Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Hatmi çiçeği ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesinde yetişir ve ağustos ayında açan bir bitkidir. Hava değişikliğine oldukça dayanıklı olan bitkinin Kökü 50 cm’e kadar, boyu 150 cm’ye kadar uzayabilir. İçeriğinde galaktoz, pektin, yağ, aspargan ve sakaron bulunmaktadır.

 

Hatmi Çiçeği Faydaları

 1. Hatmi çiçeğinin idrar söktürücü etkisi vardır.
 2. Mide ve bağırsaklarda gaz sıkışması var ise, bunun atılmasını sağlar. Ağız, bağırsak, mide ve boğaz ülserinde kullanılır.
 3. İyi bir söktürücüdür. Bu yönü ile soğuk algınlığı ve öksürüğe bir hayli iyi gelmektedir.
 4. Böbrek iltihaplarına iyi gelir. Hatmi çiçeği kökünde söktürücü özellik bulunur. Bu özelliği ile vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı olur.
 5. Rahim hastalıklarında koruyucu ve tedavi edici özelliği vardır.
 6. Diş eti çekilmeleri ve diş iltihaplarına iyi gelir. Hatmi çiçeğini kaynatıp gargara yaparak diş etlerinizde yaşanan problemlerden kurtulabilirsiniz.

 

Hatmi Çiçeği Çayının Hazırlanışı

Hatmi çiçeği faydalarından yararlanmak için aşağıdaki şekilde çayını hazırlayıp tüketebilirsiniz. Hatmi çiçeği çayı yedi yaş ve üzeri çocukların tüketebildiği bir bitki çayıdır.

 • Bir tutam kurutulmuş hatmi çiçeği yaprağı ( sizde kurutabilirsiniz. )
 • 2 bardak su

Hazırlanışı: Bir tutam hatmi çiçeğini önceden kaynatılmış suya atın, üstünü kapatın ve yaprakları 2-3 dakika bekleterek demleyin. Hazırladığınız bitki çayını günde 2 kez tüketebilirsiniz. Özellikle üst solunum yolları rahatsızlığı nedeni ile bu çayı tüketiyorsanız çayı tükettikten sonra, en az yarım saat sigara ve asitli bir içecek içmemeniz gerekir.

 

Harici Kullanımı: Aynı zamanda hatmi çiçeği çayı iyi bir nemlendirici olarak bilinir, çay soğuduktan sonra yüzünüzü bu çayla yıkayabilirsiniz. Yüzünüzde güneş lekesi var ise, çay yüzünüzdeki lekelere de iyi gelecektir, tabi haftada 2 kez düzenli kullanmayı ihmal etmezseniz.

 

Hatmi Çiçeğinin Zararları

 1. Eğer hamile iseniz hatmi çiçeği çayını hamileliğin ilk sekiz haftasında tüketmemeniz gerekir.
 2. Anti diyabetik ilaçlarla etkileşimi: Kan şekerini düşürüldüğü iddia edilen Hatmi çiçeği hipoglisemik etkili ilaç kullananlar için tavsiye edilmez.
 3. Lityum maddesi ile etkileşimi: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi idrar söktürücü etkisi bulunan hatmi çiçeği kanda bulunan lityum maddesini arttıracağından aşırı tüketilmesi zararlıdır.
 4. Oral yoldan alınan ilaçlarla etkileşimi: Oral yoldan düzenli ilaç kullanıyorsanız hatmi çiçeği tüketmekten kaçının. İlacın etkisini azaltacaktır.
 5. Cerrahi operasyon öncesi kullanımı: Herhangi bir ameliyata gireceksiniz hatmi bitkisini kullanmaya 2 hafta önceden ara vermelisiniz. Kan şekerini etkileyen hatmi çiçeği kan değerlerinin stabil olmasını engeller.

“Hatmi Çiçeğinin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. En güçlü etkisi idrar söktürücü yani bu dertten yakınanların kesinlikle almassı gerekiyor.Bide çayı da bence güzel yani benim damak tadıma uymuştu tabi herkesin beğenebileceği bir çay çeşidi değil 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın