Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Gül burnu ve gül elması adları ile de bilinen kuşburnu, yabangülünün meyvesi olarak yetişmektedir. Ülkemizde de birçok yerde yetişebilen bu meyve, en çok çayı ile tüketilir. C vitamini başta olmak üzere, içerisinde çok fazla faydalı vitamin ve mineral bulundurur. İnsan sağlığı açısından birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Kuşburnu çayı gibi, kuşburnu reçeli de çok faydalıdır. Mutlaka hem çayı hem de reçeli için doğal ürünlere yönelme sağlanmalıdır.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Olarak Faydası: Kuşburnu çayı, antioksidan özelliği içermesi sayesinde vücuttan toksinlerin gönderilmesini sağlar. Aynı zamanda vücut direncini arttırmak ve bağışıklık sistemini de güçlendirmek adına kuşburnu çayı tüketimi önerilir. Soğuk algınlığı için de çok fayda sağlayan kuşburnu çayı, kanser riskini de azaltır.

Mide Sağlığı İçin Faydası: Kuşburnu çayı, mide hastalıklarını iyileştirme ve yatıştırma etkisi gösterir. Özellikle mide spazmı, ülser ve mide krampları için çok etkilidir. Ağır bir yemekten sonra kuşburnu çayı tüketimi önerilmektedir.

Kan Hücreleri İçin Faydası: İçerdiği mineraller sayesinde kan hücrelerinin arttırılması adına kuşburnu çayı çok faydalıdır. Özellikle kış mevsiminde kan yapar mantığı ile bol bol tüketilir.

Böbrek Sağlığı İçin Faydası: Antioksidan özelliği sayesinde kuşburnu çayı böbrekleri zararlı maddelerden korur. Taş oluşumunu da engelleyici özelliği vardır.

Şeker Hastaları İçin Faydası: Kan şekerinin dengelenmesi açısından kuşburnu çayı birçok uzman tarafından şeker hastalarına önerilmektedir.

Zayıflamak İçin Faydası: Uzun süre tok tutucu etkisinin yanında, öğünleri daha lezzetli hale getirmek için kuşburnu çayı tüketilebilir. Ayrıca spor öncesinde enerji vermesi açısından da kuşburnu çayı tüketilebilir.

Solunum Yolları İçin Faydası: Özellikle çocuklar için öksürüğü kesme ve solunum yollarını rahatlatma konusunda C vitamini içerdiği için çok fayda sağlamaktadır.

Cilt İçin Faydası: Cildin toksinlerden arınması ve daha sıkı kalması için günlük kuşburnu çayı tüketimi desteklenmektedir. Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını da sağlar.

Kuşburnu Çayının Faydaları Kısaca

 • Antioksidan özelliği vardır.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Mide hastalıklarına iyi gelir.
 • Böbrekleri temizler ve korur.
 • Kan hücrelerinin üretimini destekler.
 • Şeker hastalarına çok iyi gelir.
 • Solunum yollarını korur ve öksürüğü keser.
 • Uzun süre tok tutucu özellik gösterir.
 • Cildi temizler ve nem kazanmasını sağlar.

Kuşburnu Reçelinin Faydaları

Eğer doğal ve sağlıklı bir şekilde üretilmiş kuşburnu reçelinden bulabilirsek, kuşburnu çayının sağladığı her etkiyi görmemiz mümkün olacaktır. Reçeli de özellikle A vitamini ve C vitamini bakımından zengin olması ile bilinir. Özellikle hastalıklardan korunma, kalp sağlığına fayda sağlama açısından doğal kuşburnu reçelleri çok iyi gelir. Kuşburnu reçeli ile yapılan kahvaltılar daha besleyici ve doyurucu olacaktır.

Kuşburnu Çayının Zararları

Kuşburnu çayı için bir zararı olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Sadece aşırı tüketime bağlı olarak rahatsız verici yan etki durumlar oluşabilir. Mide bulantısı, mide ekşimesi, ishal ve baş dönmesi kimi bireylerde aşırı tüketim sonucu görülmektedir. Ancak bu etkilerin hepsine nadir rastlanmaktadır. Aynı zamanda hamilelerin tüketim öncesinde mutlaka bir uzmana danışmaları gerekmektedir. Tüketme miktarları normal bireylere göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca yine nadir olarak görülse de, bazı bireylerde cilt kaşınmalarına ve kızarıklıklara neden olan alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Mutlaka bu tür durumlara rastlandığı takdirde doktor kontrolleri sağlanmalıdır. Kişiden kişiye tüketim miktarı değişiklik göstereceği için herkeste farklı bir etki görülebilir.

Tüketimi Konusunda Öneriler

Kuşburnu çayı özellikle soğuk havalara bağlı oluşan hastalıklardan korunma konusunda çok büyük fayda sağladığı için, sonbahar mevsimi ile birlikte tüketilmesi önerilen bir bitki çayıdır.

“Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?” üzerine 5 yorum

 1. Vücuda baştan ayağa fayda sağladığı belli bir şey fakat nedense tadını bir türlü sevemedim. Reçelinin yapıldığını ilk kez burda okudum. Reçeli çayından daha güzel olabilir deneyeceğim.

  Yanıtla
 2. Yeni yeni bu marketlerde satılan poşet çaylardan içmeye başladım. Kuşburnu olanı da geçen denedim. Tadı gayet güzel acaba burda anlatılan faydalar o paket ürünlerdekilerden ne derecede sağlanabilir :S

  Yanıtla
 3. Analarımız her hasta olduğumuz da kuşburnu yedirir içirirdi. Demekki bildikleri varmış. Cilt temizliği ve şeker hastaları için yararlı olduğunu bilmiyordum. Sizinde bahsettiğiniz gibi şu soğuk kış aylarında günde bir iki bardak içmek çok yararlı oluyor.

  Yanıtla
 4. Çocuklarım için haftada 3 kere yapıyorum.Çocukların bağışıklığı düşük olduğu için Kuşburnu takviyesi şart.Ayrıca şeker için de faydasının olduğunu öğrendim teşekkürler .

  Yanıtla
 5. Köylerde sürekli olarak topladığımız kuşburnunun bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. Faydalarına bakılırsa uzun süre bu kuşburnuları kullanmamız gerekecek anlaşılan.

  Yanıtla

Yorum yapın