Yanığa Ne İyi Gelir?

Cildiniz sıcak bir şeyle temas ettiğinde, ilk düşünceniz acıyı yatıştırmak ve hasarı önlemek için yanıklara ne koyacağınız olabilir. Evde bulunan bir çok malzeme yanıklar için hızlı bir şekilde rahatlama sağlayan tedavilere dönüşübilir.

Evde yapılabilecek yanık tedavileri nelerdir?

1.Buz

Yanığa ne iyi gelir, ne iyi gelmez sorusunun ilk cevabı buz iyi gelmezdir. Buz, cilde kan akışını kısıtlayabilir ve dokuya daha fazla zarar verebilir. Bunun yerine yanmış bölgeyi derhal akan soğuk suyun altına koyun, bu da yaralanmanın yayılmasına yardımcı olur ve mümkünse en az 20 dakika orada kalır.

2.Aloe vera

Aloe vera, muhtemelen yanıklar için en çok bilinen ev ilaçlarıdan biridir. Ağrı ve iltihabı durduracak, şişliği azaltacak ve cildin büyümesini ve onarımını teşvik edecektir.

3. Diş macunu

Yanık tedavisinde en etkili ve en bilinen yöntemlerden biri de diş macunu uygulamasıdır. Yanık bölgeyi öncelikle soğuk su altında turun. Sonrasında kağıt havlu ile kurulayın ve üzerine ince bir tabaka olacak şekilde diş macunu sürün.

4. Vanilya

Küçük yanıklar için vanilya ekstraktına mükemmel bir çözümdür. Yanmış cilde nazikçe vanilya sürmek için pamuklu çubuk kullanın. Alkolün vanilya ekstraktında buharlaşması, yanmayı soğutarak ağrıyı hafifletir.

5.Siyah çay poşetleri

Siyah çay, yanıklardan ısı çeken ve yanıkları daha az ağrılı hale getiren tannik asit içerir. Demlenmiş ve dinlendirilmiş yani ıslak siyah çay poşetlerini soğutun. Sonrasında yanık yerlerin üzerine yerleştirin. Bu poşetleri gazlı bez yardımı ile tutabilirsiniz.

6. Sirke

Beyaz sirke; asetik asit ve  aspirin, ağrı, kaşıntı ve yanık iltihabı rahatlatmaya yardımcı bir bileşen içerir. Aynı zamanda antiseptik ve büzücüdür, bu yüzden yanığınızın enfekte olmamasını sağlar. Sirke ayrıca yanıktan ısı çekerek, doğal olarak donuk acıya yardımcı olur. Yatıştırıcı bir kompres oluşturmak için kağıt havluları seyreltilmiş sirkeye daldırın veya sirke ile ıslatılmış pamuklu çubukları kullanın.

7.Bal

Ünlü bir boğaz ağrısı çözümü olan bal, yanığınızın enfekte olmasını önlemeye yardımcı olan doğal bir antibiyotiktir. Bakteri için uygun olmayan doğal bir pH dengesine sahiptir, bu yüzden sürülerek yani topikal olarak uygulandığında, mevcut herhangi bir bakteriyi veya deride kalan enfeksiyonu da öldürebilir. Bal yanığı yakacak, ağrıyı dindirecek ve cildin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

8.Süt

Sütün içerdiği yağ ve protein içeriği yanmayı yatıştırır ve iyileşmeyi destekler. Hızlı etki için 15 dakika boyunca süt uygulaması yapın. Tam yağlı süt  veya tam yağlı yoğurt, yanmış cildinizi serinletir ve nemlendirir.

9.Yulaf ezmesi

Enflamasyonu (iltihaplanma) azaltmak için cilt yatıştırıcı özellikleriyle yulaf, iyileşen bir yanığın nasıl tedavi edileceği konusunda en yararlı çözüm olabilir. Banyo suyuna bir bardak yulaf ekleyin. 20 dakika bekleyin.

Daha küçük tahrişler için, küçük bir kase suya biraz yulaf ekleyin ve etkilenen bölgeye uygulayın. Cildinizi kurulayın, böylece yulafın ince bir tabakası kalır ve kaşıntıyı daha da azaltır. Daha fazla rahatlama için, bazı kabartma tozlarını banyo suyuna atın. Soda bikarbonat cilt iltihabını yatıştırmaya yardımcı olur.

10.Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı cilt iyileştirici E vitamininin mükemmel bir kaynağıdır. Aynı zamanda anti-fungal ve anti-bakteriyel olan yağ asitlerini de içerir. Bu da yanığınızın enfekte olmamasını sağlar. Bir yanık cildinize kötü bir iz bırakmışsa hindistancevizi yağına limon suyu ekleyerek bölgeye masaj yapabilirsiniz. Limon suyunun asidik özellikleri, hindistan cevizi yağı ile iyileşmesine yardımcı olurken, yaraların hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

11.Lavanta Yağı

Fransız bir kimyager 1900’lü yılların başında lavanta yağının iyileştirici gücünü keşfetti. Bir laboratuar kazasında elini ciddi bir şekilde yaktığında ve elini lavanta esansiyel yağının içine soktu. Yağ ağrıyı hafifletti ve yanıkları hızla iyileşti.

Yanıklar için lavanta yağını;

1 çay kaşığı saf lavanta esansiyel yağını bir buğulama şişesinde yaklaşık 2 damla suyla karıştırın. Sonra etkilenen bölgeye uygulayın.

12. E ve C vitaminleri

C vitamini soğuk algınlığına faydalı olduğu gibi cildin iyileşmesine de aynı şekilde faydalıdır. C vitamini yara iyileşmesini ve yeni ciltler için temel madde olan kolajen üretimini destekler. E vitamini, cildinizi onarmaya ve korumanıza yardımcı olan bir antioksidandır. İyileştirme sürecini hızlandırmak için, yanıklar için C ve E vitaminleri açısından zengin yiyecekler yemek de faydalıdır.

E ve C vitamini kapsüllerini kırarak yanık bölgesine uygulamak da yanık sonrası iyileşme sürecini hızlandırır.

Kaynak : https://www.rd.com/health/conditions/home-remedies-for-burns/

Yorum yapın