Keçiboynuzu Tozunun Faydaları

Keçiboynuzu Tozunun Faydaları

Keçiboynuzu tozu çoğu hastalığa karşı bitkisel çözüm adı altında kullanılmaktadır. Keçiboynuzundan elde edilen keçiboynuzu tozu çikolatadan elde ettiğiniz şekeri size vermektedir. Bir kaşık keçiboynuzunun içeriğinde yaklaşık olarak 25 kalori ve 6 gram kadar karbonhidrat bulunmaktadır.

 

Keçiboynuzu Tozunun Faydaları

 • Keçiboynuzu Tozu Alerji Oluşumunu ve Virüsü Engelliyor: Keçiboynuzunun içerisinde bulunan gallik asit vücut içerisinde bakteri ve virüslere karşı antiseptik etki yapmaktadır. Keçiboynuzu tozu bu özelliği ile alerji oluşumuna engel olmaktadır.
 • E Vitamini, Kalsiyum ve Fosfor İhtiyacınızı Keçiboynuzu Tozu İle Karşılayın: Keçiboynuzunun içerisinde bulunan yüksek E vitamini ile vücudunuzun E vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda kalsiyum ve fosfor ihtiyacınızı da keçiboynuzu tozundan alabilirsiniz. Bunun için günde 2 kaşık keçiboynuzu tozu tüketmeniz yeterli olacaktır.
 • Keçiboynuzu Tozu Kullanarak Kafeinden Kaçının: Gün içerisinde çok fazla kahve tüketiyorsanız, kahve ve kahvenin içerisindeki kafeini kullanmak yerine keçiboynuzu tozunu kullanabilirsiniz. Keçiboynuzu tozunu kullandığınız zaman kafein ihtiyacından kaçmanıza yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda keçiboynuzu tozunu kullanarak kolesterolünüzün düşmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Bağırsak Enfeksiyonuna Karşı Keçiboynuzu Tozu: Bağırsak enfeksiyonu yoluyla ortaya çıkan ve çoğu zaman ağrılı, ateşli olan ishali kesmenin bir yolu da keçiboynuzu tozunu kullanmaktır.
 • Karaciğerinize En Büyük Fayda Keçiboynuzu Tozundan Geliyor: Vücudun en önemli organlarından bir tanesi karaciğerdir. Karaciğerinizi korumanın pek çok yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de keçiboynuzu tozu tüketmektir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre karaciğere en çok fayda gösteren bitkilerden bir tanesi keçiboynuzu tozudur. Karaciğerinizi seviyorsanız bu tozu abartmadan tüketmelisiniz.
 • Hamurlu Besinler Yaparken Keçiboynuzu Tozu Kullanın: Hamurla yaptığınız besinlerin içerisine şeker kullanmanız pek yararlı değildir. Bu nedenle hamurun içerisine bir ya da iki kaşık kadar keçiboynuzu tozu eklemelisiniz. Keçiboynuzu tozunu kullanarak çeşitli pasta ya da kekler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kekin ya da pastanın üzerine dökülen krema ve meyve jölelerinin içerisine de keçiboynuzu tozu ekleyebilirsiniz.

 

Keçiboynuzu Tozunun Diğer Faydaları

Keçi boynuzunun faydalarına ek olarak tozunun da aşağıdaki yararlarından söz edilebilir.

 1. Keçiboynuzu tozu kullanıldığı takdirde cinsel gücü arttırmaktadır.
 2. Keçiboynuzu tozundan elde edilen pekmezle sperm sayınızı arttırabilirsiniz.
 3. Keçiboynuzu tozu nefes darlığına şifa olmaktadır.
 4. İçerisinde kafein olmadığı için tansiyon hastaları rahatlıkla tüketebilir.
 5. Kalsiyum açısından zengindir.
 6. Karaciğere iyi gelen şifalı bitkiler arasındadır.
 7. İshal kesici özelliği bulunur.
 8. Süt ürünleri tüketemeyenler için keçiboynuzu tozu iyi bir alternatiftir.
 9. Kakaoya alerjisi olanlar için bu toz tercih edilir.
 10. Doğal yoldan doping görevi görür.

 

Keçiboynuzu Tozu Nasıl Kullanılır?

Görünüş olarak kakaoya benzer fakat tadı farklıdır. Tatlı ve pasta yapımında eskilerden beri tercih edilen keçiboynuzu tozu lif ve kalsiyum açısından kakaodan daha faydalıdır. Az kalorisi ve düşük yağ oranı bulunur.

“Keçiboynuzu Tozunun Faydaları” üzerine 9 yorum

 1. süt ve yogurtta demir yoktur.aksine demir içeren yiyeceklerdeki demirin emilimini süt ,yoğurt ve ayran engeller.

  Yanıtla
 2. Sut yada yogurtla tuketirseniz keciboynuzun etkisini yok etmis olursunuz sut ve yogurttada demir var kecibboynuzuyla birlestiginde etkilesimini yok edersiniz suyla yada c vtamini portakl suyuyla tuketrseniz etkisini arttirmis olursunuz ..

  Yanıtla
  • süt ve yogurtta demir yoktur.aksine demir içeren yiyeceklerdeki demirin emilimini süt ,yoğurt ve ayran engeller.

   Yanıtla
 3. Merhaba keci boynuzu tozu ile normal paket sut yada dogal keçi boynuzu sütünden birini karıştırıp icersek boyumuz uzar mi

  Yanıtla
 4. Alerjik reaksiyon kapmışsanız veya kalsiyum fosfor vs. eksikse mutlaka almanız gerekli tadını garip bulabilirsiniz ama sağlığa olan katkılarını düşünüp tadına aldırış etmeyin derim 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın