Kuru Eriğin Faydaları

Kuru Erik Faydaları

 

Kuru erik, taze eriğin güneş altında kurutulmasıyla elde edilir. Kösele gibi büyük yapısından dolayı kara üzüm ile karıştırılır. Lifli ve nemli yapısı vücudumuz için faydalı olan besinleri almamıza yardımcı olur. Kuru eriği düzenli olarak kullanmadan önce doktorunuza danışmanız sizin için en sağlıklısı olacaktır. Kuru erik makul bir seviyede lif içerir. Tek seferde 12,4 gramdan (ortalama bir avuç) fazla yememeniz gerekmektedir. Bu miktardan fazla yerseniz haftalarca süren kabızlığa yakalanabilirsiniz.

 

Bunun sebebi, kuru eriğin  lifli yapıda olmasındandır. Bazı insanlar kuru erikten dolayı yakalandığı kabızlığa buğday ve buğday ürünleri tüketerek kurtulmaya çalışır. Fakat buğday ürünleri kullanarak daha fazla soruna yol açmamak için bunun dozunu iyi ayarlamak gerekir. Örnek vermek gerekirse 2011 yılında yayınlanan bir makalede kuru eriğin kabızlıkta buğday liflerinden daha etkili olduğu belirtilmiştir. Kronik kabızlık çeken hastalar günde yarım kase kuru erik tüketerek buğday ürünleri tüketenlere nazaran daha çabuk kabızlıktan kurtulmuşlardır. Yani çok yerseniz kabızlığa sebep olur. Ancak doğru miktarda kullanırsanız kabızlığı tedavi eder.

 

Kuru erik yemek vücudunuzun günlük ihtiyacı olan K vitaminini almanıza yardımcı olur.  1 kase kuru erik, günlük almanız gereken K vitaminini % 129 oranında tek başına sağlar. Ayrıca kuru erik, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

 

2011 yılında ödül almış olan ‘Menopoz Global’ makalesinde belirtilenlere göre; düzenli bir biçimde vücuda K vitamini girmesi, yaşınız ile sağlığınızın doğru orantıda olmasını sağlar, yani kuru eriğin bir nevi genç ve sağlıklı kalmanızı sağladığını söyleyebiliriz. Araştırmalara göre K vitamini eksikliği yaşlı insanlarda daha sıklıkla görülmektedir. K vitamini eksikliği  kemik erimesine (östropoz) sebep olur. Şu andan itibaren haftada 1 bile olsa düzenli olarak kuru erik tüketmeniz ileride karşılaşabileceğiniz bu hastalıkları önlemeye yardımcı olacaktır.

 

K vitamini kadar olmasa da bir kase kuru erik vücudunuzun ihtiyacı olan Potasyumun % 36 sını barındırır. Potasyum, kalp ve kalp ritminizin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kemik sağlığı için de vazgeçilmezdir. Yapılan birçok araştırma kuru eriğin diğer besinlere nazaran göz ardı edilemez potasyum barındırdığını söylemektedir. Günümüzde yapılan araştırmalar ise bunu bilimsel olarak doğrulamaktadır.

 

Kuru eriğin faydaları sadece bununla bitmiyor. Vücudumuzun ömür boyu A vitaminine ihtiyacı vardır. Bir kase kuru erik günlük almanız gereken A vitamininin % 27 si ni barındırır. Bu da şu demektir: Göz sağlığınız için kuru erik yemek mükemmel bir seçimdir. A vitamini gece görüşünüzü arttırır ve korneayı korur. A vitamini bulunan meyveler bağışıklık sistemimizi güçlendirir. 2011 yılında yapılan ‘Vitaminler ve Hormonlar Araştırması’nın raporlarına göre A vitamini,  hücrelerinizin sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

 

6 adet kuru erik ortalama 150 kaloriye denktir. Ortalama küçük bir kasede bulunan kuru erik ise 418 kaloriye denktir. Beslenme ve diyetetik uzmanlarına göre  kuru erikten alacağınız kalori en fazla 100-200 kalori arasında olmalıdır.

 

Faydaları

 1. Sindirim sistemini düzenler.
 2. Kas ve kemik sağlığına çok faydalıdır. Özellikle menopoz sonrası ortaya çıkabilecek olan kemik hastalıklarına karşı etkilidir.
 3. Kalp ve damar hastalıklarına karşı etkilidir.
 4. Kadınlarda östrojen hormonunu düzenler.
 5. Vücudunuzun demir ihtiyacını karşılar. Diğer besinlerden alamadığınız vitaminleri özellikle de A ve K vitaminini almanıza yardımcı olur.
 6. Kanser önleyici etkisi vardır.
 7. Doğal bir antioksidandır
 8. Kan şekerini düzenler
 9. Kilo kontrolü sağlar. İçerdiği lifler bakımından uzun süre tok tutar.
 10. Adet düzenleyicidir.
 11. Zihin ve beden yorgunluğuna iyi gelir.
 12. Dürtülerinizi kontrol altında tutar.

 

“Kuru Eriğin Faydaları” üzerine 3 yorum

 1. Menopoz Global makalesine bende denk gelmiştim çok ilginç bilgiler vardı kuru eriğin pek çok faydası varmış tekrardan bu makaleyi arıyordum sayenzide buldum teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Kuru eriği severim.
  bu yazıda onlarca yararını görünce daha çok sevdim.
  kilo kontrolü bile sağlıyor.
  insanı bir nebze olsun doyuruyor.
  Güzel paylaşım için teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Bu yiyeceğin hiç kilo kontrolünü sağlayacağını düşünmezdim makaleyi okuduktan sonra bir hayli şaşırdım ve bunun gibi tabii farklı faydaları gerçekten güzel bir paylaşım olmuş

  Yanıtla

Yorum yapın