Kivi ve kivi suyunun faydaları

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Olarak Faydası: Kivi, antioksidan özelliği göstermesi sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Bununla birlikte vücut direncini arttırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kivi tüketimi desteklenir. Soğuk algınlığından koruma açısından da fayda sağlayan kivi, kanser riskini de büyük ölçüde azaltır.

Sindirim Sistemi İçin Faydası: Kivi, içerdiği yüksek lif oranı ile sindirim sisteminin rahatlamasını ve düzene girmesini sağlar. Aynı zamanda mide kaslarını rahatlatması ve mide asidinin dengelenmesi için de etki etmektedir.

Kan Basıncı İçin Faydası: İçerdiği mineraller sayesinde kan basıncını dengeye sokar ve kalp krizi riskini yüksek derecede azaltır. Kalp ve damar yolları sağlığı için kivi çok faydalıdır.

DNA Hücreleri İçin Faydası: Antioksidan özelliği sayesinde aynı zamanda DNA hücrelerinin korunması ve yeni kalması için de kivi çok fayda sağlar.

Diyabet Hastaları İçin Faydası: Tadından dolayı tereddüt edilse de, kivi şeker hastaları açısından risk grubunda olmayan bir meyvedir ve kan şekerinin yükselmesine neden olmaz.

Göz Sağlığı İçin Faydası: Gözün görme kayıpları yaşama riskini yüksek oranda azaltan kivi, göz sağlığının korunması için de çok etkilidir. Özellikle yetişkinlerde görülen göz rahatsızlıkları için fayda sağlayacaktır.

Zayıflamak İçin Faydası: Yüksek oranda lif içerdiği için kivinin aynı zamanda uzun süre tok tutucu bir özelliği vardır. Bu nedenle de diyet yapanlar bol miktarda kivi tüketebilir.

Solunum Yolları İçin Faydası: Akciğerlere çok iyi gelmesi özelliği ile de dikkat çeken kivi, solunum yolu problemleri için iyileştirici etki sağlar.

Cilt İçin Faydası: Antioksidan özelliği cilt için de fayda sağlar. Cildin yenilenmesi, temizlenmesi ve sıkılaşması için etki eden kivinin, birçok bakım ürünü içerisinde kullanıldığı da bilinmektedir.

Kivinin Faydaları Kısaca

– Antioksidan özellik gösterir.
– Vücut direncini arttırır.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Sindirim sistemini rahatlatır.
– Mide asidini dengeler.
– Kan basıncını dengeler ve kalbi korur.
– DNA hücrelerini korur.
– Diyabet hastalarına iyi gelir.
– Göz sağlığını korur.
– Solunum yollarını korur.
– Uzun süre tok tutar.
– Cildi temizler ve genç kalmasını sağlar.

Kivi Suyunun Faydaları

Kivinin sağladığı birçok faydayı kivi suyu da sağlar. Ancak mutlaka doğal kivi suyu tükettiğimize emin olmamız gerekir. Saç ve cilt sağlığı açısından özellikle faydası olan kivi suyu, saç tellerinin daha parlak görünmesine etki eder. Ayrıca kivi suyu cilde sürülerek de etki etmesi için kullanılabilir. Taze kivi suyu bulmaya özen göstermek ve sadece doğal olanları tercih etmek gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir fayda sağlamamanın ötesinde, zararları dahi olabilir.

Kivinin Zararları

Kivinin zararları olmamakla birlikte, aşırı tüketim sonucu bazı yan etkiler meydana gelebilir. Çok kivi yemek kimi bireylerde ishale neden olurken, bazı bireylerde de kabızlık sorununu beraberinde getirir. Ender rastlanan durumlardan birisi de, ciltte kaşınma ve kızarıklıklardır. Bunun için de uzman görüşü alınmalı ve yeterli miktarda tüketmeye de özen göstermelidir. Ayrıca hamilelikte kivi tüketimi konusunda doktorlarına danışması gerekmektedir. Yine çok nadir de olsa, bazı aşırı tüketimler sonucu dudak ve dil bölgesinde şişlikler oluştuğu bilinmektedir.

“Kivi ve kivi suyunun faydaları” üzerine bir yorum

  1. Ciltte kaşınma ve kızarıklık dedin beni benden aldın faydalari.com 🙂 Ama yeni aldığım meyve sıkacağına bir tane atmayı düşünüyorum kesinlikle. Yazı için teşekkürler.

    Yanıtla

Yorum yapın