Sperm Sayısını Azaltan Nedenler

Spermlerin ısınması, kimyasal maddeye maruz kalması, radyasyon kaynaklı ışınların etkisi, sağlıksız beslenmek ve stresli bir yaşam, sperm sayısını azaltan nedenlerdir.

Bisfenol A: Hayatamızı istila etmiş tehlikeli bir kimyasaldır. 1950 yılından sonra, gıda ile temas eden ürünlerde kullanılmasına izin verilmiştir. Bu izin sonrasında kullandığımız birçok ürünle giren Bisfenol A, sperm sayısını azaltan etkenler arasında en önemlisidir. Sıcak bir ortam, gıdalara geçmesini sağlar.

Bisfenol A, plastik pet şişelerde, sert ve şeffaf plastik eşyalarda, saklama kaplarında, araba ve bilgisayar parçalarında, polyester kıyafetlerde, konserve kutularında karşımıza çıkar. Geri dönüşüm kodu olarak 7 numaranın yer aldığı bir ürün, Bisfenol A (BPA) içeriyor olabilir. Bu ürünün tercih edilmemesi gerekir.

Doymuş Yağlar: Sperm üretimini azaltan ve kalitesini düşüren nedenlerdendir. Yerine doğal yağların tercih edilmesi, sadece sperm sağlığı için değil metabolizmanın her mekanizması için önemlidir.

Doğal Duş: Gündelik hayatta, yoğun bir şekilde kullandığımız kimisi kimyasal madde içeren, şampuan, krem, tıraş losyonları, deodorantlar sperm sayısını azaltan ürünlerdir. Mümkün olduğunca kullanılmaması, kullanılması halinde duş alarak temizlenmek, spermlerin üretimi için ciddi bir şekilde etkileyecektir.

Sigara ve Alkol: Her hastalığın başlangıç sebebidir. Spermleri öldürüp, her geçen gün sayısını azaltır.

Dizüstü Bilgisayar: Bu tür bilgisayarların, diziniz üstünde kullanılması durumnda vermiş olduğu ısı, testislerde sperm kaybını arttırır. Spermin bu ısıdan etkilenmesi için bu şekilde kullanılmaması gerekir.

Kablosuz İnternet: ”Wifi” olarak adlandırılan ve adımda karşımıza çıkan bu iletişim aracı, insanlar için büyük kolaylık, sperm üretimi için ise büyük tehlike. Yaymış olduğu alan içinde kaldığınız her dakika, sperm sayısını azaltması için yeterli. Özellikle cep telefonlarının, kablosuz internetle kullanıldığı zamanlarda vücuda yakın olması, bir intihar. Kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulmalıdır.

Bisiklet: Devamlı bisiklet kullanan erkeklerde, testislerin zarar gördüğü ve sperm sayısını azalttığı tespit edilmiştir.

Sauna ve Hamam: Spermlerin düşmanı olan bir tehdit de aşırı sıcak ortamlar. Bu tehlikenin en başta gelenleri de sauna ve hamam gibi yerler. Testisler aşırı sıcaktan olumsuz etkilenmektedir.

Cep Telefonu: Her geçen gün ayırdığımız zaman giderek artmakta. Cep telefonlarını mümkün olduğunca bedenimizden uzak tutmak hayati önem taşıyor. Uzun süre kulakta tutarak konuşnın, beyin hücrelerine zarar verdiği kanıtlanmıştır. Cep telefonunun ön cepte taşınması da sperm sayısını azalttığı, böbrekleri etkilediği de tespit edilmiştir.

Egzersiz: Vücudun bütün eklem sistemi, kaslar, hatta bütün metabolizma için gerekli bir aktivitedir. Günlük devamlı olarak yapmak, bütün üreme sistemini, sindirim sistemini pozitif yönde etkilemektedir.

Aşırı Kilo: Vücut kitle indeksine göre aşırı kiloya sahip kişilerde, sperm sayısının düşük olduğu tespit edilmiştir.

Dar Giysiler Sıcaklık kadar, kıyafet seçimi de spermler için önemli bir konu. Dar giysiler giymek, testislerin baskı altında kalmış olmasından dolayı, sperm sayısını azaltan nedenler arasında yer alır.

Yorum yapın