Öksürüğe ne iyi gelir?

Günümüzde pek çok kişi için oldukça rahatsız edici sorunlardan birisi olan kuru öksürük, çoğu zaman çeşitli hastalıkların da göstergesi olabilir. Tedavi edilmediği zaman boğazda tahrişe ve hatta kanamaya dahi sebebiyet vermesi yüzünden üstünde özenle durulması gereken bir konu olan öksürük problemlerinde doktorların önerebileceği ilaç tedavisinin yanında belli başlı bazı doğal tedavi seçeneklerinden de yararlanılabilir. Bu bağlamda ‘’Öksürüğe ne iyi gelir?’’ sorusunun cevabı için öncelikle öksürüğe iyi gelen yiyeceklerden bahsetmek gerekir.

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler

Öksürüğe iyi gelen yiyecekler belli başlı bazı besinler üzerinden örneklendirilebilir. Günümüzde uzman doktorların da tavsiye ettiği bu yiyecekler sayesinde kısa sürede öksürük tedavisinde olumlu sonuçlar alınabilir. Buna göre öksürüğe iyi gelen yiyeceklere;

 • Bal
 • Lahana
 • Roka
 • Tuzlu fıstık
 • Kuru hurma
 • Kuru üzüm
 • Elma
 • İncir
 • Soğan
 • Marul
 • Sarımsak
 • Buğday
 • Portakal

Örnekleri verilebilir. Belirtilen tüm yiyeceklerin günlük beslenme sisteminde düzenli şekilde tüketimi öksürüğü geçirme ya da belirtilerini azaltma konusunda oldukça etkilidir.

Öksürüğe İyi Gelen Baharatlar

Öksürüğe iyi gelen yiyeceklerin yanında doğanın şifalı bitkilerinden elde edilen baharatlardan da yararlanabilmek mümkündür. Öksürüğe iyi gelen baharatların ne olduğunu merak eden kişilere en faydalı baharatlar üzerinden çeşitli örnekler verilebilir.

 • Kekik

Bronşit öksürüğü gibi öksürük problemlerinde ideal bir terapi seçeneği olan kekik, üst solunum yolları enfeksiyonları konusunda da yararlı bir tedavi şeklidir. Çay şeklinde demlenerek tüketilebilecek olan kekik ayrıca gargara yapılarak da öksürük sorunları üzerinde etkin şekilde kullanılabilir.

 • Zencefil

Antiviral özelliği ile öksürüğe iyi gelen baharatlar arasında ayrı bir yeri olan zencefil, her yerden kolaylıkla temin edilebilmesi ile de ideal bir seçenektir. Öksürüğe bağlı meydana gelen boğaz ağrılarında belirtileri hafifletici etki gösteren zencefil, faydasını düzenli kullanımını takiben birkaç gün içerisinde gösterir.

 • Meyan Kökü

Öksürük ve boğa ağrılarında iyileştirici bir tedavi olarak uygulanabilen meyan kökü ile kısa sürede sonuç alabilmek mümkündür. Çay şeklinde demlenerek tüketilebilecek olan bu baharat ayrıca yemeklerin üstüne tat vermesi amacıyla atılarak da kullanılabilir.

 • Nane

Solunum yolu hastalıkları ve öksürük konusunda etkili çözümlerden birisi olan nane, boğaz ağrılarını hafifleten ve nefes almayı kolaylaştıran yapısı ile bilinir. İçerdiği mentol ile mukusu incelterek öksürük problemlerini giderebilen nanenin günlük olarak tüketiminin bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Kürler

Öksürüğe iyi gelen baharatların yanında bitkisel kürlerin gücünden de faydalanmak etkili bir destekleyici tedavi yöntemi olabilir. Günümüzde öksürüğe iyi gelen bitkisel kürler içerisinde en çok bilinenlerine ise bazı örnekler verilebilir.

 • Ayva, Bal ve Ihlamur Kürü

1 orta boy ayvanın püre haline getirilmesinin ardından 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılması ile elde edilen karışıma 100 gram kadar kurutulmuş ıhlamur çiçekleri atılır ve güzelce karıştırılır. Hazırlanan macun günlük olarak tüketildiği takdirde ortalama 2 hafta içerisinde öksürüğü tamamen giderici etki gösterir.

 • Zencefil, Bal ve Karanfil Kürü

1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı kuru karanfil ve 1 yemek kaşığı bal ile hazırlanan bu kür ise ortalama 24 saat kadar bekletildikten sonra her sabah aç karnına olacak şekilde tüketilir. Düzenli kullanımı halinde birkaç hafta içerisinde öksürük problemleri üzerinde etkisini gösterir.

 • Meyan Kökü, Şahtere ve Zencefil Kürü

1 tatlı kaşığı toz meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ve 1 tatlı kaşığı toz zencefil ile hazırlanan bu kür günde 2 kere sabah ve akşam olmak üzere tüketilirse 3 hafta içerisinde öksürüğü tamamen kesebilir. Kürün içimi konusunda zorlanan kişiler, içerisine 1 çay kaşığı ölçüsünde tarçın ilave ederek hem etkisini arttırabilir hem de kürü çok daha kolay içilebilir bir hale getirebilir.

 • Bal, Tarçın, Karabiber ve Limon Kürü

Farklı pek çok hastalık için de kullanılabilen bal, tarçın, karabiber ve limon kürü, öksürüğü azaltmasının yanı sıra yine bu problemin neden olduğu boğazdaki tahrişi giderebilme konusunda oldukça etkilidir. 1 yemek kaşığı kadar bal, 1 çay kaşığı ölçüsünde toz zencefil ve yarım limonun yanı sıra 1 çay kaşığı kadar toz karabiber ve yine 1 çay kaşığı toz tarçın ile hazırlanan kür, öğün aralarında aç karnına günde 2 ila 3 kez olacak şekilde tüketilebilir. Bu kür, öksürüğe iyi gelen bitkisel kürler içerisinde en çok tercih edilenlerindendir.

 • Çörek Otu, Bal ve Limon Kürü

Sayısız faydaları ile farklı birçok alanda tercih edilen çörek otu, öksürüğü giderici doğal yöntemler arasında etkin bir destekleyici terapi seçeneği olabilir. 1 tatlı kaşığı bal, yarım limonun suyu ve 1 yemek kaşığı çörek otu ile hazırlanabilecek olan bu kürün her sabah aç karnına tüketilmesi, 1 hafta gibi kısa bir sürede öksürük problemlerini giderme konusunda etkilidir.

 • Buğday, Bal, Zencefil ve Zerdeçal Kürü

Bir miktar buğdayın, 100 gram zencefil, 100 gram zerdeçal ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılmasının ardından macun şeklinde yenebilecek olan bu kür, her sabah aç karnına tüketilmesi halinde ortalama 2 hafta içerisinde öksürüğü tamamen kesebilir. Kürün hazırlanışı esnasında fazla kilo problemi olan kişilerin buğdayı ölçülü miktarlarda kullanmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Öksürük Şurubu

Öksürüğe iyi gelen bitkisel kürlerin dışında son zamanlarda özellikle popüler olan yöntemlerden bir tanesi de doğal öksürük şurubu olarak da bilinen bu tariftir. Karabiber, süt ve bal karışımı ile hazırlanan tarifin uygulaması ise oldukça kolaydır. Bir tencereye alınan 2 bardak sıcak süt kaynayana kadar tutulduktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı bal atılarak homojen bir hale gelene kadar karıştırılır. Daha sonra ocaktan alınan sıcak karışım bir kenarda bekletilerek ılık hale geldiğinde doğrudan tüketimi sağlanır. Her sabah aç karnına içilebilecek olan doğal öksürük şurubu sayesinde kısa sürede öksürüğü kesme ve öksürüğün neden olduğu boğaz tahrişini giderme konusunda etkili adımlar atılabilir.

“Öksürüğe ne iyi gelir?” üzerine bir yorum

 1. son günlerde öksürük krizleri yaşıyordum, bu bilgiler özellikle benim için çok faydalı oldu, bundan sonra bu formülleri uygulayacağım, çok teşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın