Lavantanın Faydaları

Latince’de yıkamak anlamına gelen lavanta, hoş kokusu ile meşhur olmuş bir çiçek olarak bilinse de, aslında insan sağlığı açısından faydaları ile de tanınması gereken bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle sindirim sistemi üzerindeki etkileri çok fazla olan lavantanın, parfüm piyasası için de büyük bir ham madde olduğu bilinir.

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Sinir Sistemi İçin Faydası: Sinir sistemi üzerinde hem kokusu hem de yapısı ile sakinleştirici bir etki sağlayan lavantanın, ruhu yatıştırıcı özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle yoğun ve gergin geçen bir gün sonunda, lavanta kokusu ile ferahlamak iyi gelecektir.

Dezenfekte Olarak Faydası: Lavanta çiçeği, çok eski yıllardan beri hem tıp hem de temizlik sektörü içerisinde dezenfekte olarak da kullanılmıştır. Bugün birçok temizlik malzemesi içerisinde kullanılan lavanta, aynı zamanda yaraların dezenfekte edilmesi ve iltihaplardan korunması için de tercih edilmektedir. Hatta birçok merhem ve krem içerisinde lavanta kullanılır.

Antioksidan Olarak Faydası: A ve C vitamini açısından zengin bir yapısı olduğu için lavanta aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Vücuttaki toksinlerden kurtulmak için hem lavanta bitkisi hem de lavanta yağı kullanılabilir.

Cilt Sağlığı İçin Faydası: Lavanta cildi temizleme ve sıkılaştırma konusunda çok etkili bir fayda gösterir. Özellikle sivilcelerin iyileştirilmesi ve oluşan sivilce izlerinin giderilmesinde hem lavanta bitkisi hem de lavanta yağı faydalı olacaktır. Egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde dahi kullanılan lavanta, cilt kırışıklıklarını geciktirmek için de kullanılabilen bir içeriğe sahiptir. Cilt bakım malzemelerinde sıklıkla lavanta ve lavanta yağı kullanılır.

Saç Sağlığı İçin Faydası: Saç dökülmelerini azaltmak, saç derisini güçlendirmek ve saçlara parlaklık vermek için de lavantadan faydalanmak mümkündür.

Uyku İçin Faydası: Uyku problemi yaşayanlar için lavantanın kokusu en doğal uyku ilacı etkisi sağlar. Yatmadan önce bir su içerisine lavanta koymak ve kokusunu tüm odaya yaymak büyük etki gösterir.

Baş Ağrısı İçin Faydası: Lavanta kokusu ve lavanta çayı, migren ve baş ağrılarına çok etki etmekte, doğal bir ağrı kesici etkisi göstermektedir.

Sindirim Sistemi İçin Faydası: Sindirim sistemini rahatlatmak, kabızlık ve gaz problemini sonlandırmak için lavanta çok iyi gelir. Bağırsak bozuklukları için de bol miktarda lavanta çayı tüketimi önerilir.

Kanamalar İçin Faydası: Kanama oluşan bölgeye lavanta bastırmak, kanamanın hızlı bir şekilde durmasını sağlar.

Lavantanın 10 Muhteşem Faydası

  1. Ruhu sakinleştirir ve dinlendirir.
  2. Dezenfekte malzemesi olarak fayda sağlar.
  3. Toksinleri temizlemede yardımcı olur.
  4. Cildi temizler, cilt sorunlarına iyi gelir.
  5. Saç dökülmelerini engeller ve saçı güçlendirir.
  6. Uykusuzluk problemini giderir.
  7. Baş ağrısını ve migreni keser.
  8. Sindirim sistemini rahatlatır.
  9. Kabızlığa ve gaz problemine iyi gelir.
  10. Kanamaları durdurmak için kullanılabilir.

Lavanta Yağının Faydaları

Doğal lavanta yağı, özellikle cilt açısından faydaları ile ön plandadır. Tıp dünyasında da sıklıkla kullanılan bu yağın, yaraları iyileştirici özelliğinden sivilceleri geçirmesine, egzama gibi cilt problemlerini iyileştirmesinden kırışıklıkları azaltmasına kadar pek çok faydasını görmek mümkündür.

Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta çayı, lavanta bitkisi ile aynı faydaları sağlamakla birlikte özellikle astım ve bronşit hastalıklarına da iyi gelmesi ile bilinir. Soğuk algınlığını geçirmek için de kış mevsimlerinde lavanta çayı tüketilebilir. Ateş düşürmek için de lavanta çayı tüketimi önerilir.

Lavantanın Zararları

Lavanta bitkisinin kanıtlanmış hiçbir zararı yoktur. Ancak kişiden kişiye değişebilecek bazı yan etkilerin meydana gelme olasılıkları mevcuttur. Bazı bireylerde deri döküntüleri, kızarıklıklar ve kaşınmalar oluşturabilir. Bununla birlikte aşırı lavanta çayı tüketimi, mide bulantısı ve mide ekşimesi de yaratabilir.

Yorum yapın