Karabiberin Faydaları

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Karabiber dünya mutfaklarında en çok kullanılan baharatlar arasındadır. Öğütülmüş halde veya bütün halde kullanılabilen karabiber vücuda ihtiyacı olan enerjiyi verirken, sindirimi kolaylaştırıyor ve göz sağlığının korunması başta olmak üzere vücuda bir çok fayda sağlıyor.

 

Karabiberin Faydaları 

 • Karabiberin Sağlığa Faydaları: Kış ve sonbahar aylarında sıkça tüketilen karabiber kış hastalıklarından bünyemizi korur. Mineral değeri yüksek olan karabiberi sadece lezzetinden dolayı değil sağlığımıza olan faydasından dolayı da sıkça tüketmeliyiz. İçeriğinde A ve C vitaminleri demir, potasyum, manganez, demir lifleri ve bolca mineral bulunur.
 • Karabiberin Gözlere Faydası: A vitaminin göz sağlığına etkisi biliyoruz. Karabiberde A vitamini zengini olduğu için gözlere ve göz çevresinde oluşan alerjilere faydalıdır.
 • Antibiyotik: Zengin C vitamini içeren karabiber antibiyotik etkilidir. Serbest radikallerin vücutta dolaşımını engelleyerek hastalıklara karşı bünyeye kalkan oluşturur.
 • Vücuda Enerji Verir: İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde vücuda zindelik katarak enerjik olmanızı sağlar. Her sabah sütün içine ekleyeceğiniz karabiber enerjinizi arttırırken metabolizmanızı da harekete geçirir.
 • Karabiberin Sindirime Faydaları: Sindirim sistemini koruyan karabiber sindirimde oluşabilecek rahatsızlıkları da önlemektedir. Sindirimin hızlanmasını sağlayan karabiberi her yemekte kullanabilirsiniz. Mide ve bağırsak sorunlarında da etkilidir.
 • Bakteri Enfeksiyonlarına İyi Gelir: Bakterilerin vücutta oluşturduğu yaraların iyileşmesinde etkili olan karabiber sindirim sisteminde oluşabilecek sorunları da önler.
 • Sigarayı Bırakmada Yardımcı: Karabiberi zerdeçal ile karıştırarak tükettiğinizde sigarayı bırakmanızı kolaylaştırır. Sağlık uzmanları tarafından sigarayı bırakmak isteyen kişilere özellikle tavsiye edilir.
 • Karabiber Kanserden Korur: Antibiyotik ve antioksidan özelliklere sahip olan karabiber kanserle mücadele eder. Kansere neden olan serbest radikallere karşı vücudu koruyarak kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.
 • Metabolizmayı Hareketlendirir: Metabolizmanın hızlanmasını ve harekete geçmesini sağlayan karabiber karın yağlarından kurtulmada faydalıdır. Obezite rahatsızlığında önemli bir yere sahip olan karabiberi gün aşırı tüketmekte fayda var.
 • Karabiberin Cilde Faydaları: Cildin zarar gördüğü serbest radikaller karabiber sayesinde vücuttan atılır. Bunun sonucunda cilt yenilenerek kırışıklık ve benzeri cilt sorunları zamanla giderilir.
 • Karabiberin Saçlara Faydaları: Saç diplerinde görülen kepeklenme probleminin giderilmesinde oldukça etkili olan karabiber saçların dökülmesini de yavaşlatarak azaltır.
 • Stresi Önler: Stresle mücadele edebilen bileşimlere sahip karabiber ruhsal açıdan oluşan gerginlikleri önler.

 

Karabiberin Diğer Yararları

 1. Midenin ısınmasını sağlar.
 2. Yiyeceklere baharat olarak tat verir.
 3. İştahın açılmasında etkilidir.
 4. Sinirlerin daha güçlü olmasını sağlar.
 5. Kişiye enerji verir.
 6. Hazmın daha kolay olmasını sağlar.
 7. Şeker hastalığının ilerlemesini engelleyicidir.
 8. Bağırsak ve midede oluşan mikropların giderilmesine yardımcıdır.
 9. Ödem attırır.

 

Karabiberin Zararları

 1. Çok fazla tüketilen karabiber midede yanmaya neden olur.
 2. Çocukların karabiber tüketmesi sakıncalıdır.
 3. Gastrit gibi mide rahatsızlıkları bulunanlar karabiber tüketiminden uzak durmalıdırlar.
 4. Cildi kurutan karabiber tüketiminden sonra bol su içilmelidir.

 

“Karabiberin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Menemenin yanında çok güzel giden canımsı. Yazıda şekeri ilerletmesini engellediği ve enerji verdiği gibi güzel faydalarıyla karşılaştım demek ki boşuna aşk yaşamıyoruz karabiber le 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın