Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bugün genç ya da yaşlı, henüz menopoz dönemine girmemiş olan pek çok kadının çocuk sahibi olma konusunda merak ettiği en önemli şeylerden birisi de ‘’Adet günü gelmeden hamilelik belirtileri nelerdir?’’ sorusudur.

Eşleri ile cinsel ilişkiye giren ve bu ilişki sonucunda hamile olup olmadıklarını merak eden kadınlar, bu amaçla çeşitli yöntemlerle erken hamilelik belirtilerini anlamaya çalışsalar da çoğu zaman bu konuda başarısız olurlar. Genellikle hamile kalındığının en ciddi belirtisi normalde her ay düzenli olması gereken adet kanamalarının cinsel ilişkiden sonra kesilmesidir. Bu durum biyolojik herhangi bir sorun olmaması halinde kesin hamilelik belirtilerinden birisi olarak nitelendirilebilir.

Ancak özellikle sabırsız olan ve adet günü gelmeden hamilelik belirtilerini merak eden kadınlar, vücutlarının gösterdiği belli başlı bazı belirtilere dikkat ederek de girdikleri cinsel ilişkiden ötürü hamile kalıp kalmadıklarını öğrenme şansına sahip olabilirler.

Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Adet günü gelmeden hamilelik belirtileri kadınlar üzerinde çok farklı şekillerde gözlemlenebilir. Tüm belirtiler arasında en yaygın olanlarına ise bazı örnekler verilebilir.

  • Hamile kadınlarda adet gecikmesi görülür.
  • Hamile kadınlarda sık sık kusma meydana gelir.
  • Hamile kadınlarda baş dönmesi problemleri yaşanır.
  • Hamile kadınlarda şiddetli mide bulantıları gözlemlenir.
  • Hamile kadınlarda bel ve sırt bölgelerinde ağrı problemleri baş gösterir.
  • Hamile kadınlarda stres ve gerginlik artar.
  • Hamile kadınlarda çabuk yorulma ve güne enerjik başlayamama sorunları görülür.
  • Hamile kadınlarda baş dönmesini takiben şiddetli baş ağrıları başlar.
  • Hamile kadınlarda ani tansiyon yükselmeleri ya da düşmeleri görülür.
  • Hamile kadınlarda göğüs bölgelerinde memelerin hassasiyetine bağlı olarak ağrılar artar.

Dış Gebelik Durumlarında Hamileliği Öğrenme

Dış gebeliğin görüldüğü kadınlarda adet gecikmesi gibi ciddi bir hamilelik belirtisi gözlemlenebilse bile bu belirtinin kesin hamilelik durumu olduğu söylenememektedir. Bu nedenle bazı anlarda idrar testlerinde dahi görülemeyen dış gebeliğin var olup olmadığından emin olabilmek için hamile olduklarını düşünen kadınların kendilerine en yakın sağlık kuruluşlarından birisine giderek Beta HCG testini yaptırmaları gerekir.

Adet Günü Gelmeden Hamilelik Nasıl Test Edilebilir?

Adet günü gelmeden hamile olup olmadıklarını test ettirmek isteyen kadınlar adet günlerinden ortalama 2 ya da 3 gün önce kan tahlili yaptırarak kesin sonuç alabilirler. Dileyenler ise adet gecikmesinin görülmesi durumunda gecikmeden 15 gün sonra idrar testi yaptırarak net sonucu öğrenebilirler. Adet günü öncesi hamilelik belirtilerini siz değerli okuyucularımıza yazımızda kısaca anlatmaya çalıştık umarım faydalı olmuştur. Araştırmış olduğunuz tespitlerle ve doktor kontrolü sonucunda hamileliğinizi öğrendiniz ve sonrasında gebe kadınların araştırmaları hafta hafta gebelik hesaplama olmaktadır sizlerinde bu günleri görmenizi ve sağlıkla sıhhatle geçirmenizi umut ediyorum.
Kaynak: Sağlıkloji

“Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın