MAYDANOZUN FAYDALARI

En az 2000 senelik bir geçmişi olan maydanoz bitkisi, 50 ile 80 cm aralığında uzama gösteren, koyu yeşil yaprakları olan ve 2 senelik olarak bilinen bir türdür. Bir provitamin kaynağı olarak oldukça zengin bir içeriğe sahip olan maydanozun faydaları oldukça fazladır. Kalsiyum, kükürt, magnezyum, klorin ve potasyum yönünden de çok zengin bir sebzedir. Maydanoz suyunda da yüksek miktarda klorofil mevcuttur. Sadece bir tutam maydanoz tüketmek bile günlük C vitaminin karşılanmasına yeterli olacak değerdedir. Ciltten kalp ve damar yollarına, hafızadan sindirim sistemine kadar sağlık kategorisinde çok fazla alana hitap etmektedir.

Maydanoz birçok besinde tüketim amacıyla kullanılırken, aynı zamanda suyu ve sapı ile de fayda sağlar. Birçok maydanoz kürü ve maskesi bulunmakta, sapı ile hazırlanacak kaynatılmış sular da şifa sağlayacaktır. Ayrıca maydanoz suyunun ve sapının da ayrı bir lezzete sahip olması, kolay bir tüketim fırsatı sunacaktır.

MAYDANOZUN İNSAN SAĞLIĞI İÇİN FAYDALARI

Kanın temizlenmesinde çok etkili olan maydanoz bitkisi, kanda biriken toksin maddelerinin vücuttan dışarı atılması konusunda faydalı olacaktır. Aynı zamanda kansızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle demir eksikliği ve kansızlık sorunlarını yaşayanlar, öğünlerinde maydanozu sıklıkla tüketmelidir. Kalp ve damar yollarında tıkanıklığa neden olan mikropların da vücuttan kısa sürede atılmasını sağlar.

Böbreklerin de temizlenmesi ve idrar yolu ile zararlı maddelerin atılması konusunda maydanoz bir söktürücü olarak da kullanılabilir. Böbrek hastalıklarının çoğunda da şifa sağlayacak etkileri mevcuttur. Böbrek konusunda tüketimi için genellikle maydanoz suyu önerilir. Maydanoz suyunun böbrek bölgesinde sağlayacağı arındırıcı etki ile, böbrek taşı oluşumuna karşı da koruma durumu gerçekleştirilmiş olacaktır.

KADINLAR İÇİN MAYDANOZUN ETKİSİ

Adet kanamalarının kolaylaşmasında ve regl sancılarının azalmasında da kadınlar için bir mucize niteliği taşır. Karın bölgesinde oluşan regl kramplarının yatışmasında etkilidir. Regl dönemlerinde kadınlar hem direkt tüketerek hem de suyunu içerek koruma sağlayabilirler.

GRİBE KARŞI MAYDANOZ TÜKETİMİ

Soğuk algınlığı esnasında da mutlaka tüketilmesi önerilen bir sebze türüdür. Ter atılmasını ve ödem sökülmesini sağlamakla birlikte, balgam söktürmede de etkili olacaktır. Aynı zamanda ateşin düşmesini de sağlayacaktır. Hastalık dönemlerinde bol bol tüketilmelidir. Yine sadece tüketimi değil, maydanozun suyu da grip döneminde bol bol içilebilir.

Romatizma ve bunun gibi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Eklem ağrılarının giderilmesi için kullanılmakta, vücutta oluşabilecek kramp gibi etkilerin de engellenmesi için kullanılması aynı şekilde önerilmektedir.

MİDE HASTALIKLARINDA MAYDANOZ TÜKETİMİ

Mide bulantıları için de maydanoz çiğnemek ve bir tutam maydanoz tüketimi sağlamak iyi gelecektir. Sadece mide bulantısı değil, mide rahatsızlıklarında da maydanoz suyu içimi önerilir. Mide kramplarının giderilmesi, reflü ve gastrit gibi problemlerin azalması için bol miktarda öğünlerde maydanoz yenebilir. Midenin rahatlaması açısından maydanoz kaynatılarak, maydanoz suyu içimi de sağlanmalıdır. Kısa sürede etkisini gösterecek ve midede var olan yanma gibi hisleri de ortadan kaldıracaktır.

UYKUSUZLUK SORUNUNA MAYDANOZ

Rahat bir uyku için de maydanoz tüketimi önerilmektedir. Uykusuzluk sorunu çekenler ve bir türlü kaliteli uyku dönemi yaşayamayanlar, uyumadan önce maydanoz yiyerek ya da maydanoz suyunu içerek deliksiz bir uyku sürecini yaşayabilirler. Ancak güne başlarken maydanoz suyundan uzak durmak daha iyi bir tercih olabilir. Özellikle dikkat gerektiren işler yapılacaksa, uykuyu getirmemesi açısından maydanozu akşam tüketmek daha doğrudur.

MAYDANOZUN CİLT SAĞLIĞINA ETKİSİ

Cilt sağlığı açısından maydanoz çok etkili bir besindir. Maydanoz tüketimi ile birlikte, maydanoz bitkisi ve suyu ile hazırlanacak maske ve kürler, cildin gençleşmesi, dinçleşmesi ve sıkılaşması açısından fayda sağlayacaktır. Sivilce oluşumlarının da önüne geçmesi ile birlikte, sivilce izlerinin giderilmesi için de tercih edilebilir. Ayrıca temizlenmiş bir ciltte pamuk yardımı ile maydanoz suyu, tonik olarak kullanılabilmektedir. Doğal bir cilt temizleyici olarak değerlendirilebilir. Cilt ile birlikte saç sağlığı için de mucizevi özellikleri bulunur. Saçların daha parlak ve daha sağlıklı olması için bol miktarda tüketilmesi gerekir. Saç tellerinin güçlenmesi ve koparak dökülmesinin engellenmesi açısından da maydanoz tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Arı ve böceklerin ısırma ve sokma gibi problemlerine karşı yatıştırıcı ve iyileştirici bir etkisi de mevcuttur. Hemen bu bölgeye yine maydanoz suyunun pamuk yardımı ile yavaşça sürülmesi yeterli olacaktır. Zamanla oluşan şişliklerin inmesini ve kızarıklıkların da geçmesini sağlarken, zararlı bir içeriğin de vücuttan atılmasında yardımcı olacaktır.

CİNSELLİK İÇİN MAYDANOZ TÜKETİMİ

Afrodizyak etkisi olduğu da söylenen maydanozun, birçok cinsel problemde tedavi amaçlı kullanıma sunulduğu bilinmektedir. Cinsel isteği arttırıcı etkisi ile hem kadınlar hem de erkekler tüketebilir. Aynı zamanda anne sütünün azalmasına da etki ettiği bilinmektedir.

MAYDANOZ SAPININ FAYDALARI

Maydanoz sapının da en az yaprakları kadar cilt sağlığından kalp sağlığına, eklem ağrılarının giderilmesinden mide problemlerinin son bulmasına kadar sayısız şekilde faydası bulunmaktadır ve lezzeti ile de severek tüketilebilir. Maydanoz suyunun da kanın temizlenmesinde, yağ yakımının gerçekleştirilmesinde ve karaciğer yağlanmasına karşı engel oluşturmasında etkileri oldukça büyüktür.

MAYDANOZ VİTAMİN YÖNÜNDEN ZENGİNDİR

İçerdiği A, C ve K vitamini birçok yönden fayda sağlamakla birlikte, özellikle sindirim sisteminde sağladığı onarıcı etkiler ön plandadır. Göz ve cilt sağlığı için iyileştirici etkiler oluştururken, birçok ağrının da önüne geçmesi ile bilinir. Kemiklerin kuvvetlenmesinde de yine bu vitaminler fayda sağlayacaktır.

Solunum yolu hastalıkları için uzmanlar tarafından maydanoz tüketimi sıklıkla önerilir. Astım ve bronşit gibi problemlerin yatışması ve tedavisinde de kullanılabilecek bir bitki türüdür. Daha rahat bir nefes alımı oluşturur ve bunda sadece tüketimi ile değil kokusu ile de fayda sağlar.

DİYET YAPANLAR İÇİN MAYDANOZ

Hafif bir bitki türü olması ile birlikte tok tutma özelliği de bulunur. Bu nedenle her öğünde maydanoz tüketmek diyet yapanlar açısından çok fayda sağlar. Ara öğünlerde hazırlanacak atıştırmalıklarda, salatalarda ve ana yemeklerde maydanoz ile tat verme sağlanabilir. Sırf diyet yemeği olduğu için zorla yenilen birçok besine lezzet katması ile ünlüdür.

MAYDANOZ BİTKİSİ İÇİN TAVSİYELER

Maydanoz ile hazırlanan her tarif çok lezzetli ve doyurucu şekilde beğenilecektir. Bu nedenle istenilen her yemekte, atıştırmalık hazırlamalarda ve salatalarda tercih edilebilir. Aynı zamanda maydanoz suyu içilirken limon ile tadının zenginleştirilmesi ve daha faydalı olması da sağlanabilir. Maydanozun tadı ve kokusu her besini zenginleştirmektedir. Mutlaka maydanoz tüketiminde bir tedavi amacı ile hareket edecek olanlar, uzman önerilerine göre tüketim sağlamalıdır. Ayrıca çok nadir görülse de, bireylerde maydanoza karşı alerjik reaksiyonlar oluşursa, tüketiminin durdurulması gerekebilir. Bu gibi durumlar haricinde, maydanoz tüketmekte hiçbir sakınca yoktur. Mutlaka maydanoz bitkisinin taze olanları bulunmalı ve her zaman taze maydanoz tüketimi sağlanmalıdır. Yine nadir görülen etkilerden birisi olarak aşırı maydanoz tüketiminde baş ağrıları meydana gelebilmektedir. Herkes kendi bünyesinin gerektirdiği kadar maydanoz tüketebilir. Bilim adamları tarafından hala araştırılmakta olan bir bitki türü olarak maydanoz, gerçek anlamda bir doğa mucizesidir. Bu nedenle her birey sofrasından maydanozu ve maydanozla hazırlanmış diğer besinleri eksik etmemelidir.

Yorum yapın