Çavdar Ekmeğinin Faydaları

Çavdar Ekmeğinin Faydaları

Çavdar ekmeği çavdar tahılı unu ile yapılan; bol life sahip ve kalori barındırmayan sağlıklı bir ekmek türüdür. Bu yüzden sağlık ve kilo sorunları olanlar için ideal bir ekmek olarak tüketilmesi önerilmektedir.

 

Çavdar Ekmeğinin Yararları Nelerdir?

 • Kilo Almayı Önler: Vücudun Yağ Dengesini Korur: “Journal of Nutrition” dergisinde yayınlanan bir araştırma neticesinde çavdar ekmeğinin vücut dengesini koruduğu söylenmiştir. Ayrıca vücut içerisinde yağ faaliyetlerinin karın bölgesine yayılmasını ve birikmesini önlemektedir. Yağ birikmez ve böylece kilo problemine karşı oldukça etkili bir yapıya sahiptir.
 • Uzun Bir Süre Açlık Hissedilmez: Çavdar ekmeğini tüketmek doygunluk hissi vermektedir. Bir kişi sağlıklı bir şekilde üretilen çavdar ekmeğinden bir dilim tüketmesi yemek sırasında doyması için yeterli olacaktır.
 • Kan Şekerine İyi Gelir: Özellikle şeker hastalarını ilgilendiren bu durum, çavdar ekmeğinin faydası ile ön plana çıkmaktadır. Çavdar ekmeği uzun süre tokluk hissi vermesinin yanı sıra, zengin bitki lifleri içermesiyle de vücudun kan dolaşımını rahatlatmaktadır.
 • Kolesterol Kontrolü: Bir bayan için önemli unsurdur. Çavdar ekmeği faydalarından birini kanıtlayarak kolesterol seviyesini dengede tutarak sağlığı her açıdan korumaktadır.
 • Kanseri Önler: Göğüs kanserinin etkilerini zayıflatma ve vücut içerisinde tutunmasını önlemektedir. Çavdar ekmeği bunu yaparken bir taraftan vücudun kan dolaşımının etkili bir şekilde devam etmesini ve kalp ritim bozukluğu yaşayan insanların, sorununu da ortadan kaldırmasını sağlar.

 

Çavdar Ekmeğinin Faydaları

 1. Çavdar ekmeği kolesterolü düzenler.
 2. Çavdar ekmeği tüketmek safra kesesi taşlarının oluşumunu önler.
 3. İnsülin hormonunun şeker düzeyini koruyabilmesinde yardımcı olur.
 4. Damar sertliğini önler ve kanın damarlarda daha rahat dolaşabilmesini sağlar.
 5. Bağırsaktaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasına yardımcı olur. Bağırsaklardaki mikropları temizler.
 6. Çavdar ekmeğinin içeriğini oluşturan ligamanlar, kanserden koruyucu bir etkiye sahiptir.

 

Çavdar Tahılı Ununun Faydaları

Çavdar ekmeğinin ana maddesini oluşturan çavdar tahılı unu fayda bakımından beklentileri en yüksek derecede vermektedir. Glisemik indeksi düşük olduğundan açlık hissini azaltan ve tok tutan çavdar tahılı, sindirim sistemi ile bağırsaklarındaki zararlı mikroplar ya da şekeri düzenleyici gibi birçok faydaya sahip bir ekmek çeşididir.

 1. Vücudun kilo almasını engeller.
 2. Yağ birikimini parçalar ve vücuttaki yağ depolanmayı savuşturur.
 3. Şeker hastaları için mükemmel bir ekmek türüdür. Birçok uzman ve doktor tarafından önerilir.
 4. Özellikle normal bir ekmekle doyamayan kişiler, çavdar ekmeğinin 3 dilimiyle rahatlıkla doyabilir.
 5. Sağlık açısından insana gerekli besin, mineral ve vitaminleri sağlar.

 

Çavdar Ekmeğinin Besin Değeri

 1. Yağ Oranı 2,75gr
 2. Kalsiyum 78,5gr
 3. Lif 16gr
 4. Demir 2,9gr
 5. Enerji 247,3’dür.

 

Çavdar Ekmeği İle İlgili Pratik Bilgiler

 1. Tek bir dilim Çavdar ekmeği uzun süre tok hissetmeye yeterlidir.
 2. Yarım ekmek tost yerine, iki dilim çavdar ekmeği tüketmek arasında oldukça fark vardır. İki dilim çavdar ekmeği yarım ekmeğin doyuruculuğundan çok daha fazladır. Ayrıca yağ oranı çok daha azdır.
 3. Sabah öğle ve akşam üzere 3 dilim çavdar ekmeği, normal besin değerlerini fazlasıyla karşılamaktadır.
 4. Çavdar ekmeği kuruyemişlerle tatlandırılabilir ya da karıştırılabilir. Böylece daha güzel bir tat olacak ve doyuruculuk özelliği artacaktır.

 

Çavdar Ekmeğinin Zararları (Yan Etkileri)

 • Demir: Çavdar Ekmeği demir emilimini azaltmaktadır.
 • Nem Durumu: Çavdar ekmeğinin nem oranı yüksektir. Bu yüzden çabuk küflendiği için iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir.
 • Kalsiyum ve Çinko: Demir emilimi dışında kalsiyum ve çinkonun emilimini de azaltmaktadır.
 • Fazla Tüketmek: Çavdar ekmeğini normalden fazla tüketmek epey bir hazımsızlık meydana getirecektir. Çünkü çavdar ekmeği az tüketildiğinde dahi doyum hissi verir. Bu yüzden doyduktan sonra fazla tüketilmemesi sağlık açısından oldukça önemlidir.

“Çavdar Ekmeğinin Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Bende tüketiyorum.kilo verme ameliyatlarında risk ve hayati tehlike var.ama bu ekmekle yavaş yavaş kilo vermek sağlıklı ve yormadan kilo vermek mümkün.

  Yanıtla
 2. Kilo ile başı dertte olan benim için sıkça tüketmem gereken bir madde.Tadı normal ekmeğe göre bence kötü ama ne yapalım almayaydık o kiloları 😀 En güzeli de doyuruyor vallahi.

  Yanıtla

Yorum yapın