Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Genellikle rahatlatıcı ve sakinleştirici olarak bilinen papatya, farklı birçok yararı ile de en değerli bitkiler arasında gelmektedir. İltihaplı ciltler üzerinde oldukça etkili olabilen papatyanın suyu ayrıca soğuk algınlığı gibi kış mevsimi hastalıkları için de iyi bir tedavi seçeneği olabilir. Kozmetik alanında kullanılan pek çok bakım maskesinin içeriğinde yer alan papatya suyu, günümüzde kadınlar tarafından saç rengini açma amacıyla da sık sık tercih edilmektedir. Buna göre papatya suyu saça nasıl uygulanır diye merak eden hanımlara en doğru uygulama yöntemlerinden söz edilebilir.

Papatya Suyunu Hazırlama Yöntemi

Papatya suyunu hazırlamak için gereken temel malzeme olan papatya, kurutulmuş olarak aktarlardan temin edilebilmektedir. Ancak kurutulmuş papatya bulamayan kişilere taze papatyaları alarak güneş altında kurutabilecekleri ya da papatya çayı poşetleri içerisindeki papatyalardan da faydalanabilecekleri söylenebilir.

Papatya suyunu hazırlayabilmek içinse 10 ila 15 kurutulmuş papatya çiçeğinin ya da 8 papatyalı çay poşetinin küçük bir tencere içerisine atıldıktan sonra üstünü geçecek kadar su dökülmesi ve kaynayana kadar karıştırılması yeterlidir. Daha sonra altı kapatılan karışım 15 dakika bekletildikten sonra saçlar için kullanıma hazır hale gelir.

Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanmalıdır?

Papatya suyu saça nasıl uygulanır diyen kişilere bu kürü saçlarında kullanabilmek amacıyla 3 farklı yöntemden dilediklerini tercih edebilecekleri söylenebilir. İlk yöntem saç sağlığına oldukça fazla katkısı bulunan bir tür bakım kürü olarak açıklanabilirken ikinci yöntem ise papatya suyunu günlük kullanılan şampuana eklemek ve son yöntem de papatya suyunu durulama suyu olarak tercih etmektir.

  • Papatya Suyunu Saç Bakım Kürü Olarak Kullanmak

Papatya suyu saça nasıl uygulanır diyenlere önerilebilecek ilk yöntem olan papatya sulu bakım küründe öncelikle bir kâse papatya suyu alınmalı ve içerisine 1 çay kaşığı ölçüsünde lavanta yağı eklenerek iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra aynı karışım içerisine 4 yemek kaşığı kadar sade doğal yoğurt eklenmeli ve yeniden karıştırılmalıdır. Orta yoğunlukta bir karışım haline gelen papatya suyu kürü daha sonra saç köklerinden başlanarak saç uçlarına kadar eşit şekilde dağıtılmalı ve 30 dakika boyunca saçta bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır. Arzu edilmesi halinde bu kürün ardından saça nemlendirici bir maske de uygulanabilmektedir.

  • Papatya Suyunu Şampuana Ekleyerek Kullanmak

Papatya suyu saça nasıl uygulanır diyen kişilere bir diğer yöntem olan şampuana katma metodundan da söz edilebilir. Bunun için de gündelik olarak kullanılan şampuan içerisine dökülebilecek olan papatya suyu ile saç renginin açılması mümkün olabilir. Bu yöntemde 1 şişe şampuan için 5-6 kaşık ölçüsünde papatya suyu eklemek yeterli gelmekte ve özellikle doğal bebek şampuanları bu konuda oldukça etkili olabilmektedir.

  • Papatya Suyunu Durulama Suyu Olarak Kullanmak

Papatya suyu saça nasıl uygulanır diyenlere son olarak durulama suyu metodundan bahsedilebilir. Bunun için de saçların şampuanlanmasının ardından 4 birim durulama suyu için 1 birim papatya suyu şeklinde bir karışım hazırlanabilir ve duş sonrasında saçlar bu karışım ile durulanabilir. Söz konusu karışımın özellikle yaz aylarında uygulanması ve durulama işleminin ardından güneşe çıkılması saç renginin çok daha hızlı bir şekilde açılmasına imkân verebilecektir.

Papatya Suyu Saça Zararlı mı?

Papatya suyu saça nasıl uygulanır sorusuna verilen yanıtlardan sonra bu suyun saç için herhangi bir zararı olup olmadığını merak edenlere de bilinen hiçbir yan etkisi bulunmadığından söz edilebilir. Ancak yine de papatya suyunun aşırı kullanımı saçlarda istenmeyen renk açılmalarına neden olabileceği için saçların kontrol edilerek ton ton açılması daha mantıklı bir karar olabilir.

Yorum yapın