Kar yemenin faydaları

Çok uzun yıllardır kış aylarında birçok kişinin alışkanlıkları arasında gelen kar yemek, kimileri için ilginç olsa da günümüzde halen sıklıkla yapılmaktadır. Özellikle kar yağışının ülkemizde yoğun olarak görüldüğü İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde görülen bu alışkanlık, batı kesimlerde ise hava sıcaklıklarının kış mevsiminde de yüksek olması nedeniyle yağmayan kar neticesinde çok daha azdır. Neredeyse herkesin hayatında en azından bir kere yaptığı bir eylem olan kar yemenin faydaları konusunda ise bu alışkanlığın yararları olduğu kadar zararlarını da belirtmek gerekir. Ancak öncelikle kar yemenin insan sağlığına ne gibi yararları bulunduğundan bahsedilebilir.

Kar yemenin faydaları

Kar Yemenin Faydaları Nelerdir?

Kar yemenin en önemli faydası; özellikle susuz kalındığı durumlarda vücudun su ihtiyacını karşılayabilmesidir. Kar suyundan faydalanma tekniği; günümüzde dağcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Uzun dağ yolculukları esnasında çoğu zaman susuz ya da yiyeceksiz kalan dağcılar, hayatta kalabilmek için kar yiyerek bu şekilde vücutlarına su alımını gerçekleştirirler. İnsan vücudunun 4’te 3’ünün su olduğu göz önünde bulundurulduğunda, gerçekten suya ihtiyaç duyulan anlarda kar yemenin faydaları daha iyi anlaşılabilir.

Vücudun su gereksinimini bir nebze olsun karşılamasının dışında kar yemenin vücut için başka herhangi bir faydası ise bulunmamaktadır. Fakat son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, bilinçsizce kar yemenin insan sağlığı üzerine ciddi zararları olabileceğini de bizlere göstermektedir.

Kar Yemenin Zararları Nelerdir?

Vücudun sıvı ihtiyacını karşılamaktan ziyade, özellikle köylerde yaşayan kişilerin soğuk etkisi ile vücuttaki mikropları öldürebileceğine inanarak yedikleri karın, açıklanan birtakım bilimsel veriler neticesinde aslında hiç de masum olmadığı anlaşılmıştır.

Kar yemenin zararları arasında ilk sırada; üst solunum yollarında çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilmesi bulunur. Kar yiyen kişilerin, enfeksiyon tabanlı meydana gelen birçok hastalığa diğer kişilere göre daha çabuk yakalandıkları bilinmektedir.

Kulak Burun Boğaz Uzmanları Uyarıyor

Günümüzde pek çok ünlü kulak burun boğaz uzmanının şiddetle karşı çıktığı kar yeme alışkanlığı, yine aynı uzmanların açıklamalarına göre vücudun direncini arttırma gibi hiçbir fayda sağlamamaktadır. Aksine, havada yer alan karbonmonoksit ve egzoz gibi insan sağlığı için oldukça tehlikeli olan zehirli gazların, karın yağdığı esnada kar kristallerine yapışması ile kar yemenin çok daha tehlikeli bir hal aldığı söylenebilir.

Zehirli gazların yanı sıra, yağdığı esnada havadaki tüm tozları ve virüsleri de toplayan kar taneleri, doğrudan tüketildikleri için bu zararlı içeriklerin insan vücuduna girmelerine neden olmaktadır. Renginin beyaz olmasından ötürü tamamen temiz olduğuna inanılan kar taneleri, aslında içeriğinde barındırdığı maddeler ile gerçekten de bazı zamanlarda ciddi bir tehlike haline gelebilmektedir.

Kar yemenin zararları arasında; boğazlardaki direnci azaltması ve bu nedenle soğuk algınlığı, grip, zatürre gibi farklı rahatsızlıklara sebep olması da bulunur. Orta yaşlı kişilerde nefes darlığına neden olan kar yeme olayı, bu nedenle uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ