NARIN FAYDALARI

NARIN FAYDALARI

Sonbahar mevsimi geldiğinde lezzeti ile herkesi kendisine çeken nar, çok farklı faydaları bulunan bir meyve türü olarak bilinir. Farklı tariflerde kullanılabilmesinden sağlığa olan etkilerine, bol miktarda C vitamini içermesinden kanser hücrelerine olan etkisine kadar nar hakkında birçok özellik mevcuttur ve bilinmesi gerekir. Peki nedir bu nar meyvesinin özellikleri?

NARIN ÖZELLİKLERİ VE YETİŞİMİ

Cennetin meyvesi olarak da bilinen nar, eski bir Emevi şehri olan Granada’nın da simgesiydi. Yani çok eski zamanlarda büyük anlamları olan bir meyve olarak anılmaktaydı. Yine o dönemlerde yapılan eşyalar, süslerde nar motifleri işlenmekteydi. Çünkü nar hem bereketin, hem şifanın hem de zenginliğin simgesi olarak kabul edilmekteydi. Adını Latinceden almaktadır. Granat, nar tanelerine verilen isimdir ve tohum anlamına gelmektedir. Birçok dinde de yine nar meyvesi, bolluk ve bereketi simgelemektedir. Şifalı olan bitkiler arasında yer alan nar, kabuğu ve kökü ile de kullanılabilen bir meyvedir. Sadece tüketimi değil, merhem olarak kullanımı da söz konusudur. Birçok kozmetik malzemesi ve bakım ürünü içerisinde de nar kullanılır. Ilıman iklimlerde yetişebilen nar, ilkbahar döneminde bol yağış ister. Eğer yaz mevsiminde çok yağmura maruz kalırsa, nar çatlaklardan oluşacaktır. Hafif mayhoş ama tatlı, iri taneli nar meyveleri en çok sevilen ve tercih edilenler arasındadır ve endüstriyel amaçlı da ülkemizde kullanılır. Bakımının kolay olması, farklı toprak türlerinde yetişebilmesi ve uzun süre ağaçta beklese de çürümemesi gibi özellikleri ile nar, yetiştirmeye elverişli bir meyve türüdür. Bu kadar çok özelliği olan narın faydaları da saymakla bitmez.

NARIN İNSAN SAĞLIĞINA FAYDASI

Bol miktarda potasyum, C vitamini, demir ve polyphenol içeriyor olması bağışıklık sistemi için büyük bir nimettir. Kanser hücreleri için verdiği savaş, uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır ve vücut direncinin artması yönünde bol miktarda tüketilmesi önerilir. Ayrıca demir sayesinde anemi hastalarına da çok iyi gelmekte olan nar, kolesterolün düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Ciddi hastalıkların karşısında büyük bir mücadele verir.

Soğuk algınlığı için kullanılabilecek en güçlü silahlardan birisi de nardır. Grip, boğaz ağrısı, mikrop kapılmasına bağlı olarak oluşan hastalıklar, nezle gibi durumlarda bol bol nar tüketilmeli ve vücudun kaybettiği gücü kazanmasına yardımcı olunmalıdır.

Bir bardak nar suyu içmek, günlük C vitamini ihtiyacının toplamda %25’ini karşılamaktadır. Aynı zamanda B1 ve B2 vitamini içermesi de, B vitamini eksikliği çekenlere hitap etmektedir. İçerdiği bu vitaminler ile insan bedenine zindelik kazandırır, yorgun bir günün ardından nar suyu içmek ya da nar tüketmek, kaybedilen enerjinin geri kazanılmasını sağlar.

NARIN CİLT SAĞLIĞINA FAYDASI

Nar aynı zamanda doğal bir cilt bakım ürünüdür. Nar ile hazırlanan birçok cilt maskesi ya da cilt kürü, cildin canlanmasını, sıkılaşmasını ve yenilenmesini sağlar. Ciltte yer alan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bol bol nar tüketmenin yanında, nar ile hazırlanmış ve doğal olduğuna güvenilen cilt ürünleri de kullanılabilir. Ayrıca nar suyu ile cilde kompres yapmak da, hassas ciltlerde yatıştırıcı bir etki sağlar. Nar kabuğu da cildin enfeksiyonlardan korunmasına, iltihapların kuruyarak yok olmasına ve cildin yumuşamasına etki eder. Nemini kaybetmiş olan bir cildin yeniden nem dengesini kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca yara ve iltihapların hızla iyileşmesinde nar çok etkilidir. Nar ile yapılan merhemler eski yıllardan beri iyileşmeyen yaraların kapanmasını sağlamıştır. Cildin toparlanması açısından da nar tüketimi önerilir.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI KARŞISINDA NAR

E vitaminin kalp ve damar hastalıkları karşısında verdiği savaşı hepimiz biliriz. Nar içerisinde bulunan antociyanin ve polyphenol maddeleri, E vitamininden çok daha güçlüdür ve damar tıkanıklıklarından kalp krizine kadar birçok hastalıkta kalkan görevi görür. Kalbin güçlenmesine ve temiz kalp artışına destek sağlar. Nar aynı zamanda doğal bir antibiyotik özelliği taşıdığı için, vücuttaki mikrop ve kirlerin temizlenmesini de gerçekleştirir. Her gün nar tüketmek ya da bir bardak nar suyu içmek, kalp ve damar yolu yönünden riski olan bireylere çok iyi gelecektir ve uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

PROSTAT KANSERİNİ ENGELLEMEDE NAR

Her meyve kanser hücrelerine savaş açsa da direkt olarak tedavide kullanılabileceği söylenmez. Ancak nar meyvesinin prostat kanserini yenebilmesi adına birçok kanıtlanmış araştırma bulunmaktadır. Kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlattığı ve kansere yakalanma riskini büyük ölçüde azalttığı söylenenler arasındadır.

MİDE VE BAĞIRSAKLARA FAYDASI

Nar, birçok mide rahatsızlığına çok iyi gelmektedir ancak daha çok kabukta yer alan beyaz tabaka mide dostudur demek mümkün. Bu beyaz kısmın tüketilmesi midenin rahatlamasını, mide spazmı ya da kramp gibi problemlerin son bulmasını sağlayacaktır. Ayrıca akşam yemeğinden sonra nar tüketmek de hazım problemi çekenleri çok rahatlatır. Mide ishali kesmede de ilaç gibi bir etki sağlar. Nar kabuğunun kaynatılması ve bu suyun içilmesi, ishali direkt olarak kesecektir.

NAR METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

Bu faydası daha çok fazla kilo problemi ile uğraşanlara ve diyet yapanlara hitap etmektedir. Metabolizmanın hızlandırılmasında ve yağ yakımında etkisinin olduğu kanıtlanan nar, spor öncesi ve sonrasında tüketilebilir. Kaybedilen enerjiyi geri kazandırırken aynı zamanda uzun süre tok tutması ile de aşırı yeme alışkanlıklarının yenilmesinde yardımcı olur.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRIR

Cinsellik problemlerinde de nar tüketimi önerilmektedir. Erkeklerde sperm sayısını arttırmada ve cinsel gücün artışında da nar meyvesi büyük bir etki sağlar.

NAR KABUĞUNUN YANIKLARA VE BASURA FAYDASI

Sadece meyvesi ile değil, kabuğu ile de fayda sağlayan nar, basur ve yanıklar için de iyileştirici etki sağlar. Nar kabukları ile hazırlanacak kaynatılmış suyun tüketilmesi, basur problemi için büyük bir çözümdür. Bununla birlikte nar kabuklarını yanık bölgesine sürmek de iyileştirici etki sağlayacaktır.

NAR ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI

Nar meyvesinin çiçekleri de büyük bir şifa ürünüdür. Cilt hastalıklarının iyileştirilmesinden kalp sağlığına, şekerin dengelenmesi açısından fayda sağlamasından, zihinsel sağlığı koruyucu etkilerine kadar farklı konularda etkileri mevcuttur. Aynı zamanda nar çiçekleri, zehirlenmelere karşı da kullanılabilmektedir.

NAR EKŞİSİNİN FAYDALARI

Yemeklere ve salatalara büyük lezzet katan nar ekşisi de çok faydalıdır. Kalbi koruması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, idrar söktürücü özelliği göstermesi ve bağırsak parazitlerinin yok edilmesini sağlaması gibi büyük faydaları mevcuttur. Ancak mutlaka nar ekşisinin kimyasal maddeler içermemesine, doğal şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Nar meyvesinde en tazesinin tüketebilmek için, mutlaka kasım ayından itibaren alınmasına dikkat edilmelidir. Kasım ile birlikte kış mevsiminde en çok nar tüketilmelidir. Mevsimin iklimsel etkilerine karşı tam koruma sağlar.

NAR MEYVESİ İÇİN TAVSİYELER

Taze ve iyi şartlarda yetiştirilmiş nar meyvelerinin birçok faydası bulunmaktadır. Mutlaka gerektiği kadar tüketilmeli ve her şeyin fazlasında bir zarar olabileceği unutulmamalıdır. Aşırı nar yemek kabızlık gibi sorunları beraberinde getirebilir. Aynı zamanda hazımsızlığa iyi gelmesi ile birlikte, bazı bireylerde gaz problemlerine neden olabilir. Ayrıca nar suyu hazırlarken sadece nar taneleri değil, nar meyvesinin her bölgesi kullanılabilir. Sadece nar kabukları çok az miktarda katılmalıdır ve çok fazlasının zehirleme ihtimali yaratabileceği unutulmamalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ