum yollarının yeterince nemlenmesi daha az olasıdır, bu da horlamayı daha da kötüleştirebilir.

Gece nemlendiriciyi çalıştırarak havaya nem eklemek bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

4-Cildi ve Saçı Nemli Tutmak
Bazı insanlar kışın, dudaklarının ve saçlarının kuru ve kırılgan olduğunu fark ederler.Birçok ısıtma ünitesi ev veya ofis boyunca sıcak, kuru havanın pompalanmasını sağlar, bu da cildi kuru, kaşıntılı veya pul pul haline getirebilir. Dışarıdaki soğuk hava da cildi kurutabilir.İç havaya nem katmak için nemlendirici kullanmak kuru, çatlamış cildin oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

5- Alerji ve Astım Semptomlarını Azaltır

Nemlendiriciyi doğru kullanmak alerji ve astım semptomlarını azaltmanın iyi bir yolu olabilir .

Alerjik reaksiyonlara yatkın olan kuru sinüslere veya hava yollarına sahip kişiler, bir nemlendirici ile sorunlarının giderilmesini sağlayabilir.

6- Ev için Faydaları
Nemlendirici kullanmak evinizin havasının daha nemli olmasına yardımcı olabilir. Nem seven ev bitkileri daha canlı olabilir ve ahşap zeminler veya mobilyalar daha uzun süre dayanabilir. Nem, duvar kağıdının çatlama ve statik elektriğin birikmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Nemli hava da kuru havaya göre daha sıcak hissedebilir, bu da bir kişinin kış aylarında elektrik ya da doğalgaz faturalarında para tasarrufu yapmasına yardımcı olabilir.

Hava nemlendiricisi kullanmayla ilgili temel ipuçlar şunlardır:

 • Nem seviyesi takip edilmeli
 • Nemlendiricideki suyu düzenli olarak değiştirin
 • Nemlendiriciyi düzenli olarak temizleyin
 • Filtreleri belirtildiği şekilde değiştirin
 • Sadece mineral içermeyen damıtılmış veya saf su kullanın
 • Çocuklar etrafında nemlendirici kullanırken dikkatli olun
 • Üreticinin talimatlarına uyun,

Nemlendiriciler, düşük nem oranına sahip bölgelerde yaşayan cilt sorunları veya solunum sorunları olan insanlara faydalı olabilir.

Nemlendiricilerin astım gibi altta yatan rahatsızlıkları tedavi edemeyeceğini unutmamak gerekir. Yararlı olabilirler, ancak tıbbi tedavi yerine geçemez.

Nemlendiriciyi kullanırken yeni veya kötüleşmiş semptomlar yaşanırsa kullanımı bırakılmalı ve doktora danışılmalı.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın