Kil Maskesinin Faydaları

Kil maskesi fazla yağ üretimini engelleyerek cilt için müthiş bir seçenek sunar. Dahası gün boyunca biriken kirleri emer, gözenekleri temizler ve cilde pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Kil maskesinin temel fonksiyonu doğal sebumu içine çekmesi ve cildi kuru ve pürüzsüz hale getirmesidir. Düzenli bir biçimde kil maskesi kullanarak cildin sirkülasyonu artırılabilir, ölü deri hücreleri giderilir ve cilde sağlıklı bir parlaklık verir. Kozmetik maskeler değişik renk ve mineral içeriklerde olabilir. Diğer kozmetik ürünler gibi alıcılar ciltlerinde uygun bir kil maskesi seçmelidirler.

Kil yüzyıllardır birçok kültürde tıbbi ve kozmetik amaçlarla kullanılmaktadır. Günümüzde ise kil maskesi, özellikle sivilce ve kabarcık gibi cilt problemlerinin en etkili tedavi yöntemi olarak müşteri toplamaktadır. Buna birlikte kil maskeleri, cilde kan akışını hızlandırır ve ölü deri hücrelerini yok ederken aynı zamanda aşırı yağları, kirli hücreler ve toksinleri ciltten atmaya yardımcı olur.

Kilin Maskesinin Faydaları

Cildi Dinlendirir ve İyileştirir:Su ile karıştırılmış kil harici olarak kesiklerin, berelenmelerin, böcek ısırmalarının, arı sokmasının, çıbanların, döküntülerin, ağrılı eklemlerin ve yanıkların üzerine sürülen lapa olarak uygulanabilir. Kil lapasını uygulamak için etkilenmiş bölgeye kalın bir tabaka konulur. Gri kilin muazzam bir cazibesi vardır. Özellikle yanıklara ve yüz gibi hassas bölgelere uygulanırken tamamen kurumadan önce yıkanarak çıkarılmalıdır.

Güzel Bir Cilt İçin Kullanılır:Kil maskesi gözenekleri küçültür, cildi sıkılaştırır ve renklendirir, pisliği temizler, ölü deri hücrelerini yeniler ve cildin iyi görünmesini sağlar. Ayrıca boyutunu küçültmek ve iltihaplarını azaltmak ve onlardan daha hızlı kurtulmak için sivilcelerin üzerine direk olarak uygulanır.

Kil Çeşitleri

Bentonit gibi belirli kil türleri mineral eksikliklerini gidermek ve vücudu zehirden arındırmak için kullanılır. Yüz maskesi ve vücut maskesi olarak kullanılan birçok değişik kil çeşidi bulunmaktadır. Kilin yeşil, gri, kırmızı ve beyaz gibi farklı renkleri ve yapıları vardır. Kilin rengi kilin mineral içeriğine bağlıdır ve yapısı kalitelisinden kalitesizine göre değişir.

Bentonit (Gri) Kil:Bentonit kili volkanik kül çökeltilerinden oluşur ve aktif kil olarak bilinmektedir. 70’ten fazla mineral içerir. Kil mineral eksikliklerini gidermek için kullanılırken bentonit kili ayrıca birçok deri hastalığının tedavisinde kullanılır.Cilt faydaları için çok popüler ve çok iyi emme kapasitesi sayesinde yağlı ciltler için çok iyi bir kildir. Çünkü tüm fazla sebumu (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) içine çeker. Bunun dışında suyla karıştırıldığında moleküllere enerji verir ve yüzdeki toksinleri çeken elektrik özelliklerine sahiptir. Sedef hastalığı ve egzama gibi bakteri ve mantarları içeren tüm cilt rahatsızlıkları için geçerlidir. Su ile karıştırıldığında şiştiği için gözenekli bir madde haline dönüşür. Bunun sonucu olarak da ilk halinden daha fazla emme gücüne sahip olur.

 • Yüz maskesi olarak, toksin ve ağır metalleri vücuttan atarken cildi kirden arındırır. Ayrıca gastrit ülser, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hemoroit ve ishal gibi sağlık sorunlarının iyileşmesine yardımcı olur.

Yeşil Kil:Oldukça emici güce sahip bir kil türüdür ve kirleri, toksinleri ve yağları ciltten atmada oldukça iyidir. Deriyi dökme ve ölü deri hücrelerini temizleme görevi görür, kan akışını hızlandırır, kanama durdurucu gibi çalışır ve ten rengini artırır.

 • Yeşil kil organik bitkisel maddeler içermenin yanında silis, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor, selenyum gibi eser miktarda mineral de içermektedir. Buna ek olarak cildi beslemeye yardımcı olan mikro-mineraller içerir.
 • Yeşil kil sadece cildin durumunu iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda kireçlenme ve romatizma ile ilgili ağrılarla mücadelede etkili hale getiren ağrı kesici ve iltihap önleyici içeriklere de sahiptir.

Kaolin Kili:Kaolin kili beyaz, sarı, kırmızı ve pembe gibi değişik renklerde olabilir. Beyaz Kaolin kili en nazik kildir ve bu yüzden hassas kuru ciltler için çok iyidir.

Kil Maskesi Nasıl Kullanılır

Az bir miktar kil düzgün bir hamura dönüşene kadar su ile karıştırılır. Kil maskesi yüz veya vücuda uygulanır ve 10-15 dakika ya da kuruyana kadar bekletilir. Ilık su ile durulanır ve yüz yumuşak bir havlu ile nazikçe kurulanır. Daha iyi sonuçlar için kil maskesine eteri yağlar eklenebilir. Yağlı ciltler için taze limon suyu veya sirke eklenirken, akneye eğilimli ciltler için lavanta yağı veya çay çiçeği yağı ve limon suyu eklenir.

Kil Maskesi Tarifleri

Çin Kil Maskesi (Yoğun bir temizlik maskesi)

 • 3 çay kaşığı beyaz kaolin kili
 • Yarım çay kaşığı bentonit kili
 • Yarım çay kaşığı gliserin
 • 5 çay kaşığı su veya su asıltı (hidrosol)
 • 2 damla ıtır çiçeği esansı yağı

Tozlar iyice karıştırılır. Gliserin ve su/hidrosol eklenir. Son olarak ıtır çiçeği esansı yağı eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra dairesel hareketlerle yüze sürülür. Maskenin kuruması beklenir ve kuruduktan sonra ılık su ile durulanır.

Dinlendirici Çin Kil Maskesi (Hassas ciltlere sahip olanlar için yumuşak, dinlendirici maske)

 • 1/4 kasekolloidal katkısız yulaf ezmesi
 • 3 yemek kaşığı Çin kili
 • 2 yemek kaşığı lavanta çiçeği
 • 2 yemek kaşığı papatya çiçeği
 • Şu nemlendirici maddelerden biri ya da daha fazlası eklenebilir: Bal, çiçekli su, bitki çayı, su

Kuru içerikler toz haline getirilir. Birkaç yemek kaşığı karışım ufak bir kaseye konur. Hamur yapmak için nemlendirici maddeler eklenir. Yüze uygulanır ve 10 dakika ile 20 dakika arası kadar kuruması için beklenir ve daha sonra ılık su ile durulanır. Kalan karışım hava geçirmez bir kapta muhafaza edilir. Aşırı hassas ciltlerde kullanılmak istenildiğinde bitkiler çıkartılabilir ve ya azaltılabilir.

Fransız Yeşil Kil Yüz Maskesi (akneye eğilimli ciltler için)

 • 4 yemek kaşığı Fransız yeşil kili
 • 5 kuru defne yaprağı
 • 1 kase saf su

Bir kase su ile doldurulur ve defne yaprağı eklenir. Oldukça kalın hamur oluşturmak için kile bu su eklenir. Yüze sürülür ve kuruması için beklenir.

“Kil Maskesinin Faydaları” üzerine 4 yorum

 1. Ben kil maskesini her pazar yüzüme suyla karıştırarak uyguluyorum. Su yerine gül suyu da tercih edebilirsiniz. ciltteki akne ve kızarıklıkların tedavisinde öyle işe yarıyor ki ben ergenlik sivilcelerimi bu şekilde kuruttuğumu söyleyebilirim. Ancak haftada birden fazla uygulamak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

  Yanıtla
 2. Cildimi rahatlatıcı bir etkisi var,güzelleştiriyor mu kendimi pek değerlendiremiyorum ama çevremdekilerin bana daha güzel baktıklarını hissedebiliyorum en azından iyi hissettiren bir maske çeşidi.

  Yanıtla
 3. Daha Önce bir çok krem tarzı şeyler kullandım ve net bir sonuç alamamıştım kil maskesini çok duydum fakat denememiştim bu makaleyi okuduktan sonra deneyeceğim güzel bir sonuç alacağımdan eminim.

  Yanıtla
 4. Yüzüm için bir aralar krem felan düşünmüştüm fakat bu makaleyi okuyunca karar vermeme yardımcı oldu bu maskeyi en kısa zamanda deneyeceğim

  Yanıtla

Yorum yapın