Kuru Üzümün Faydaları

Kuru Üzümün Faydaları

 

Kuru üzümün faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz: Kabızlık, asidoz, kansızlık, ateş ve cinsel bozuklukların tedavisi. Ayrıca kuru üzüm doğal yoldan kilo almak için en sağlıklı yol olarak bilinir. Göz sağlığı, ağız sağlığı ve kemik gelişimine olan olumlu etkisi de gözardı edilemez.

 

Kuru üzüm, kurutulmuş meyveler içinde asla yeri doldurulamaz bir besindir. Bu altın, yeşil, siyah lezzetler neredeyse bütün insanların en sevdiği kuruyemişler arasında olup olup, çocuklar için de mükemmel bir atıştırmalıktır. Kuru üzüm, kültür farklılığı gözetmeksizin tüm dünya mutfaklarında bir şekilde yerini almıştır, özellikle de tatlılarda. Ayrıca kadınlar kuru üzümü yüz tonikleri yaparken kullanırlar. Yüksek enerji vermesi nedeniyle de kampçı ve dağcıların çantasında mutlaka 1 paket bulunur. Kuru üzüm, üzümün kurutulmasıyla elde edilir. Bunun çeşitli yolları vardır. En çok tercih edilen kurutulma şekli güneş altında kurutulmasıdır. Bazı profesyoneller bu iş için kullandıkları özel kurutma makineleri ile kuruturlar. Kurutulma farklılıkları ile kuru üzümün rengi de belirlenir. İçinde bulunan besin değerleri ve sağlığımıza faydaları göz önünde bulundurulursa kuru üzüme, ‘tüketilebilen elmas’ denebilir.

 

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir ?

 • Kabızlık: Lifli yapısı sebebiyle kuru üzüm kabızlığı atlatmanızda yardımcı olur. Bunun sebebi ise kuru üzümün sahip olduğu lifin çözünemeyen yapıda olmasıdır.
 • Kilo Artışı: Kuru üzüm, diğer kuru meyveler gibi sağlıklı yoldan kilo almak için kullanılabilir. İçinde barındırdığı fruktoz ve glukoz sebebiyle inanılmaz bir enerji kaynağıdır. Kuru üzüm atletler ve vücut geliştirme uzmanları tarafından mutlak surette kullanılır. Kuru üzümün buradaki rolü, vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, aminoasitleri ve mineralleri içermesidir. Kuru üzüm ayrıca diğer yiyeceklerden alınan protein, vitamin ve besinleri koruyarak enerjinizin yüksek kalmasına ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Kanser: Kanımızda bulunan polifenolik antioksidan seviyesinin düzenli şekilde yükselmesine kuru üzüm içinde bulunan kataşinler sebep olur. Kuru üzümün içinde bulunan antioksidanlar, vücudumuzda dolaşan toksinleri organlarımızdan ve hücrelerimizden atmamızı sağlar. Ölümcül hastalıkları olan kişilerin kuru üzüm tüketmesi hastalıklarını yavaşlatacaktır.
 • Hipertansiyon: Yıllarca insanlar kuru üzümün kan basıncını düzenlediğine ve kalp sağlığına iyi geldiğine inandılar. Yakın zamanda yapılan çalışmalar tam olarak öyle olmasa da dolaylı olarak iyi geldiğini göstermektedir. Kuru üzüm içinde bulunan yüksek seviyedeki potasyum, kan basıncını düzenler. Yani burada hipertansiyonunuza iyi gelen kuru üzümün içindeki potasyumdur. Herhangi bir potasyum içeren besini tükettiğinizde de hipertansiyonunuza iyi gelecektir.
 • Kansızlık(anemi): Kuru üzüm yüksek oranda demir içerir. Demir ise kansızlık için birebirdir. Ayrıca kuru üzüm tüketmek kan hücrelerinin daha kırmızı olmasına yol açar.
 • Cinsel Bozukluklar: Arginine adlı aminoasidin vücuda girmesini kuru üzüm sağlar. Bu amino asit libidonuzu (Cinsel arzu ve istek) yükseltir ve cinsel olarak uyarılmayı sağlar. Bunun yanında ereksiyon bozukluklarına iyi gelmesi ile de bilinir. Sperm sayısı ve kalitesini arttırarak kısırlık tedavisinde de alternatif olarak kullanılabilir. Ayrıca Hindistan’ da düğün gecelerinde kuru üzüm ile kaynatılmış 1 bardak sütü geline içirmek bir gelenek haline gelmiştir. Cinsel isteksizlik üzerine kurulmuş bu gelenek yıllardır devam etmektedir.


Kuru Üzümün Pek Bilinmeyen Diğer Faydaları: 

Kuru üzümün içinde bulunan lifler vücut sağlığımıza iyi gelir, kolestrol seviyesini dengeler ve kalp sağlığı için çok faydalıdır. Vücutta bulunan istenmeyen bakterileri, bağırsak hastalıklarına neden olan bazı bakterileri ve toksinleri atmanıza yardımcı olur.

Günde 10-20 adet kuru üzüm tüketmek yukarıda sayılan tüm faydaları sağlayacaktır.

“Kuru Üzümün Faydaları” üzerine 5 yorum

 1. Küçükken annem sınavlardan önce kuru üzüm fındık fıstık doldururdu ağzıma 😀 şimdi daha iyi anlıyorum bir bildiği varmış, gerçekten insana enerji veriyor zihnini açıyor. Çok cılız bir çocuk olduğum için annem kilo aldırmak için de bol bol kuru üzüm yediriyordu bana. Hem faydalı hem tadı güzel.

  Yanıtla
 2. Kuru üzüm tam bir şifa kaynağı zaten basbas tv de bağırıyorlar kansere cinsel bozukluklara iyi geliyor her gün düzenli alın diye.Bende tavsiye ederim mutlaka alın.

  Yanıtla
 3. Burda yazılanlar benim için tam tersini ifade ediyor sanki 😛 faydalarınımı zararlarınımı kendime örnek alsam bilemedim. Kuru üzümde sevmem zaten :).

  Yanıtla
 4. Kuru üzüm ve fındık ikilisi benim vazgeçilmezim.
  fındık pahalı olursa yer fıstığıda çok iyi olur.
  Kuru üzüm gerçekten muhteşem bir besin kaynağı.
  Hergün en az 1 avuç tüketilmeli.

  Yanıtla
 5. Herkes yaptı mı bilmiyorum ama Üzüm + Leblebi karışımını umarım yapmadıysanız bu yorumdan sonra yapmalısınız ortaya güzel bir tat çıkmasının dışında görüntü güzelliği de gerçekten harika. Faydalarını da okuyunca iyi ki tüketiyorum diyorum 😀

  Yanıtla

Yorum yapın