Nanenin Faydaları

Nane doğa da kendiliğinden yetişebilen bir bitki olduğu için eski çağlardan beri şifacılar tarafından tedavi amaçlı kullanılmıştır. Alternatif tıp içinde kullanımı en fazla olan bitki nane olduğu için çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Nefes açıcı özellikleri, A vitamini deposu olması, c vitamini açısından zengin olması, potasyum ve kalsiyum açısından zengin olmasının yanında omega 3 yağlarına sahip olması da bir çok faydası olmasını sağlamıştır. Günümüzde hasta olanlar için nane çayı ve nane limon çayı yapılması da geleneklerden gelen bir şifa bulma yöntemidir. Sağlık açısından nanenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Nanenin 10 Faydası

 1. Nane ferahlatıcı etkisi ile nefes açıcı bir bitki olarak bilinen nanenin faydaları arasında üst solunum yollarını rahatlatması da bilinir. Ayrıca burun tıkanıklığına ve burun içindeki mukus sıvısının sağlıklı bir şekilde oluşmasına da yardımcı olur.
 2. Nane içerdiği asit oranı ile mide içinde oluşan sindirimi rahatlatırken bağırsaklarda oluşan sindirimde de katalizör görevi görür. Ayrıca sindirim sırasında salgılanması gereken sindirim enzimlerinin de sağlıklı bir şekilde görevini görmesini sağlayan bir bitkidir.
 3. Nanenin ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi ile baş ağrıları oluştuğunda bağ ağrısının hafiflemesini ve dinmesini sağlar. Ayrıca içerdiği sodyum ile kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlayan nane baş ağrısının hafiflemesini de bu özelliği ile sağlar.
 4. Bir nefes darlığı rahatsızlığı olan astım hastalığının nöbetlerinde nane çayı içilmesi ve nane aromalı yiyecekler tüketilmesi astım nöbetlerinin sıklığını azaltırken nöbet sırasında nefes alış verişlerinizin rahatlamasını da nanenin faydaları arasındadır.
 5. İçerdiği antioksidanların sayısının fazla olması güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlarken özellikle karaciğerinizde toplanmış olan toksinlerin temizlenmesine de yardımcı olur. Karaciğerinizin sağlıklı olmasını sağlayan nane, karaciğerin salgıladığı tüm enzim ve hormonların sağlıklı bir şekilde salgılanmasını sağlar.
 6. Ciddi bir rahatsızlık olan depresyona karşı verilen anti depresif ilaçların etken maddeleri araştırıldığında nanenin güçlü bir etken madde olarak kullanıldığı görülecektir. Nane özellikle rahatlatıcı etkisi ile anti depresif ilaçların etken maddesi olarak da kullanılmaktadır.
 7. Nane çayının düzenli olarak tüketilmesi hem vücuduna fazla kafeinin girmesini engeller hem de daha fazla rahatlatıcı bitki çayı içmeniz sizi hem rahatlatacak hem de kendinizi dinlendirmenizi sağlayacaktır.
 8. Meme kanserine karşı içeriğinde bulunan antioksidanlar çok etkilidir. Özellikle meme kanseri tümörünün yayılmasını önleyen antioksidanları içermesi bayanların korkulu rüyası olan meme kanserinin yayılmasını da yavaşlatır. Aynı zamanda kansere karşı koruyucu özelliği bulunan nane sağlıklı olmanızı sağlar.
 9. Nanenin ezilerek yoğurt ile karıştırılıp cilt maskesi yapılması cildin gözeneklerinin açılmasını sağlayarak hem toksinlerin cilt gözeneklerinden uzaklaştırılmasını sağlar hem de cildin beslenerek rahatlamasını ve sağlıklı beslenmesini sağlar.
 10. Nane ağız sağlığını koruyan doğal bir antibiyotiktir. Ağız içinde biriken bakterilerin yok edilmesinde çiğ şekilde yenen yeşil nane çok etkili olduğu için diş ve diş eti sağlığı için diş macunları hep nane içerikli olarak üretilmektedir.

Nanenin Zararları

Nanenin faydaları kadar zararları da var. Bu zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Fazla tüketilen nane mide de asit oranını artırarak midenizin ekşimesine ve mide de sağlıklı bir sindirim oluşmasını önler. Ayrıca mide asit oranının artması mide zarının kanamasına neden olabilir.
 2. Nane limon çok fazla içildiğinde ishale neden olacağı gibi bağırsaklarınızın sağlıksız olmasına da neden olur.
 3. Gebelik dönemlerinde fazla tüketilen nane anne adayının hormonal dengesini bozacağı için dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Yorum yapın