Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Mercimekler, mercek şekilli taneleri olan bir bakliyat türüdür. Mercimeklerin rengi beyaz, turuncu v eve yeşilden kahverengi ve siyaha kadar birçok çeşitlilik gösterir. Kırmızı mercimek bu baklagiller grubunun içindeki en iyi lezzete sahip olan ve en kolay pişen mercimek türüdür. Protein kaynağı olan kırmızı mercimek beslenme uzmanları tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir. Özellikle yakın Doğu’da yetişir ve neolitik dönemden bu yana yüzyıllardır pişirilmektedir.

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Protein: Kırmızı mercimek muhteşem bir protein kaynağıdır. Kırmız mercimekteki kalorinin yaklaşık %26’sı proteinlerden gelmektedir. Bu oranla soya fasulyesi ve kenevire yakındır. 1 kâse kırmızı mercimek vücudun günlük protein ihtiyacının %40’ını tek başına karşılar ve sadece 230 kaloriye sahiptir.

Demir: Vejeteryanlar için diğer bir problem de beslenme düzenlerinde yeterince demir alamamalarıdır. Kırmızı mercimek vücuda demir depolamasının yanında başka herhangi bir yağ veya kolesterol taşımadığı için vejeteryanlar için muhteşem bir demir kaynağı olmaktadır. Ayrıca hamile veya adet gören kadınlar, süt emziren anneler ve çocukların yeterli miktarda demir alması gerektiğinden bu bakliyat türü onlar için ideal olmaktadır.

Lif: Kırmızı mercimek lif bakımından çok zengin bir sebzedir ve kırmızı mercimeğin bu yüksek lif içeriği daha az yiyecekle tok hissettirir. Metabolizma kırmızı mercimeği çok yavaş yaktığı için kan şekeri seviyesini dengede tutar.

Kan Şekerini Dengede Tutar: Kırmızı mercimekte bulunan lifler kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur ve vücuda sürekli olarak enerji sağlar. Bu özellikle hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) ve şeker hastaları için önemlidir. Kırmızı mercimek ayrıca içerisindeki lifler sayesinde kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesinde etkilidir.

Antioksidan: Kırmızı mercimek antioksidan özellikler içermektedir. Bu antioksidanlar çay, kırmızı şarap ve diğer yiyeceklerde bulunanlara benzerler.

Mineral ve Vitaminler: Kırmızı mercimek içerisinde çok önemli mineral ve vitaminler barındırmaktadır. Bunlardan bazıları molibden, manganez, demir, fosfor, bakır ve potasyumdur.

Kalp Sağlığı: Kırmızı mercimekte life ek olarak magnezyum ve folik asit bulunur ve bunlar sayesinde kalp sağlığı için çok önemli bir besin maddesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir