Kuru Nanenin Faydaları

Kuru Nanenin Faydaları

Kuru nane tarih boyunca ağız ve nefes temizleyici olarak kullanılmıştır.Nanenin 24 ten fazla türü ve yüzlerce versiyonu vardır. Ayrıca kuru nane yüzyıllardır şifacıların vazgeçilemez tıbbi ürünlerinden biridir.

 

Kuru nane marketlerde karşımıza diş macunu, sakız, nefes temizleyici, şeker gibi şekillerde çıkmaktadır. Aslında hepsinin içinde bulunan madde kuru nanedir. Hepimizin nane ile ilgili bildiği veya aşina olduğu birtakım bilgiler vardır. Ama bu makalemizde kuru nanenin faydalarının aslında bildiklerimizden çok daha fazla olduğunu anlatmaya çalışacağız.

 

Nane Yapraklarının Faydaları:

 

1. Sindirim:

 

Nane, mükemmel bir damak temizleyicisidir. Bu da sindirime yardımcı olur. Ayrıca hazımsızlık çeken mideler için doğal bir yatıştırıcıdır. Mideniz ağrıdığı zaman ilaç içmek yerine 1 bardak nane çayı içmeniz sizi inanılmaz rahatlatacak ve ağrınızı dindirecektir. Ayrıca sıklıkla seyahat eden biri iseniz nane yağı mide bulantınıza ve yolculuk esnasında yaşayacağınız strese iyi gelecektir.

 

Nane aroması ağzımızdaki tükürük bezlerini harekete geçirir. Bazı ağızlarda sindirim enzimleri düzgün çalışmaz, bu da sindirimin düzensiz çalışmasına yol açar. Usta şeflerin mutfaklarında sık sık nane kullanmasının sebebi budur. Çünkü nane sindirimi kolaylaştırır. Bu özelliğinden dolayı da çoğu batı ülkesinde yemeklerden önce damak temizleyici bir meze olarak da servis edilen kuru nane sindirimi kolaylaştırır.

 

2. Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı:

 

Güçlü ve yenileyici aroması ile mide bulantısına en hızlı etki eden bitkilerden biridir. Nane yağından küçük bir nefes almanız bile midenizi rahatlatır. Çoğu insan nane türevlerini ceplerinde taşır. Nanede bulunan balsam özelliği ise burundan alınan bir nefes ile kuvvetli baş ağrılarınıza doğal ve hızlı bir çözüm olacaktır.

 

3. Solunum Rahatsızlıkları ve Öksürük:

 

Nanenin keskin ve güçlü aroması burun tıkanıklarını, bronşları ve ciğerleri rahatlatır. Ayrıca astım ve gribe iyi geldiği de bilinir. Günümüz dünyasında bulunan nane şekerleri kronik öksürüğe iyi gelmekle beraber, nane yaprakları da aynı şekilde çiğnenerek yutulabilir. İşte bütün ağız ve nefes ile ilgili ürünlerde nanenin kullanılmasının sebebi de budur.

 

4. Astım:

 

Düzenli nane kullanımı astım hastalarına önerilir. Rahatlatıcı özelliği ve tıkanıklığı gidermesi ile beraber nefes almayı kolaylaştırır. Çok fazla kuru nane tükenen hastaların belirttiğine göre; fazla nane tüketiminde burun ve boğazların yanmalar gözlenmiştir.

 

5. Göğüs Büyütücü:

 

Çoğu kadın için çocukluk zamanlarında göğüslerinin sağlıklı büyümesi istenen bir durumdur. Düzensiz ve yanlış kullanımda göğüslere ve meme uçlarına zararları oabileceği bilinmelidir. Çalışmalara göre nane yağı, meme çatlaklarına, meme ağrılarına ve göğüslerin beslenmesine fayda sağlamaktadır.

 

6. Depresyon ve Yorgunluk:

 

Kuru nane doğal bir uyarıcıdır. Kuru nane koklamanız, vücudunuzun kendini yenilemesine ve beyin fonksiyonlarının en üst düzeye çıkmasına yardımcı olur. Eğer kendinizi halsiz, endişeli, depresif ya da yorgun hissediyorsanız nane ve nane yağı size yardımcı olacaktır. En popüler kullanım şekli ise yastığınıza bir kaç damla nane yağı damlatmaktır. Bırakın vücudunuz siz uyurken rahatlasın ve siz de güzel bir uyku çekin.

 

Kuru Nane Tüketmek İçin 7 Sebep:

  1. Ağız temizliği
  2. Hızlı ve etkili mide bulantısı kesici
  3. Baş ağrısı giderici
  4. Doğal kilo kontrolü sağlayıcı
  5. Hazımsızlık giderici, sindirimi rahatlatıcı
  6. Hafızayı güçlendirici
  7. Öksürük ve boğaz ağrısı giderici

“Kuru Nanenin Faydaları” üzerine bir yorum

  1. İş yerinde çalışırken çok yoruluyorum ve kuru nanenin bunu önleyici etkisini gördüm deneyeyim dedim hakikatten yorgunluk,sıkıntı hissi vs. hiçbirini bırakmıyor alıp götürüyor mübarek.

    Yanıtla

Yorum yapın