Kaymağın Faydaları

Kaymak ya da bir diğer adıyla süt kaymağı, sütte bulunan yağın yoğunlaştırılmasıyla elde edilmektedir ve son derece lezzetli bir süt ürünü olmasıyla birlikte insan vücuduna çok fazla faydası bulunur. Kaymağın yapımında kullanılan süt, kaymağın tadını belirlemekte ve de bu sayede her kaymağın kendine özgü bir tadı olmaktadır. Ülkemizde genellikle iki çeşit kaymak üretilir. Bunlardan ilki inek sütü kullanılarak yapılmakta olan normal kaymaktır, diğeriyse manda sütü kullanılarak yapılmakta Afyon Kaymağı olarak da bilinen kaymak türüdür. Ancak bunların ikisi de yalnızca kaymak olarak adlandırılmaktadır.

 

Türkiye gıda kodeksi krema ve kaymak kurumunun tebliğ etmiş olduğu bilgiler ışığında; normal bir kaymağın ideal süt yağı oranını, ağırlık olarak en az %60 olarak belirlenmiştir. Afyon kaymağı yalnızca manda sütünün tekniklerine göre uygun olan ısıl işlemlerden geçirilir. Yani açıklayacak olursak, 92 derecen az bir sıcaklıkta iki dakika boyunca bu işlem uygulanır.

Daha sonrasında tekniklerine uygun olacak bir şekilde soğutularak kaymak elde edilir. Bu sebeple Afyon kaymağı da tıpkı normal kaymaklar gibi ağırlığınca en az %60 süt yağı oranı içermesi gerekmektedir. Genel anlamda klasik yöntemler ışığında hazırlanmış olan kaymaklar ülkemizde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi konumundadır.

Bu kaymaklar ülkemizin her bölgesinde kahvaltılık olarak tüketilmekte ve çok sayıda satış noktalarında tüketiciye sunulmaktadır. Afyon kaymağı Afyonkarahisar iline özgü olan bir kaymak çeşididir ve sadece manda sütü kullanılarak üretilmektedir.

Afyon kaymağı ülkemizde fazlasıyla meşhurdur ancak biraz sıkıntılı bir kaymak türüdür. Bunun nedeniyse raf ömrünün çok kısa sürmesidir. Farklı depolama ve paketleme işlemleri uygulayarak raf ömrü uzatılabilinir. Bu süre zarfında normal buzdolabı koşuların da hesaplanırsa beş günü geçmemesi ve yalnızca kış aylarında maksimum yedi gün sürmesi gerekmektedir.

 

Kaymağın faydaları

Kaymak özellikle de cilt sağlığı için çok faydalıdır. Cilt sağlığınızı umursuyorsanız bildiğiniz diğer bütün yöntemleri boş verin. Şimdi kısaca kaymağın faydalarını bakalım.

Şişkinlik giderici: Süt kaymağı özellikle vücudumuzda oluşan şişkinlikler adına oldukça ideal bir çözüm yoludur. Genel anlamda kulakta ve ağız da oluşmakta olan şişkinler başta olmakla beraber vücudumuzun neresinde olursa olsun şişkinlikleri yok etmektedir. Bunun adına yapmanız gereken şey şişkinlik oluşturan yere kaymağı kalın bir tabaka biçiminde krem gibi sürmektir. Bu işlemi yapın ve 20 dakika bekleyin ardından da ılık bir suyla iyice yıkayın.

Güç Verir: Kaymaklar insanların vücuduna inanılmaz derecede kuvvet yüklemektedir. Bu etkiyi yükseltme adına, içerisine bir miktar bal ya da hurma koyabilirsiniz. Bu nedenle gün içinde size gerekli olacak olan enerjiyi depolamış olursunuz.

Diş çıkaran çocuklara iyi gelir: Kaymaklar yeni diş çıkaracak olan çocukların çok daha hızlı bir şekilde diş çıkarmasına yardımcı olur. Bunun adına yapmanız gereken tek şey kaymağı çocuğun dişlerine sürmektir. Bu sürme işlemi düzenli bir şekilde gerçekleştirdiğiniz zaman çocuklarınızın çok daha erken diş çıkarmaya başlarlar. Bunun nedeni kaymağın tıpkı yoğurtlar gibi bakterilerle savaşır ve diş sağlığına son derece önemli katkılarda bulunur.

Midenizi düzeltir: Kaymaklar mide ve sindirim sistemi adına oldukça önemlidir. Bir miktar balla karıştırarak düzenli olarak tüketim yapılması halinde gıdaların hazmedilmesi kolaylaşmakta ve böylece mide doğal dengesine kavuşmuş olur. Ayrıca bununla birlikte kaymağı çam balı ya da kekik karıştırarak düzenli olarak tüketmeniz halinde gastrit ve mide ülseri gibi hastalıklara yakalanmaz ihtimaliniz düşer. Bu işlemleri aç karına yapmanız çok daha etkili olur.

Yara kremi: Kaymaklar doğal bir bir yara kremi konumundadır. Balla karıştırarak yara olan bölgeye sürmeniz yeterlidir. Bu işlem sonucunda deride oluşmuş olan yaraların çok daha çabuk iyileşmesini sağlamış olursunuz. Bununla birlikte yaradan ötürü oluşmuş olan ağrıları da hafifletecektir.

 

Yorum yapın