Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide üşütmesi, dünyanın en acı verici ve zor hastalıklarından biri olabilir. Kusma, ishal, aşırı mide bulantısı ve bazen ateş gibi belirtileri olan bu hastalığı evde tedavi etmenin de bir çok yolu vardır.

Mide üşütmesi nedir?

Mide üşütüldüğünda ortaya çıkan belirtiler hayatı katlanılmaz hale getirir. Yatağınızdan kalkamadığınız ya da tuvaletten çıkamadığınız saatler sizi bekliyor olabilir. İlk aşamalar, kusma, ishal ve şiddetli ağrılar, üşüme, ateş ve bulantı ile başlar. Bununla birlikte, aşağıdaki çareler en zorlu semptomlardan kurtulmayı sağlayabilir ve en zorlu safhalar azaldığında ayaklarınızın üzerinde durmanıza yardımcı olabilir.

Mide üşütmesine ne iyi gelir?

  1. Bol bol sıvı tüketin

Terleme, kusma ve ishal yoluyla hayati vücut sıvılarını kaybettiğiniz için sıvı alımı bu noktada kritik bir öneme sahiptir. Sıvı içmekte güçlük çekiyorsanız, düzenli aralıklarla küçük yudumları veya buzlu çipleri çiğnemeyi deneyin. Tüketebileceğiniz sıvılar;

  • su
  • Mineral ve diğer maddeler bakımından zengin olan sporcu içecekleri
  • Zencefil ve nane gibi belirli çaylar, midenizi sakinleştirmeye ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir (yüksek oranda kafeinli çaylardan kaçının)

Mide üşütmesinde tüketilmemesi gerekenler;

Kahve, siyah çay gibi kafeinli içecekler. Yeterince dinlenmenin çok önemli olduğu bir zamanda uykunuzu etkileyebilirler.

Alkol

  1. Bu dört yiyeceği tüketin, muz pilav elma ve tost

Mide üşütmesi durumunda yiyecekleri midede tutmak zor olabilir. Sadece yemek düşüncesinin sizi rahatsız etmesine neden olursa kendinizi yemeye zorlamayın. Sonunda bir şeyler bulabileceğinizi hissettiğinizde, yavaş ve basit başlamak en iyisidir.

Muz, pilav, elma püresi ve tost tüketebilirsiniz. Bu dört yiyeceğin sindirimi kolaydır, size enerji vermek için karbonhidratlar içerir ve besinleri doyurucudur.

Muz; Muzun sindirimi kolaydır, kusma ve ishalden kaybedeceğiniz potasyumun yerini alabilir ve mide astarını güçlendirir.

Pirinç: Kahverengi pirinç çok liflidir ve fazla gaz üretebilir. Beyaz pirinç, vücudunuzun işlemesi ve karbonhidratlardan enerji elde etmesi için sindirimi kolay bir besindir.

Elma püresi: Elma püresi, karbonhidrat ve şeker nedeniyle enerji artışı sağlar ve ishale yardımcı olabilecek pektin içerir. Sindirimi de kolaydır.

Tost: Tam buğday ekmeğinden kaçının, çünkü sindirim sistemi için lif zor olabilir. Işlenmiş beyaz ekmek tercih edin, bunun sindirimi daha kolaydır.

Mide üşütmesinde ne yenmemelidir?

Genel olarak; süt, lifli gıdalar ve yağlı veya baharatlı herhangi bir şeyden kaçının.

Süt: Mide üşütmesine sütün direk bir etkisi yoktur ancak sindirimi zorlaştırabilir ve gazı ve ishali şiddetlendirebilir.

Lifli gıdalar: ekstra lif alımı bağırsaklarınızın daha fazla çalışmasına neden olur.

Yağlar: Pastırma gibi yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçının.

Baharatlar: Domatesli yemekler, köriler ve acılı soslardan uzak durun.

  1. Akupunktur mide bulantısı tedavisinde oldukça başarılıdır

Akupunkturun bazı mide bulantısı tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.mide ve çevresine nazikçe yapılan masaj, bulantı ve kusmaya iyi gelebilir. Bu konuda bir çok eğitici video bulmak mümkündür.

  1. İyice dinlenin

Midenizi üşüttüğünüz zaman, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmak için dinlenmesi gerekir. Bol bol uyuyun ve normalde gün içinde yaptığınız aktivite miktarını azaltın. Bu, yatakta değilken kanepede uzanmanız anlamına gelir. Siz dinlenirken, vücudunuz enfeksiyonla mücadele etmek ve hücresel düzeyde hasarı onarmak için çok çalışıyor olacaktır.

  1.  Meditasyon yapın, dikkatinizi dağıtın

Mide üşütmesi ilaçlar tarafından iyileştirilemez ve antibiyotikler bir virüs suçlu olduğunda yardımcı olmaz. (çünkü bakterilere karşı geliştirilmiştir)

Semptomları tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçları alabilirsiniz, ancak bu ilaç seçiminde çok dikkatli olmalısınız. Ateş veya ağrılar için ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar alabilirsiniz.  İlaçları tok karnına, bol su ile ve dikkatli bir şekilde alın.

Karaciğer hastalığınız yoksa, asetaminofen (Tylenol) genellikle mide üşütmesinde tedavi için tavsiye edilir. Ateş ve ağrıları hafifletir, ibuprofenden daha az yan etkisi vardır ve midenizi tahriş etme olasılığı daha azdır.

Bulantı veya ishal konusunda rahatlama istiyorsanız, bu belirtileri ortadan kaldıracak bazı reçeteli ilaçlar vardır. Doktorunuz, bulantı ve kusmayı durdurmak için çeşitli reçeteli ilaçlar verebilir.

  1. Nane limon gibi doğal çaylar ve yöntemler

Mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık ve halsizlik ile sonuçlanır. Bu durumu düzeltmek için yapılması gereken ilk şey midenin florasını düzeltmektir. Nane gibi papatya gibi bitkilerin mide florasını düzeltmek için oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/cold-flu/best-remedies-stomach-flu

Yorum yapın